SZKOŁA PODSTAWOWA im. hrabiego Władysława Zamoyskiego w Nochowie

Znajdziesz nas na:


Nochowo:
Oddział Przedszkolny Nochowo: Oddział Przedszkolny Wyrzeka: English Class
Nasi partnerzy:


REKRUTACJA DO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI - terminy
NABÓR
ZESPÓŁ ŚRODOWISKOWEJ OPIEKI PSYCHOLOGICZNEJ I PSYCHOTERAPEUTYCZNEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY - ADRES
TERMINARZ KONSULTACJI NAUCZYCIELI
JADŁOSPIS - marzec 2024
„Dwujęzyczne Dzieci”

REALIZACJA PROGRAMU

Bip



Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego biuletynu informacji.

Dane szkoły

Adres Szkoły:

ul. Szkolna 5
63-100 Śrem

Tel: 61 28 16 496

E-mail: sekretariat@spnochowo.srem.pl


O Nochowie słów kilka...


Nochowo jest wioską położoną około 50 km na południe
od Poznania w powiecie śremskim.

  O Nochowie sprzed lat słów kilka...

Najstarsza wzmianka o Nochowie pochodzi z 1292r. i mówi, że jego właścicielami byli Zachariasz i Wilhelm. W wiekach późniejszych Nochowo było wsią królewską wchodzącą w skład starostwa śremskiego. Ciekawszą relację z roku 1416 o pobycie króla Władysława Jagiełły w Nochowie przytacza Jan Długosz w sławnych rocznikach opisujących historię Polski. Król przybył do wsi ze specjalnym posłańcem księcia Austrii-Ernesta, aby udowodnić wątpiącemu kuzynowi, że w Nochowie ziemia sama rodzi garnki. Tak też się stało, król kazał kopać w różnych miejscach... gdzie rzeczywiście znaleziono mnóstwo garnków rozmaitej formy i objętości, ręką samej przyrody, dziwnie i misternie, jakby przez garncarza urobionych... Było to stare cmentarzysko pochodzące z okresu kultury łużyckiej potwierdzone wielokrotnie w Polsce, uważa się za początek polskiej archeologii.

Jak wyglądała wieś w dawnych czasach trudno dociec - nie zachowały się żadne dokumenty o tym świadczące. Prawdopodobnie w szesnastym wieku był we wsi drewniany kościół św. Mikołaja - mówi o nim legenda: Tuż obok kościoła była karczma, w której nochowscy gospodarze przepili kościół i po pewnym czasie znalazł się on w Śremie. Tam też zbyt długo nie przetrwał. Gdy wszedł do niego w nocy klnący pijak, zapadł się pod ziemię razem z grzesznikami. A w miejscu tym powstało małe jeziorko. I tylko od czasu do czasu słychać podobno głos dzwonu kościelnego. Jeziorko w Śremie rzeczywiście pozostało, a w Nochowie wzniesiono kapliczkę św. Mikołaja stojącą na niewielkim wzniesieniu w pobliżu parku. To właśnie w tym miejscu miał stać kiedyś kościół.

W okresie zaborów wieś wchodziła w skład dóbr rządowych i królewskich. Przez pewien czas dzierżawił ją Antoni Raczyński - członek Komitetu Narodowego w Śremie, a od końca XIX w. rodzina Kinderów.

Na przełomie 1917/18 r. powstaje w Nochowie spółka polskich ogrodników - producentów nasion warzyw i kwiatów pod nazwą "Spójnia". Założycielami byli S. Olszewski ze Śremu, J. Marciniec z Poznania, W. Kowalski z Ujazdu i F. Ścieciński z Kościana. Po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1921 r. spółka uzyskuje dzierżawę majątku państwowego o powierzchni ok. 700 ha i przekształca się w Spółkę Akcyjną. O doskonałych wynikach spółki świadczą liczne medale i nagrody na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu wystawach ogrodniczych.


Zabytki i miejsca warte zobaczenia

W południowej części wsi zachował się bezstylowy pałac Kinderów z 1917 roku, otoczony parkiem krajobrazowym (2,50 hektara) z XIX wieku, a w sąsiedztwie duży zespół folwarczny z końca XIX wieku: oficyna, kuźnia, spichlerz, stodoła, owczarnia, magazyny budynki gospodarcze oraz kolonia dwojaków i czworaków ( numer 2, 4, 6, 7, 8, 10). Działa tu przedsiębiorstwo Hodowli i Nasiennictwa Roślin Warzywnych "Spójnia", którego początki sięgają roku 1917. Placówka o charakterze naukowo - badawczym może poszczycić się wyhodowaniem wielu popularnych w kraju odmian warzyw.

Za parkiem na małym pagórku stoi kapliczka o formach barokowo - klasycystycznych, według miejscowej tradycji na miejscu drewnianego kościoła świętego Mikołaja, rozebranego przed 1685 roku.

Przy ulicy Lipowej wznosi się stara szkoła z 1902 roku rozbudowana w 1971 roku, a przy polnej drodze do Gaju Wiatrak - koźlak z XVIII wieku na południe od wsi leży, tak zwana Szwedówka, uważana za miejsce zwycięskiej potyczki chłopów z oddziałem wojsk szwedzkich okresie potopu.

Website by Adam Łakowiecki.