Zakończenie roku szkolnego
Nietypowe zakończenie nauki po 10 miesiącach wytężonej pracy, w tym 3 - w trybie zdalnym z powodu zagrożenia epidemiologicznego. Staraliśmy się zachować reżim sanitarny a jednocześnie przeżyć uroczyste chwile żegnając najstarszych uczniów. Szczęśliwej drogi...

Data: 26.06.2020
Igrzyska Szkół Wiejskich - podsumowanie
W tym roku wygraliśmy Igrzyska Szkół Wiejskich!
Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy się do tego przyczynili!
Brawo!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 25.06.2020
Egzaminy ósmoklasistów
Z prawie dwumiesięcznym opóźnieniem odbywają się trzydniowe egzaminy ósmoklasistów. 16 czerwca uczniowie napisali egzamin z języka polskiego, 17.06 z matematyki, a ostatniego z j. angielskiego lub niemieckiego. Na ich wyniki poczekamy do 31 lipca.

Data: 17.06.2020
Budowle z brył
Uczniowie klas 6 w ramach zaliczenia jednego działu robili projekt budowli z brył. Poniżej efekty ich pracy.

Data: 19.05.2020
Pamiętamy O Tobie Ojcze Święty
Różne formy obrały obchody 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II, Wielkiego Polaka. Były wspólne modlitwy, rozmowy, prace plastyczne, a nawet wspaniałe urodzinowe ciasta. Pozostań żywy w naszych sercach!

Tekst: V. Jankowska

Data: 19.05.2020
Zdalna świetlica
Co robią najmłodsi uczniowie, kiedy mają czas dla siebie po zajęciach online? Rysują, wycinają, składają, a na deser - lody:)

Tekst: M. Dudziak - Kociałkowska


Data: 11.05.2020
Symbole narodowe w wykonaniu uczniów
Zgodnie z art. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych: ORZEŁ BIAŁY, BIAŁO-CZERWONE BARWY I „MAZUREK DĄBROWSKIEGO" są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach, a otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.
Uczniowie naszej szkoły przystąpili do wykonania symboli naszego kraju, aby w taki sposób uczcić te ważne dla Polski dni. Serdecznie wszystkim dziękujemy za piękne prace.

Tekst: A. Ziętek

Data: 04.05.2020
Będzie dobrze...
Uczniowie włączyli się też do akcji, którą zapoczątkował na początku kwietnia Pan Sebastian z Katowic. Pan Sebastian wraz z żoną i córką nakleili na oknie swojego mieszkania plakat z hasłem "Będzie dobrze". Widać go z ulicy i bardzo się spodobał. Pomysł podchwycono w różnych krajach świata i włączył w tę inicjatywę już sporą grupę ludzi. Pan Sebastian chciał dodać otuchy osobom przestraszonym koronawirusem i pozdrowić mieszkających obok i przechodniów. I tak powstał plakat: "BĘDZIE DOBRZE" to hasło, które się zrodziło podczas malowania buźki z uśmiechem. Uczniowie naszej szkoły również prężnie przyłączyli się do stworzenia największej wystawy sztuki nowoczesnej nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Data: 21.04.2020
Koronawirus - pracujemy jak potrafimy...
Epidemia koronawirusa doprowadziła do zamknięcia szkół już od 12 marca, mimo trudności z tym związanych, staramy się nie poddawać i pracujemy jak potrafimy.
Uczniowie korzystają ze wskazanych im platform edukacyjnych oraz narzędzi internetowych, oprócz tradycyjnych ćwiczeń wykonują też „zadania specjalne&# 8221;, które nie tylko wymagają wysiłku intelektualnego, ale i dużej kreatywności, a czasem pomocy rodziców lub rodzeństwa - jak przy kręceniu filmiku, na którym demonstrowali jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, czy wykonywali ćwiczenia gimnastyczne.
Do pomocy w nauce j. angielskiego naszym uczniom powstał fanpage English Class gdzie zebrane zostały interaktywne ćwiczenia językowe i inne ciekawe materiały.
Z pomocą aplikacji internetowych stworzyli też kartki świąteczne, plakaty i wiersze o koronawirusie, a na zdjęciach uwiecznili przygotowane przez siebie dania, do których wyliczali ich wartość odżywczą i kaloryczność.

Data: 21.04.2020
Powiatowy Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy dla uczniów klas 8 sp
4 marca w Zespole Szkół Katolickich w Śremie odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy dla uczniów klas 8 szkół podstawowych. W konkursie udział wzięło 11 czteroosobowych reprezentacji szkół. W skład naszej drużyny wchodziła: Julia Lubojańska, Bartosz Grześkowiak, Aleksander Łączny oraz Konrad Ogrodowski.
Uczniowie rozwiązywali wiele praktycznych zadań z zakresu matematyki, fizyki, chemii, biologii oraz geografii. Było to ważne doświadczenie dla wszystkich uczniów. Bezkonkurencyjną okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6.

Tekst i foto: E. Mazur

Data: 09.03.2020
W 8a o dopalaczach
21 lutego 2020 podczas lekcji wychowawczej odbyło się spotkanie uczniów klasy 8 z przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Śremie, panią Danutą Selwet. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy na temat dopalaczy i negatywnych skutków ich zażywania.

Tekst i foto: E. Mazur

Data: 09.03.2020
Rekolekcje 2020
Tegoroczne rekolekcje przebiegają pod hasłem: "Eucharystia źródłem życia". Każdego dnia uczniowie zmagają się z zadaniami zgodnymi z przesłaniami: "Zadbajmy o życie własne" (zdrowe żywienie, sport, pierwsza pomoc), "Zadbajmy o życie na świecie" (segregacja odpadów, ekologia), "Zadbajmy o życie wieczne".
Działania te uzupełnia nauka rekolekcyjna prowadzona przez ks. Ryszarda Adamczaka a ostatniego dnia msza św.

Data: 05.03.2020
Drzwi Otwarte
3 marca młodzi kandydaci na uczniów oraz ich rodzice i opiekunowie mieli okazję obejrzeć naszą szkołę. Podczas wizyty czekały na nich różne niespodzianki - pokazy doświadczeń, tor przeszkód, zagadki biblioteczne, zadania interaktywne oraz inne atrakcje. Mamy nadzieję, że odwiedziny były udane i zobaczymy się we wrześniu.

Data: 04.03.2020
Baśniowa wyspa
Klasa IV zainspirowana tekstem "Na wyspach Bergamutach" postanowiła przenieść się na swoje fantastyczne wyspy. Baśniowe miejsca miały swoje godła, flagi, hymn, środki transportu...

Tekst i foto: A. Genderka

Data: 02.03.2020
Gminny Konkurs Ortograficzny
Dnia 27 lutego w SP nr 1 odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Aleksandra Jędroszkowiak, Zofia Trzmielewska i Monika Zielińska.
Uczennica klady V a Zofia Trzmielewska zajęła I miejsce w kategorii klas IV i V.
Wszystkim dziewczynom gratulujemy.

Tekst i foto: A. Genderka

Data: 28.02.2020
Święto Dinozaura
Dnia 26 lutego klasa 1b w ramach zajęć kreatywnych obchodziła Święto Dinozaura. Swą niezwykle bogatą wiedzą poraził nas fan dinozaurów, Miłosz, który przygotował krótką prezentację o swoich ulubieńcach. Wykonaliśmy też pracę plastyczną – Dinozaur z kropek. Miłoszowi serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swej pasji.

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 26.02.2020
Bal przebierańców
Dnia 20 lutego odbył się w naszej szkole karnawałowy bal przebierańców klas I -III. Na parkiecie zagościły księżniczki, wróżki, clowny, wojownicy, policjanci, strażacy i wielu innych bohaterów. Zabawa była przednia: tańce do upadłego i emocjonujące konkursy, nie zabrakło oczywiście smakowitego poczęstunku. Dziękujemy za wspólną zabawę!

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 26.02.2020
"Psiakość" - Internetowy Teatr dla Szkół
Dziś uczniowie kl. 1a i 1b oraz 2a obejrzeli spektakl pt.: "Psiakość" emitowany w ramach Iteatru TVP z Olsztyńskiego Teatru Lalek. Była to wzruszająca opowieść o przyjaźni, miłości, bliskości, nadziei i zaufaniu.

Data: 26.02.2020
Gminny Konkurs Pięknego Czytania
18 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się po raz czternasty Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy etapu szkolnego - Julia Lubojańska i Jan Strajbel. Tym razem naszym uczniom nie udało się stanąć na podium. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica z Krzyżanowa. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Data: 18.02.2020
Przegląd piosenki romantycznej
Z okazji „Walentynek 2019" Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Polskich Noblistów w Śremie zorganizowała X Powiatowy Przegląd Piosenki Romantycznej, pod hasłem „O miłości każdy śpiewać może".
W przeglądzie brali udział soliści, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Żegleń, która wyśpiewała wyróżnienie piosenką Ireny Jarockiej pt. "Co mnie w Tobie zachwyciło".
Gratulujemy!

Tekst: A. Ziętek
Foto: L. Grebin

Data: 18.02.2020
VI Bieg Walentynkowy - Poznań
W sobotę 15.02.2020 r. wystartowaliśmy w VI Biegu Walentynkowym - pierwszym z cyklu Grand Prix Poznania. Biegi w swoich kategoriach wygrali: Tymoteusz Szłapka 4a, Faustyna Szłapka 6b, 2 miejsce zajął Antoni Klimek 5a, a tuż za podium była Olga Rożek 7a. Brawo! Gratulacje dla wszystkich!
Foto: A. Golak, MartończykPomiarCzasu

Data: 16.02.2020
Walentynki i szkolna Gala Wolontariatu
Dzisiejsze Walentynki stały się okazją dla wielu atrakcji - odbyła się Szkolna Gala Wolontariatu, podczas której zostały wyróżnione osoby angażujące się w bezinteresowną pomoc. Wręczono także liczne nagrody i wyróżnienia za wyniki w nauce i w sporcie w pierwszym semestrze. Samorząd Uczniowski zorganizował Pocztę Walentynkową a w bibliotece czekały walentynkowe niespodzianki jak np. randka w ciemno z książką.

Data: 14.02.2020
Konkurs Pięknego Czytania
14 lutego odbył się Konkurs Pięknego Czytania, który stanowił zarazem eliminacje do etapu gminnego. Najpierw uczestnicy prezentowali przygotowane wcześniej teksty, a w kolejnej części wybrani czytali wylosowane fragmenty książek. W kategorii kl. V-VI 1 miejsce zajął Jan Strajbel, 2 - Aleksandra Jędroszkowiak, 3 - Kinga Skrzypczak. W kategorii kl. VII-VIII 1 miejsce zajęła - Julia Lubojańska i równorzędne 2 - Oliwia Werwińska oraz Jakub Weber. W etapie gminnym szkołę będą reprezentowali: Julia oraz Jan. GRATULUJEMY wszystkim uczestnikom.

Data: 14.02.2020
Igrzyska Szkół Wiejskich - Rzucanka siatkarska, Zbrudzewo 23.01.2020 r.
Reprezentanci naszej szkoły zajęli 2 miejsce w Igrzyskach Szkół Wiejskich - turnieju Rzucanki siatkarskiej, który odbył się w Zbrudzewie 23 stycznia 2020 r.
Gratulacje! Tymoteusz Szłapka 4a, Maksymilian Maciejewski 5a, Marcel Durzyński 5a, Adrian Bryś 5a, Natalia Skrzypczak 5a, Weronika Taciak 5a, Cecylia Kozicka 5a, Lena Idkowiak 5a.

Tekst i foto: A. Golak


Data: 27.01.2020
8a w Bibliotece Publicznej
Dnia 24 stycznia klasa VIII wybrała się do Biblioteki Publicznej w Śremie na spotkanie z Matyldą Dobraś w ramach Klubu Łowców Przygód pt. "Indonezja- kraina różnorodności".
Licealistka podzieliła się z młodzieżą wrażeniami z pobytu na trzech indonezyjskich wyspach: Flores, Borneo, Bali. Po prelekcji podróżniczka odpowiadała na pytania zebranych.

Tekst: A. Genderka
Foto: A. Łączny

Data: 24.01.2020
Taniec to moja pasja
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach tanecznych prowadzonych przez miłośniczkę tańca i instruktorkę Julię Jabłońską a zarazem założycielkę szkoły tańca "Jabłońska Dance Akademy". Uczestnicy mogli wypróbować swych umiejętności tanecznych i być może odkryć swoją pasję...

Data: 24.01.2020
Drzwi Otwarte w Zespole Szkół Politechnicznych
Data: 23.01.2020
Drzwi Otwarte w Ekonomie
Zespół Szkół Ekonomicznych zaprasza uczniów szkół podstawowych na Drzwi Otwarte - szczegóły na plakatach:

Data: 23.01.2020
Zabawa karnawałowa szóstoklasistów
W miłej, tanecznej atmosferze spędzili piątkowe popołudnie uczniowie szóstych klas. Wspólne biesiadowanie było świetną okazją dla zintegrowania wszystkich uczniów, którzy żegnali się, planując kolejną imprezę.

Tekst: V. Jankowska


Data: 20.01.2020
Konkurs Wiedzy Biblijnej
W piątek, 17 stycznia w SP nr 1 odbył się etap gminny Konkursu Wiedzy Biblijnej. Uczniowie, którzy zwycięsko przeszli etap szkolny zmierzyli się z kolegami z innych szkół naszej gminy. Wielkie brawa należą się reprezentującym naszą szkołę: Wojciechowi Porczakowi, Karolowi Mrugowi, Bartkowi Buchertowi z kl. VI, którzy stanęli na podium i tym samym przeszli do etapu powiatowego. Z klasy IV wysokie lokaty zajęli: Barbara Tomaszewska oraz Kacper Górczyński, którzy również zmierzą się w kwietniu z kolegami z naszego powiatu.

Tekst: V. Jankowska

Data: 20.01.2020
28. Finał WOŚP i 9. Bieg Policz się z cukrzycą
Za nami 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Śremie oraz 9. Bieg Policz się z cukrzycą.
Byliśmy i my!

Data: 13.01.2020
IV Zimowe Mistrzostwa Lekkoatletyczne - Kórnik 5.01.2020 r.
W niedzielę 5 stycznia w Kórniku odbyły się IV Zimowe Mistrzostwa Lekkoatletyczne organizowane przez Akademię Lekkoatletyczną Marcina Urbasia. 8 uczniów naszej szkoły startowało w tych mistrzostwach. W tym roku biegali na 30m, skakali w dal z miejsca i mieli do pokonania 2 okrążenia na sali.
Najlepiej wypadła Faustyna Szłapka z klasy 6b zajęła 2 miejsce.
Brawo!

Foto: B. Kozicki, E. Szłapka

Data: 09.01.2020
ITdS - O dwóch takich, co ukradli księżyc
Uczniowie klasy Vb oglądali spektakl pt.: "O dwóch takich, co ukradli księżyc" emitowany na żywo z Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi. Jest to współczesna, pełna muzyki inscenizacja znanej powieści Kornela Makuszyńskiego o dwóch niegrzecznych i leniwych braciach, którzy swoim zachowaniem zatruwają życie rodziny i rodzinnej wsi. Jednak długa i pełna przygód podróż całkowicie ich odmienia.

Data: 09.01.2020
Powstanie Wielkopolskie
27 grudnia 1918 r. to dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zaangażowanie i bohaterska postawa jego uczestników corocznie upamiętniane są w naszym regionie. Również w Śremie 27.12.2019 r. odbyły się uroczystości związane ze 101 rocznicą tego wydarzenia. W Kościele Garnizonowym odprawiona została uroczysta Msza święta, a po niej przemarsz na pobliski cmentarz parafialny i apel poległych pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Uczestnicy uroczystości złożyli również kwiaty i zapalili pamiątkowe znicze. Wśród osób biorących udział w tych wydarzeniach nie mogło zabraknąć również przedstawicieli naszej szkoły. Reprezentowali nas pani dyrektor oraz poczet sztandarowy. W imieniu całej społeczności szkolnej oddali hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego.

Tekst i foto: K. Sadzikowska

Data: 08.01.2020
Przedświąteczna szkoła
Ostatni dzień szkolny w starym roku jak zwykle nastroił nas świątecznie, były przedstawienia bożonarodzeniowe, spotkania klasowe, mnóstwo prezentów i życzeń. Życzymy wszystkim wesołych Świat i szczęśliwego nowego roku.

Foto: M. Klaczyk, B. Wietrzyńska-Szałek

Data: 20.12.2019
Spotkanie opłatkowe dla seniorów
18 XII w naszej szkole gościliśmy seniorów, którzy przybyli na doroczne spotkanie opłatkowe. Grupa teatralna zaprezentowała bożonarodzeniowe przedstawienie w przepięknej scenerii a wolontariusze zaprosili gości do stołu, gdzie wszyscy podzielili się opłatkiem, a następnie zasiedli do skromnego poczęstunku. Nie zabrakło też Mikołaja, który wręczył seniorom upominki. Coroczne spotkania opłatkowe odbywają się dzięki hojności firmy REHAU oraz SPÓJNI Nochowo. Dziękujemy darczyńcom i gościom za przybycie.

Data: 19.12.2019
Świetlica - "Słowa, które nas uskrzydlają"
Uczniowie dzielili się między sobą słowami i komunikatami, które usłyszeli kiedyś od innych i dzięki którym poczuli się dowartościowani.

Tekst i foto: M. Dudziak - Kociałkowska

Data: 18.12.2019
Grupa teatralna w DPS Psarskie
17 grudnia uczniowie z grupy teatralnej naszej szkoły odwiedzili mieszkańców DPS w Psarskiem. Pensjonariusze domu obejrzeli przygotowane przedstawienie, śpiewali kolędy, czekała na niech też niespodzianka - Gwiazdor! Opiekunki grupy teatralnej serdecznie dziękują sponsorom, dzięki którym przygotowano drobne upominki dla mieszkańców DPS-u.

Tekst i foto: M. Kowalska

Data: 17.12.2019
Świąteczny wyjazd - kl. 1a i b
Dnia 13 grudnia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wybrali się na świąteczny wyjazd do Poznania. Odwiedziliśmy Manufakturę Czekolady przy ulicy Wrocławskiej. Tam wzięliśmy udział w warsztatach i własnoręcznie przygotowywaliśmy smakowite czekolady. Po wizycie udaliśmy się na Stary Rynek i Kiermasz na Placu Wolności. Było pysznie, czekoladowo i bardzo świątecznie..

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 16.12.2019
Pakujemy prezenty - 1b
We wtorek 10 grudnia uczniowie z klasy 1b rozpoczęli bardzo praktyczne przygotowania do świąt. W ramach zajęć kreatywnych oglądaliśmy krótki film pokazujący jak pakować prezent a później samodzielnie zmierzyliśmy się z tym zadaniem. Wyszło nam całkiem dobrze, możemy Mikołajowi pomóc w przygotowywaniu paczek :)

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 16.12.2019
Mikołajkowy wyjazd do Kinepolis
Dnia 7 grudnia 2019 uczniowie z naszej szkoły wybrali się do poznańskiego KINEPOLIS. Oglądaliśmy magiczną: "Krainę Lodu" w wersji 3D. Emocji było wiele...

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 16.12.2019
„Gminny konkurs matematyczny w języku angielskim"
13 grudnia w Szkole Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej, po raz pierwszy w Śremie odbył się „Gminny konkurs matematyczny w języku angielskim". Startowały w nim trzyosobowe reprezentacje szkół podstawowych, wyłonione w eliminacjach szkolnych. Konkurs skierowany był do uczniów klas 6 i 7. Naszymi reprezentantami byli: Artur Lubinski z klasy 6a oraz Tomasz Nowak i Jakub Weber z klasy 7a. Zmagania konkursowe polegały na indywidualnym rozwiązywaniu testu z pojęć i zwrotów matematycznych w języku angielskim oraz drużynowym rozwiązywaniu zadań matematycznych sformułowanych w języku polskim i angielskim. O klasyfikacji decydowała suma punktów z obu części konkursu. Uczniowie naszej szkoły spisali się znakomicie. Ustąpili miejsca tylko gospodarzom i zajęli zaszczytne drugie miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Tekst i foto: K. Sadzikowska

Data: 16.12.2019
Sudoku
W czwartek 5 grudnia, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Śremie gościła miłośników krzyżówek Sudoku. W gminnym finale konkursu startowali (wyłonieni w eliminacjach szkolnych) przedstawiciele klas 4-8. Naszą szkołę reprezentowali: Barbara Tomaszewska (kl. 4), Zuzanna Skrzyp (kl. 5), Jan Wachowicz (kl. 6), Tomasz Nowak (kl. 7) i Magdalena Rosik (kl. 8). Uczestnicy mieli do rozwiązania po dwie krzyżówki Sudoku i musieli to uczynić w określonym czasie. Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami. Z naszej szkoły najlepiej spisali się: Basia Tomaszewska, która zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej oraz Tomek Nowak – zdobywca III miejsca w kategorii klas siódmych. Gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom zmagań konkursowych i zachęcamy do zabaw z krzyżówkami Sudoku.

Tekst i foto: K. Sadzikowska

Data: 16.12.2019
V Gwiazdkowy Turniej Piłki Nożnej w Krzyżanowie
13 grudnia 2019 r. w Krzyżanowie odbył się V Gwiazdkowy Turniej Piłki Nożnej. Z naszej szkoły grały dwie drużyny.
Zabrakło trochę szczęścia - po ładnej grze chłopcy zajęli 5 miejsce i 6 miejsce: Mikołaj Wawrzyniak 5a, Adrian Bryś 5a, Jan Kowalski 3a, Antoni Klimek 5a, Jakub Florkowski 5b, Marcel Durzyński 5a, Tymoteusz Szłapka 4a, Kacper Reca 4a, Maksymilian Leciej 4a, Paweł Rosik 5b, Borys Buszewicz 3a, Jan Jankowiak 2a. Gratulujemy!

Foto: K. Ratajczak (srem.naszemiasto.pl)

Data: 16.12.2019
Świąteczny wyjazd - kl. 2a, 3a
13 grudnia klasy 2a i 3a były na świątecznym wyjeździe w Poznaniu. Dzieci wzięły udział w warsztatach, w czasie których samodzielnie wykonały tabliczkę czekolady, poznały proces powstawania smakołyku i degustowały ziarna kakao i różnych czekolad. Po wizycie w "Manufakturze czekolady" spacerowaliśmy po świątecznym poznańskim rynku i "Poznańskim Betlejem". Wyjazd zaliczony do udanych, Rodzicom dziękujemy.

Tekst i foto: M. Brewka

Data: 16.12.2019
Igrzyska Szkół Wiejskich - Piłka nożna dziewcząt - Krzyżanowo, 13.12.2019 r.
W ramach Igrzysk Szkół Wiejskich w Krzyżanowie odbył się turniej piłki nożnej dziewcząt. Nasze reprezentantki nie dały szans rywalkom wygrywając wszystkie mecze.
Szkołę reprezentowały: Natalia Skrzypczak 5a, Marianna Styperek 3a, Aleksandra Pierzchlewicz 8a, Aleksandra Jędroszkowiak 6b i Aleksandra Janowska 6b. Brawo!
Tekst i foto: A. Golak


Data: 14.12.2019
Grudzień w świetlicy
I w tym roku odwiedził nas Tajemniczy Mikołaj z prezentami. Serdecznie dziękujemy Państwu Beacie i Bartoszowi Cicharskim za pamięć i podarowane gry, które umilą nam czas spędzany na świetlicy.

Tekst: A. Kalisz
Foto: M. Dudziak-Kociałkowska

Data: 13.12.2019
Gminna Olimpiada Informatyczna
Kamil Pewiński z kl. 8a i Artur Lubinski z kl. 6a zakwalifikowali się do udziału w Gminnej Olimpiadzie Informatycznej. Finał odbył się we wtorek, 10 grudnia dla klas 7-8 oraz w środę, 11 grudnia dla klas 4-6 w Szkole Podstawowej nr 5 w Śremie. Poziom trudności zadań był bardzo wysoki, uczniom nie udało się zająć miejsc na podium, pomimo tego otrzymali wartościowe nagrody. Gratulujemy!

Tekst: H. Borowczyk

Data: 13.12.2019
"Staś i zła noga" - Internetowy Teatr dla Szkół
Uczniowie klasy VIa obejrzeli w ramach Internetowego Teatru przedstawienie zrealizowane na podstawie komiksu Tomasza SPELLA Grządzieli „Przygody Stasia i Złej Nogi". Jest to wielokrotnie nagradzany spektakl, będący koprodukcją Teatru Śląskiego ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach, opowiadający o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama.

Data: 11.12.2019
Świąteczny Dzień Języków Obcych
We wtorek, 10 grudnia odbył się w naszej szkole Świąteczny Dzień Języków Obcych. Uczniowie rozwiązywali quiz interaktywny dot. wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych, następnie odbył się świąteczny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej, podczas którego wszystkie klasy prezentowały swoje umiejętności wokalne. W międzyczasie odbywało się karaoke i wówczas cała szkoła śpiewała wesołe i znane piosenki świąteczne. Podczas imprezy wręczono uczniom nagrody za konkurs "Atrakcje Londynu 3D" oraz konkurs językowo - graficzny "Words".

Tekst: H. Borowczyk

Data: 10.12.2019
"XIV Konkursu Jednego Wiersza"
Dnia 09.12.2019 r. w Bibliotece Publicznej w Śremie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom "XIV Konkursu Jednego Wiersza". Wśród nich znalazło się troje uczniów naszej szkoły.
W kategorii wiekowej: 10-12 lat -III miejsce Tobiasz Szałaga;
13-15 lat - II miejsce Hanna Hoffa, III miejsce Martyna Żegleń.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Tekst i foto: M. Żegleń

Data: 10.12.2019
Bieg Fartuszka w Krzywiniu
W niedzielę 8 grudnia w Krzywiniu odbył się Bieg Fartuszka. Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie:
1 miejsce Faustyna Szłapka 6b, 2 miejsce Marianna Styperek 3a, Tymoteusz Szłapka 4a, Olga Rożek 8a, 3 miejsce Aleksandra Jankowska 6b, 4 miejsce Antoni Klimek 5a, Adam Górczyński 6b, 6 miejsce Nadia Skotarczak 2a, Natalia Skrzypczak 5a, Jakub Florkowski 5a.

Brawo! Gratulujemy!

Data: 10.12.2019
Spotkanie ze Świętym Mikołajem
W piątek, 6 grudnia i do naszej szkoły dotarł ten wyjątkowy, ukochany przez wszystkich Gość. Gdy zapytał, jak żyjemy i czym się zajmujemy, na odpowiedź nie musiał długo czekać. Każda klasa zaprezentowała kawałek szkolnego życia. Mikołaj zobaczył, że kochamy taniec, śpiew, że stać nas na wielkie wyczyny sportowe oraz jak bardzo zależy nam na ochronie środowiska. Pięknymi występami zasłużyliśmy na wszystkie niespodzianki, z którymi do nas dotarł. Ich wręczeniem oraz wspólnym zdjęciem zakończyliśmy to radosne świętowanie. Dziękuję wszystkim, którzy tak odważnie i cudownie zaprezentowali swój talent.

Tekst: V. Jankowska

Data: 08.12.2019
Andrzejki
W czwartek 28 listopada dzieci z klas 1-3 oraz oddziału przedszkolnego kultywowały tradycje andrzejkowe. Zacne wróżki przepowiadały przyszłość wszystkim chętnym. Dziewczynki z nieśmiałymi rumieńcami na twarzach dowiadywały się jakie imię będzie nosił ich przyszły mąż, a chłopcy czy spełnią się ich marzenia o pracy w policji czy straży. Równie wielu emocji przyniosła loteria fantowa. W dniach poprzedzających imprezę można było zakupić losy, z których każdy był wygrany. Nagród było co niemiara, zadowolenie uczestników tym większe. Dochód z loterii w całości został przeznaczony na zakup aparatu fotograficznego, który będzie wykorzystywany podczas wszystkich imprez edukacji wczesnoszkolnej. Wszystkim dziękujemy za tak liczne zainteresowanie loterią a sponsorom za ufundowanie nagród!

A w piątek wróżyli sobie uczniowie starszych klas.

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 30.11.2019
Apel i tematyce HIV i AIDS
29 listopada w naszej szkole odbył się apel poświęcony tematyce HIV i AIDS pod hasłem tegorocznej kampanii „AIDS- epidemia wciąż niepokonana". Podczas apelu uczniowie obejrzeli film, a następnie sprawdzali swoją wiedzę w quizie. Podczas apelu wręczono dyplomy i nagrody zwycięzcom etapu szkolnego Konkursu Wiedzy o HIV I AIDS: dla Oliwii Majchrzak za zajęcie 2 miejsca i dla Ewy Cieślak za zajęcie I miejsca i reprezentowanie szkoły w etapie powiatowym.

Tekst i foto: E. Mazur

Data: 30.11.2019
Przegląd teatrzyków dziecięcych
W czwartek 28 listopada 2019 r. Muzeum Śremskie gościło niesamowitych małych artystów. Odbywał się tam międzyprzedszkolny przegląd teatrzyków dziecięcych. Jest to wydarzenie, które odbywa się co roku, już od trzynastu lat, a jego organizatorem jest przedszkole "Janek Wędrowniczek". Tegoroczna edycja przeglądu nosiła tytuł „Ziemia w naszych rękach". Wszystkie mini-przedstawienia teatralne dotyczyły zagadnień związanych z ochroną środowiska, dbałością o przyrodę i promocją postaw pro-ekologicznych. Wśród uczestników nie mogło zabraknąć również naszych przedstawicieli. Sześcioosobowa grupa z oddziału przedszkolnego zaprezentowała nowatorski spektakl „Jaś i Małgosia". Występ bardzo spodobał się publiczności, a maili artyści zostali nagrodzeni upominkami i gromkimi brawami.

Tekst i foto: K. Sadzikowska

Data: 30.11.2019
Dzień Pluszowego Misia
Z okazji dnia Pluszowego Misia uczniowie kl. 0 – III przyszli do szkoły ze swymi pluszowymi przyjaciółmi. Wysłuchali fragmentu książki autorstwa A.A. Milne pt. „Kubuś Puchatek", w którym tytułowy bohater razem z Prosiaczkiem planuje „Wykopać Strasznie Głęboki Dół" i złapać słonia w pułapkę.
Dla najuważniejszych słuchaczy przewidziane były drobne nagrody. Dzieci opowiadały o swoich misiach, kretach, rekinach, jednorożcach, małych, dużych, grubych, chudych, itp. Zaśpiewały wspólnie „misiową" piosenkę, a panie nauczycielki narysowały misie, które następnie zostały przepięknie udekorowane.

Tekst i foto: A. Kalisz

Data: 30.11.2019
III Konkurs rękodzieła "Złote ręce"
25 listopada odbył się III Konkurs rękodzieła "Złote ręce". Udział w nim wzięły cztery dziewczynki z klasy 7. Sędziowaniem zajęły się zaprzyjaźnione panie, Danka i Grażynka, które oceniały 6 zadań. Uczestniczki musiały wykazać się kreatywnością i wyobraźnią, wykonując kolczyki, stroik, spódniczkę dla lalki, kwiat ze wstążki, haft krzyżykowy, bałwanka oraz dodatkową dowolna pracę. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili. Na koniec rywalizacji, pani dyrektor wraz z sędziami wręczyła zwycięzcom nagrody i dyplomy.
Najwięcej punktów zdobyła Oliwia Werwińska, druga była Agata Kasprzak, trzecie miejsce zajęły Hania Hoffa i Gabrysia Szczepaniak. Nagrody ufundowała Rada Rodziców Razem oraz panie sędziujące konkurs. Duże brawa !!!!

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 30.11.2019
Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS
22 listopada 2019 roku odbyła się Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS. Naszą szkołę reprezentowała Ewa Cieślak, która zajęła I miejsce w etapie szkolnym. W zmaganiach z przeciwnikami innych szkół podstawowych powiatu Ewa zajęła 5 miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!
Podczas Olimpiady uczniowie pisali test, a następnie integrowali się i wymieniali wiedzą podczas wspólnych warsztatów poświęconych tematyce HIV/AIDS.

Tekst i foto: E. Mazur

Data: 30.11.2019
„Wychowanie przez czytanie"
Uczniowie klasy 6a oraz 7a wzięli udział w programie „Wychowanie przez czytanie". Celem programu jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartości literatury. Zajęcia opierały się na lekturze 15 opowiadań zawartych w książce „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach". Uczniowie podjęli temat szacunku, uczciwości i wolności, a następnie stworzyli krótkie prezentacje multimedialne.
Najciekawszą pracę wykonał zespól w składzie: Artur Lubinski, Wojciech Lewandowski, Marcin Pilc, Michał Grygier, Igor Bryś, Stanisław Walczak z klasy 6a.
Gratulujemy!

Tekst i foto: A. Kalisz

Data: 30.11.2019
XIV Powiatowy Konkurs Jednego Wiersza
Biblioteka Publiczna w Śremie ogłosiła wyniki XIV Powiatowego Konkursu Jednego Wiersza, którego celem jest popularyzacja poezji wśród dzieci i młodzieży oraz stworzenie możliwości wydania drukiem najlepszych prac. Spośród uczestników z naszej szkoły sukces odnieśli: Hanna Hoffa – 2 miejsce, Tobiasz Szałaga oraz Martyna Żegleń – 3 miejsce.
Gratulujemy!
Data: 26.11.2019
V Turniej w tenisa stołowego pod patronatem Burmistrza Śremu
22 listopada w Krzyżanowie odbył się V Turniej w tenisa stołowego pod patronatem Burmistrza Śremu. W tym roku w dziewczęta i chłopcy rywalizowali w dwóch kategoriach uczniowie klas VI-VIII oraz klas I-V.
I miejsce zajęła Magdalena Rosik 8a, III miejsce przypadło Ewie Siejek 4a, kilkoro uczniów minimalnie przegrało wyjście z grupy - walkę o medale.
Wszystkim gratulujemy!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 23.11.2019
Gra patriotyczna
W ramach lekcji wychowawczej uczniowie klasy 6a przygotowali grę, składającą się z dziesięciu stacji zadaniowych, dla swoich kolegów z klasy 6b. Uczestnicy zmierzyli się z historią i geografią Polski, łączyli, dopasowywali, zaznaczali. Były długości rzek, stroje ludowe, gwara, znane osoby, miejsca, symbole, najważniejsze wydarzenia, flagi, itp.
Mistrzami klasowych rozgrywek zostali Jan Strajbel i Wojtek Lubojański.
Gratulujemy!


Data: 23.11.2019
Spektakl teatralny "Baśń o trzech konikach"
Dnia 20 listopada punktualnie o godzinie 11.30 uczniowie klas pierwszych i drugiej uczestniczyli w internetowym spektaklu teatralnym nadawanym przez TVP z Teatru Animacji w Poznaniu. Przedstawienie nosiło tytuł „Baśń o trzech konikach". Jest to prosta opowiastka inspirowana motywami ludowymi i skierowana do młodszych dzieci. Przypomina nam, jak ważne jest to, by być sobą oraz że dobro, które ofiarujemy, zawsze do nas wróci. Dla dzieci było to nowe i bardzo ciekawe doświadczenie, wszyscy z dużym zainteresowaniem śledzili losy kukiełkowych bohaterów.

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 23.11.2019
Igrzyska Szkół Wiejskich - Turniej piłki koszykowej w Bodzyniewie
W kolejnym turnieju koszykówki w ramach Igrzysk Szkół Wiejskich zajęliśmy 3 miejsce. Szkołę reprezentowali: Antoni Mencel 8a, Konrad Ogrodowski 8a, Jakub Ratajczak 8a, Olga Rożek 8a, Otylia Jurga 8a, Jan Strajbel 6b, Aleksandra Jankowska 6b oraz Faustyna Szłapka 6b.
Gratulacje!

Foto: P. Szłapka

Data: 23.11.2019
Wieczór filmowy dla klas 0-3
Dnia 15 listopada odbył się wieczór filmowy dla klas 0-3. Dzieci mogły poczuć się jak w prawdziwym kinie, oglądając bajkę pt. „Mała stopa" na dużym ekranie. Dużą niespodzianką dla wszystkich było stoisko z watą cukrową i popcornem, a także poczęstunek w postaci pizzy ufundowane przez sponsorów. Kolejki nie miały końca:) było jak w prawdziwym kinie. Sponsorom z całego serca dziękujemy za pomoc!!

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 23.11.2019
Rzeka oczami uczniów
Uczniowie korzystający z opieki świetlicowej stworzyli prace na III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Rzeka - dziedzictwo natury, kultury i tradycji" organizowany przez Dom Kultury w Łapach. Tematem konkursu były polskie rzeki – naturalne i historyczno – kulturowe dziedzictwo.

Tekst i foto: M. Dudziak-Kociałkowska

Data: 18.11.2019
Wyjazd na przedstawienie "Przypowieści biblijne"
Dnia 14 listopada 2019 roku uczniowie klasy VI a i VI b udali się do KCEK w Śremie na przedstawienie teatralne pt. "Przypowieści Biblijne" w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji. Aktorzy przypomnieli nam historię stworzenia świata, przypowieść o Samarytaninie, o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o synu marnotrawnym i o drzewie figowym, łącząc klasyczną grę aktorską z nowoczesną oprawą multimedialną.

Tekst i foto: A. Kalisz

Data: 18.11.2019
Pierwsza pomoc w 3a
14 listopada uczniowie klasy 3a przeszli szkolenie praktyczne z pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy zdali egzamin i uzyskali stosowne certyfikaty.
Gratulujemy!

Tekst i foto: M. Brewka

Data: 15.11.2019
V Powiatowy Bieg Niepodległości w Śremie
Jak co roku Dzień Niepodległości świętowaliśmy na sportowo. Podczas V Powiatowego Biegu Niepodległości w Śremie zajęliśmy kilka czołowych miejsc. Wszystkim biegnącym gratulujemy!
2011-2012 dziewczęta: 1 m. Marianna Styperek 3a 2 m. Nadia Skotarczak 2a 2009-2010 chłopcy: 1 m. Tymoteusz Szłapka 4a 2008-2007 dziewczęta: 1 m. Faustyna Szłapka 6b 2 m Aleksandra Jankowska 6b 2006-2004 dziewczęta: 1 m. Olga Rożek 7a

Foto: A. Golak oraz B. Taciak

Data: 13.11.2019
Święto Niepodległości
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy 3a wraz ze starszymi koleżankami i kolegami przygotowali uroczysty apel. Wszyscy odśpiewaliśmy hymn narodowy i obejrzeliśmy scenkę przypominającą najważniejsze wydarzenia z historii naszego państwa – zabory i odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Data: 13.11.2019
Śniadanie daje moc
W piątek, 8 listopada uczniowie klas 0-3 brali udział w ogólnopolskiej akcji - Śniadanie daje moc. Każda klasa omówiła zasady higieny i kultury podczas przygotowywania i spożywania posiłków oraz piramidę zdrowia. Wspólnie przygotowaliśmy kanapki na śniadanie, które następnie degustowaliśmy. Było bardzo kolorowo, pachnąco a co najważniejsze ZDROWO! Po takim śniadaniu każdy z nas z pewnością miał wiele siły na dalszą część dnia.

Tekst: M. Klaczyk Foto: M. Klaczyk oraz M. Brewka

Data: 12.11.2019
Spotkanie z przedstawicielem firmy LEOPOL Meble Polska
W środę - 6 listopada w ramach edukacji prozawodowej uczniowie klas pierwszych spotkali się z przedstawicielem firmy LEOPOL Meble Polska. Pani zapoznała nas ze specyfiką zawodów stolarza, krawcowej i tapicera. Z wielką uwagą i zaangażowaniem słuchaliśmy tych informacji. Na zakończenie każdy otrzymał odblask z logo firmy oraz wspólny prezent dla szkoły: karmnik przygotowany specjalnie dla nas przez uczących się w tej firmie młodych stolarzy. Za prezenty serdecznie dziękujemy!

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 11.11.2019
Wieczorny Sztafetowy Bieg "Sokoła"
Wieczorny Sztafetowy Bieg "Sokoła" o Puchar Burmistrza Śremu. Po raz trzydziesty uczniowie biegali ulicami miasta - w tym roku w dwóch kategoriach. W kategorii klas młodszych - klasy I-VI wygraliśmy! :) Gratulacje dla: Antoni Klimek 5a, Jakub Florkowski 5b, Tymoteusz Szłapka 4a, Michalina Kaczmarek 4a, Aleksandra Jankowska 6b, Aleksandra Jędroszkowiak 6b, Faustyna Szłapka 6b, Natalia Skrzypczak 5a, Jan Strajbel 6b, Maksymilian Leciej 4a. Brawo! Foto: srem.naszemiasto.pl

Data: 09.11.2019
Gofry w klasie 1b
Dnia 24 października uczniowie z klasy 1b w ramach zajęć kreatywnych utrwalali zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Wiedzę teoretyczną połączyliśmy z praktyką i przygotowywaliśmy gofry. Było pachnąco i bardzo smacznie teraz na pewno każde dziecko wie jak bezpiecznie postępować z prądem.

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 04.11.2019
Spotkanie z Pyrkiem
3 października klasy pierwsze udały się na śremskie targowisko, by spotkać się z przedstawicielami śremskiej Policji, Straży Miejskiej oraz pracownikami firmy TOTEM, która świadczy szkolne dowozy. Celem spotkania było promowanie bezpiecznej drogi do domu i szkoły. Oprócz wielu ważnych informacji nie zabrakło też chwili na świetną zabawę z Policjantem Pyrkiem i Kangurem.

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 04.11.2019
"Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"
W Książu Wielkopolskim odbył się powiatowy etap XX edycji turnieju „TYMBARK". W półfinale wygraliśmy z uczniami ze Szkoły Katolickiej w Śremie 1:0 a w finale przegraliśmy z piłkarzami z SP 6 w Śremie 0:3.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje kapitan drużyny – Natalia Skrzypczak 5a, która zagrała bardzo dobre mecze. Pozostali to: Tymoteusz Szłapka 4a, Jakub Florkowski 5b, Marcel Durzyński 5a, Mikołaj Wawrzyniak 5a, Antoni Klimek 5a, Paweł Rosik 5b, Jakub Płonka 5b, Maksymilian Maciejewski 5a.
Nasza reprezentacja zajęła 2 miejsce.
Gratulujemy!


Data: 30.10.2019
Czuwanie przy kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
W dniach 27-28 października 2019 r. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Śremie miało miejsce nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Uczniowie klasy VI i IV prowadzili czuwanie, złożyli podziękowania i prośby u stóp Matki Bożej.


Data: 29.10.2019
7 Sztafeta 20 Października
W niedzielę odbyła się 7 Sztafeta 20 Października podczas której zbierano pieniążki na pomoc dla chorego dziecka - Borysa. Również w tym roku dołączyliśmy się do biegu i dorzuciliśmy swoją cegiełkę. Dziewczyny w barwach MOS-u: Aleksandra Jankowska VIb, Olga Rożek VIIa oraz Faustyna Szłapka VIb wraz z koleżanką z Lubiatowa zajęły 1 miejsce w kategorii sztafet żeńskich.
Gratulujemy!"


Data: 29.10.2019
Wyjście na cmentarz klas 0 - III
25 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły (0-III) tradycyjnie, jak każdego roku pojechali na wycieczkę do Śremu. Celem wyjazdu było posprzątanie mogił żołnierskich, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Był to też czas na chwilę zadumy i spokoju.

Tekst i foto: M. Brewka

Data: 28.10.2019
Alarm przeciwpożarowy i próba ewakuacyjna
Dziś w naszej szkole odbyła się próba ewakuacji wszystkich uczniów i pracowników na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami bardzo szybko i sprawnie zgromadzili się na miasteczku rowerowym. Próba ewakuacji zakończyła się pomyślnie.


Data: 25.10.2019
"Literatura na ekran"
Foto: A. Genderka

Data: 21.10.2019
Memoriał XX Października - Śrem
Podczas memoriałowych biegów reprezentanci naszej szkoły zajęli wysokie miejsca. Drużynowo dziewczęta zdobyły 1 miejsce, a chłopcom zabrakło 3 punktów do zwycięstwa i uplasowali się na 2 pozycji - za uczniami z SP Książa Wielkopolskiego!
Indywidualnie:
1 miejsce Faustyna Szłapka 6b, Tymoteusz Szłapka 4a, Olga Rożek 7a;
2 miejsce Aleksandra Jankowska 6b, Antoni Klimek 5a;
3 miejsce Natalia Skrzypczak 5a, Marcel Durzyński 5a, Agata Kasprzak 7a;
4 miejsce Jakub Florkowski 5b. Tuż za nagrodzonymi - 7 miejsce Michalina Kaczmarek 4a i Maksymilian Leciej 4a.
Gratulacje!

Tekst i foto: A. Golak



Data: 21.10.2019
Igrzyska Szkół Wiejskich - Turniej piłki nożnej chłopców kl. 5 i młodszych - Zbrudzewo
Dziś znów udało się wygrać! Brawo chłopaki! Mikołaj Wawrzyniak 5a, Maksymilian Maciejewski 5a, Borys Buszewicz 3a, Jakub Florkowski 5b, Tymoteusz Szłapka 4a, Antoni Klimek 5a, Jan Jankowiak 2a, Adrian Bryś 5a.

Tekst i foto: A. Golak

Data: 17.10.2019
IX Olimpiada Malucha
16 października 2019 r. ,na boiskach naszej szkoły, już po raz dziewiąty pod patronatem Burmistrza Śremu zorganizowana została Olimpiada Malucha. Po zawieszeniu flagi olimpijskiej, zapaleniu znicza, zgodnie z mottem olimpizmu – „SZYBCIEJ, WYŻEJ, DALEJ" o miano najlepszych rywalizowało 60 dzieci. Do współzawodnictwa przystąpili uczniowie urodzeni w latach 2011, 2010, oraz w 2009 r. – ze szkoły z Bodzyniewa, Nochowa, SP 4 w Śremie, SP 6 w Śremie oraz ze szkoły w Zbrudzewie. Walczyli o jak najlepsze wyniki sportowe – w biegu na dystansie ok. 300 metrów, skoku w dal z miejsca i rzucie piłeczka palantową a najstarsi mieli dodatkowo test wiedzy o pierwszej pomocy.
Drużynowo w tym roku ponownie najlepsi okazali się gospodarze uczniowie Szkoły Podstawowej w Nochowie, którzy zdobyli 359 punkty, na II miejscu uplasowali się uczniowie SP w Bodzyniewie z 307 punktami, przed reprezentantami SP 6 w Śremie, którzy uzbierali 285 punktów.
Indywidualnie
W roczniku 2009 najwięcej punktów zdobyła Natalia Skrzypczak (37p.) i Marcel Durzyński (42p.) oboje ze Szkoły Podstawowej z Nochowa.
W roczniku 2010 najlepsza była Amelia Szczepaniak z Bodzyniewa (37p.) i Mateusz Tomaszewski ze Zbrudzewa (35p.).
W roczniku 2011 wygrała Marianna Styperek z Nochowa (34p.) i Jurek Owczarz z SP 4 (34p.).
Na uwagę zasługuje Marcel Durzyński z Nochowa, który indywidualnie uzyskał najwięcej punktów – 42 wygrywając skok w dal i rzut piłeczką palantową, a w biegu zajął 2 miejsce. Uczestnikom gratulujemy i zapraszam do Nochowa na kolejną już X Olimpiadę Malucha!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 17.10.2019
Konkurs czytelniczy "Tuwimiada"
Dziś w bibliotece szkolnej odbył się I etap konkursu czytelniczego, w którym wzięło udział 12. uczestników. Musieli oni wykazać się znajomością wybranych wierszy i biografii Juliana Tuwima. Najlepiej wypadli: Adam
Górczyński, Monika Zielińska, Kacper Górczyński - drużyna ta będzie reprezentowała szkołę w kolejnym etapie, który odbędzie się 18 listopada w Bibliotece Publicznej w Śremie. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Data: 16.10.2019
Etnologia dla dzieci
16 października uczniowie kl. Vb wzięli udział w projekcie Spotkania Kultur "Etnologia dla dzieci na 100-lecie poznańskiej etnologii". Piątoklasiści uczestniczyli w warsztatach edukacyjno-artystycznych "Zostań etnologiem", dowiedzieli się o możliwości udziału w tematycznym konkursie plastycznym oraz poznali stronę projektu kultur.org.pl.

Data: 16.10.2019
Zdrowa owsianka
Podczas zajęć świetlicowych uczniowie poznali zalety jedzenia owsianki
przygotowanej z płatków owsianych z dodatkiem świeżych i suszonych
owoców, nasion i orzechów. Dzieci samodzielnie przygotowały owsianki i
deklarowały, że zadbają żeby jadać je jak najczęściej na śniadanie w
domu lub szkole.

Tekst i foto: M. Dudziak - Kociałkowska

Data: 16.10.2019
"Tęczowy kalendarz"
Uczniowie biorący udział w zajęciach świetlicowych przygotowali prace na
XVII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży "Tęczowy
kalendarz" organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Tychach.
Tematyką prac były marzenia i przeżycia związane ze zmianami pór roku
przedstawione za pomocą plastycznych środków wyrazu. Zadanie polegało na
zilustrowaniu jednego z dwunastu miesięcy. Wyniki zostaną ogłoszone w
listopadzie.

Tekst i foto: M. Dudziak - Kociałkowska

Data: 15.10.2019
Dzień Edukacji Narodowej
Coroczne Święto Edukacji przyniosło jak zwykle ogrom ciepłych słów, podziękowań, wyróżnień... Gratulujemy nagrodzonym, a wszystkim życzymy dalszej owocnej pracy.

Data: 11.10.2019
Pasowanie na czytelnika
Uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Wcześniej poznali zasady obowiązujące w bibliotece, prośby książek, obejrzeli też, przygotowane specjalnie dla nich, przedstawienie i złożyli ślubowanie. Pierwszoklasiści wykazali się dużą aktywnością i zaangażowaniem, na zakończenie każdy mógł wypożyczyć pierwszą książkę.

Data: 11.10.2019
"Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe"
Nieoczekiwane zwycięstwo! i 2 miejsce w powiecie! Roczniki 2007 i młodsi! Brawo!
Chłopcy - 1 miejsce: Jasiu Strajbel 6b, Marcel Durzyński 5a, Patryk Skrzypczak 6a, Antek Klimek 5a, Konrad Kanwischer 5a, Adam Górczyńśki 6b, Maks Maciejewski 5a, Tymek Szłapka 4a!
Dziewczęta - 2 miejsce: Ola Jankowska 6b, Natalia Skrzypczak 5a, Ola Jędroszkowiak 6b, Weronika Taciak 5a, Oliwia Werwińska 7a, Zosia Trzmielewska 5a, Faustyna Szłapka 6b, Lena Idkowiak 5a; rez. Cecylia Kozicka 5a!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 11.10.2019
XXXIII Biegach im. Generała Dezyderego Chłapowskiego!
Brawo dla naszych uczniów! Sukcesy na XXXIII Biegach im. Generała Dezyderego Chłapowskiego!
1 miejsce
Tymoteusz Szłapka SP Nochowo
Faustyna Szłapka SP Nochowo
Olga Rożek SP Nochowo
3 miejsce
Nadia Skotarczak SP Nochowo
Marcel Durzyński SP Nochowo
Aleksandra Jankowska SP Nochowo
4 miejsce:
Antoni Klimek SP Nochowo
5 miejsce:
Natalia Skrzypczak SP Nochowo
Gratulujemy!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 08.10.2019
Pieczona Pyra kl. I-III
4 października klasy 0-3 brały udział w Rajdzie Pieczona Pyra. Najpierw dzieci pokonały rajdową trasę wykonując na niej zaplanowane zadania. Później nadszedł czas na konkurencje sportowe oczywiście z ziemniakiem w roli głównej. A na koniec na uczestników rajdu czekała smakowita ziemniaczana biesiada. Dzieciaki zajadały pyry z gzikiem aż.. uszy się trzęsły :)
Tekst: M. Klaczyk
Foto: M. Brewka, M. Klaczyk

Data: 07.10.2019
Rajd Śladami Patrona
4 października uczniowie k.l IV - VIII udali się na rajd do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Przemierzyli ścieżkę dydaktyczną z Jezior do Osowej Góry, zdobywając po drodze punkty w następujących konkurencjach: wiedzy o Patronie szkoły, o WPN oraz ze znajomości gwary poznańskiej i zdrowego stylu życia. Po przybyciu do celu chętni zrobili fotografie przy głazie hr. Władysława Zamoyskiego, a następnie każda z klas zaprezentowała plakat lub transparent, a podczas krótkiego apelu, klasowy okrzyk. Nie mogło zabraknąć też ogniska i pieczonych kiełbasek oraz atrakcyjnych nagród dla najlepszych - w kategorii kl. IV - V zwyciężyła kl. Vb, która w nagrodę pójdzie na bowling, a w kategorii kl. VI-VIII pierwsze miejsce zajęła kl. VIII, zdobywając darmowe wejście do Jumpe Space.

Data: 04.10.2019
Dzień Chłopca w kl. 1- 3
30 września uczniowie kl. 1-3 świętowali Dzień Chłopca. Po złożeniu życzeń i odśpiewani gromkiego "Sto lat" przystąpiono do quizu wiedzy ogólnej. Każda klasa była reprezentowana przez swoją drużynę w skład której wchodziło trzech chłopców. Po konkursie chłopcy otrzymali drobne upominki, po czym wszyscy wspólnie przystąpili do zabawy tanecznej połączonej z poczęstunkiem. Radości i zabawie nie było końca.

Tekst i foto: n-le edukacji wczesnoszkolnej

Data: 30.09.2019
3a w Szreniawie
27 września klasa 3a była na wycieczce dydaktycznej w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Dzieci brały udział w projekcie "Jesień na wsi". Stanowiska interaktywne i pokazy przybliżyły im wszystkie jesienne prace gospodarskie związane ze zbiorami i przygotowaniami do zimy. Uczniowie spróbowali swoich sił i wzięli udział w następujących zajęciach: młócenie cepami, czyszczenie ziarna, przemiał na żarnach, ocena jakości nasion, parowanie soków, wyrób kompotów, suszenie owoców, kiszenie ogórków i kapusty.
Wycieczkę uznajemy za udaną i pouczającą.

Tekst i foto: M. Brewka

Data: 30.09.2019
Spotkanie z policjantem
We wrześniu odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów kl. 0-III z policjantem. Dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, zadawały pytania funkcjonariuszowi, miały okazję usiąść w radiowozie.

Tekst: M. Brewka
Foto: B. Porczak, M. Brewka

Data: 30.09.2019
Dzień Chłopca w szkole
Wiele atrakcji zafundował uczniom Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopca. Podczas wspólnej zabawy został wybrany SUPER CHŁOPAK szkoły, który wcześniej musiał pokonać rywali wykazując się wieloma umiejętnościami np. nawleczeniem nitki na igłę, czy zrobieniem warkocza dziewczynie. Tego dnia nie było przegranych - wszyscy otrzymali upominki i życzenia.

Data: 27.09.2019
Igrzyska Szkół Wiejskich - Piłka nożna
Pierwszy turniej Igrzysk Szkół Wiejskich - piłka nożna za nami. Zespół z Nochowa zajął 5 miejsce.
Jakub Nawrocki VIIa, Mateusz Bednarski VIIa, Oskar Pawlisiak VIIa, Konrad Ogrodowski VIIIa, Antoni Kowalski VIIa, Jan Strajbel VIb, Dawid Ziętkiewicz VIIa.
Gratulacje!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 27.09.2019
Budżet Obywatelski 2019
Dużym zaangażowaniem wykazali się uczniowie i pracownicy szkoły podczas zbierania głosów w ramach Budżetu Obywatelskiego, dzięki czemu ponownie udało nam się wygrać – tym razem bieżnię lekkoatletyczną. Dziękujemy z oddane głosy.


Data: 26.09.2019
„Bogowie i Herosi – Opowieści Afrodyty"
Dnia 23 września uczniowie klas piątych i szóstych udali się do Środy Wielkopolskiej na musical pt. „Bogowie i Herosi – Opowieści Afrodyty" w wykonaniu Teatru Muzycznego FORTE z Wrocławia. Poznaliśmy świat Odyseusza, Tezeusza, Prometeusza, który chce wykraść bogom ogień.

Tekst: A. Kalisz
Data: 26.09.2019
Nochowo na sportowo
Piękna pogoda sprzyjała uczniom Szkoły Podstawowej w Nochowie podczas festynu „Nochowo na Sportowo" który zapoczątkował tegoroczny Europejski Tydzień Sportu – promujący sport i aktywność fizyczną w całej Europie.
Głównym punktem imprezy był IV Bieg im. Piotra Taczaka - zmarłego w zeszłym roku vice-dyrektora szkoły. Bieg rozegrał się w czterech kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. Zwycięzcy poszczególnych biegów: przedszkolaki - Julia Jurga Przedszkole Wyrzeka, Maciej Talarczyk, uczniowie rocznik 2010-2012: Marianna Styperek i Maksymilian Leciej oboje SP Nochowo, roczniki 2008-2009: Gabriela Jaskulska SP 6 w Śremie i Jakub Florkowski SP Nochowo, najstarsi 2005-2007: Faustyna Szłapka SP Nochowo i Norbert Musielak SP Książ Wielkopolski. Każdy biegacz otrzymał medal i niespodziankę.
W biegach wzięło udział ponad 80 dziewcząt i chłopców - wszystkim gratulujemy!
Na boisku szkolnym odbył się turniej piłki nożnej chłopców z Nochowa, a w ramach projektu „Trzymaj formę" można było skosztować zdrowe jedzonko – potrawy, bądź napoje przygotowane przez uczniów szkoły.
Dodatkowo strażacy OSP Niesłabin i OSP Wyrzeka zaprezentowali pokaz ratowniczy, można było się przeszkolić z pierwszej pomocy, był również punkt mierzenia ciśnienia.
Wszystko na sportowo, zdrowo i wesoło!
Dziękujemy sponsorom, którzy wspomogli organizację naszego festynu:
- sołtys Nochowa p. Bogusław Klaczyk
- Daniel Augustyniak – Tropikana
- RR przy SP w Nochowie
- Chata Polska Nochowo
- państwo Dłużak
- państwo Kaczmarek
- KSA
- OSP Wyrzeka
- Paweł Wawrzyniak
- Ryszard Mitmański

Tekst i foto: A. Golak

Data: 23.09.2019
"Ile żab waży księżyc" - Internetowy teatr dla Szkół
Za nami pierwsza w tym roku szkolnym transmisja iTeatru TVP. Uczniowie klasy 3a obejrzeli spektakl katowickiego Teatru Ateneum pt. "Ile żab waży księżyc" w reżyserii Przemysława Jaszczaka. Jest to historia autorstwa Maliny Prześluga o spotkaniu Króla samochwały z samotnym Chłopcem.

Tekst i foto: A. Kalisz

Data: 20.09.2019
Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzi się od pięciu lat 15 września. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Także w naszej szkole symbolicznie uczciliśmy ten dzień.

Data: 16.09.2019
Narodowe Czytanie 2019
6 września nasza szkoła przyłączyła się do akcji prezydenckiej Narodowego Czytania. W tym roku jako wspólną lekturę wybrano 8 nowel polskich. Podczas nochowskiej uroczystości Dyrekcja i wybrani uczniowie odczytali fragmenty "Katarynki" B. Prusa, natomiast najmłodsi z kl. 1-3 wysłuchali frag. "O krasnoludkach i sierotce Marysi" autorstwa Marii Konopnickiej, której nowela "Dym" została również lekturą NC.

Data: 06.09.2019
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Podczas uroczystości Burmistrz Śremu powitał na stanowisku nową dyrektor szkoły - Katarzynę Sadzikowską oraz wicedyrektor - Agnieszkę Golak. Pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej. Wszystkim życzymy owocnej pracy i licznych sukcesów.

Data: 02.09.2019
Wycieczka do Londynu
Kilkoro uczniów z klas trzecich gimnazjalnych było na parodniowej wycieczce w Londynie. Oglądaliśmy miasto z lądu, wody i powietrza. Jeździliśmy metrem, czerwonym autobusem, kolejką linową i płynęliśmy Clipperem po Tamizie. Piękna panorama Londynu roztaczała się z wagonika London Eye. Wrażenie robiło Soho i Chinatown w godzinach nocnych. Podziwialiśmy zabytki, ale i odwiedziliśmy „kosmiczny sklep", sklep firmowy M&M's oraz Primark. Wycieczka się udała i wróciliśmy zadowoleni do domu.

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 09.07.2019
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 było szczególne - pożegnaliśmy Dyrektora szkoły - p. Annę Wolarczyk, która od 34 lat była związana z nochowską placówką, rozstaliśmy się także z odchodzącą na emeryturę p. A. Karlińską. Szkołę zakończyli też uczniowie ostatniego rocznika gimnazjów oraz pierwszego ośmioletniej "podstawówki". Życzymy miłych i bezpiecznych WAKACJI.

Data: 19.06.2019
Pożegnanie absolwentów
18 czerwca, przed ostatnim balem, oficjalnie pożegnaliśmy uczniów ostatniego rocznika gimnazjum oraz pierwszego kończącego szkołę podstawową. Nie zabrakło wzruszeń, podziękowań, życzeń i niezapomnianego poloneza.

Data: 19.06.2019
"Kopciuszek" i wręczenie nagród
W przededniu zakończenia roku szkolnego uczniowie klas I - VII zostali nagrodzeni za liczne konkursy, zawody, a także aktywność w życiu szkoły. Wręczenie nagród poprzedzone było przedstawieniem przygotowanym przez klasę VI pod opieką opiekunek koła teatralnego.

Data: 18.06.2019
Wycieczka do Jump Space i Tropikany klasy IVa i IVb
Foto: A. Golak

Data: 18.06.2019
Wybory do Samorzdu Uczniowskiego
Data: 18.06.2019
XX Igrzyska Szkół Wiejskich
W Dąbrowie odbyło się podsumowanie XX Igrzysk Szkół Wiejskich - w tym roku wszystkie szkoły uplasowały się na podium!
1 miejsce - SP Dąbrowa i SP Zbrudzewo - 35 punktów
2 miejsce - SP Nochowo - 26 punktów
3 miejsce - SP Bodzyniewo, SP Krzyżanowo i SP Pysząca - 24 punkty
Gratulujemy!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 17.06.2019
I Memoriał Ireny Szewińskiej
W Bydgoszczy na Stadionie Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka odbył się I Memoriał Ireny Szewińskiej. Najlepsi sportowcy naszej szkoły w nagrodę za starty w różnych zawodach, tym razem w roli kibica - na żywo, oglądali polskie i zagraniczne gwiazdy lekkiej atletyki. Zobaczyliśmy jak startują, pozyskaliśmy autografy, zrobiliśmy zdjęcia. Może w przyszłości uczestnicy wyjazdu pójdą w ślady Patrycji Wyciszkiewicz, Justyny Święty, Joanny Jóźwik, Adama Kszczota, Ewy Swobody, Wojciecha Nowickiego, czy Michała Haratyka. Tego im życzymy! Niestety nie udało się spotkać z Patrycją Wyciszkiewicz, która obecnie boryka się kontuzją, lecz emocji było dużo i ten wyjazd zapadnie długo w naszej pamięci.

Tekst i foto: A. Golak

Data: 17.06.2019
Gminny Konkurs Literacki „Piszę książkę"
W piątek 7 czerwca 2019 r., w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika w Śremie, odbyło się uroczyste zakończenie Gminnego Konkursu Literackiego „Piszę książkę".
Była to już ósma edycja konkursu, którego celem było wyłonienie i promowanie młodych talentów prozatorskich, poetyckich i plastycznych. Zadaniem uczestników było samodzielne napisanie, zilustrowanie i wydanie w formie książki tekstu literackiego. W tym roku do literackich zmagań przystąpiło 33 uczniów z klas IV-VIII.
Z naszej szkoły, w kategorii klas IV-V, wyróżnienie otrzymali:
• Zofia Trzmielewska i Cecylia Kozicka za ilustracje i samodzielność w wykonaniu książki „Naszyjnik owiany tajemnicą"
• Adam Górczyński za ilustracje w książce „Kosmos"
W kategorii klas VI-VIII
I MIEJSCE i tytuł ZŁOTEJ KSIĄŻKI
• Martyna Żegleń za książkę „Kredensowa opowieść"
III MIEJSCE
• Mateusz Bednarski za książkę „Rozbitek"
WYRÓŻNIENIE
• Marta Morawiec za książkę „Kocham cię synku"
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.

Tekst: SP1
Foto: M. Żegleń, A. Górczyński

Data: 17.06.2019
„Wiatr i woda - żeglarska przygoda"
Z okazji 50-lecia Klubu Żeglarskiego „Odlewnik"Śrem zorganizował on konkurs plastyczny pod tytułem: „Wiatr i woda - żeglarska przygoda"
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół i organizacji młodzieżowych
z terenu powiatu śremskiego, gdzie celem było:
- pobudzenie i rozwijanie uzdolnień plastycznych,
- uwrażliwienie na piękno krajobrazu rzek i jezior powiatu śremskiego,
- zainteresowanie uczniów tematyką marynistyczną,
- zapoznanie dzieci i młodzieży z działalnością Klubu Żeglarskiego„ODLEWNIK" w Śremie.
Wśród uczniów naszej szkoły wyróżnienie otrzymał: Jan Wachowicz, a wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do konkursu otrzymali drobne upominki.
Gratulujemy i cieszymy się, ze tylu uczniów przystąpiło do konkursu.

Data: 13.06.2019
UKS Śrem - trening kl. 2a
12 czerwca klasa IIa skorzystała z zaproszenia Marianny Styperek i odbyła trening w klubie UKS Śrem. Pomimo upału7 wszyscy świetnie się bawili, nie zapominając o zasadach fair play. Po treningu rozmawialiśmy z zawodnikami i trenerami przy zimnej wodzie z cytryną i smacznym arbuzie. Dziękujemy za piękne przedpołudnie.

Tekst i foto: M. Brewka

Data: 13.06.2019
Wycieczka do Błociszewa
11 czerwca uczniowie klas czwartych wyjechali na kilkugodzinne zajęcia terenowe do lasu w Błociszewie. Po kilku miesiącach nauki w ławach szkolnych mogli dotknąć, powąchać i usłyszeć przyrodę. Mogli sprawdzić swoje umiejętności praktyczne: orientowanie się w terenie, pomiary składników pogody, rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt, ocenę wieku drzew itp. W rozwiązywaniu zadań czwartoklasistom pomagali uczniowie klas piątych, którzy w ten sposób zakończyli zajęcia kółka przyrodniczego. Prawdziwą atrakcją było spotkanie z panem leśniczym - Wojciechem Fabisiakiem, a dla łasuchów - smażone w ognisku kiełbaski.

Tekst i foto: E. Mazur

Data: 12.06.2019
Liga czytania
Na zakończenie projektu czytelniczego, który od marca realizowała kl. II, odbył się konkurs pięknego czytania. Wzięli w nim udział zwycięzcy ekstraklasy, w kolejnym etapie musieli wykazać się umiejętnością wyraźnego i wyrazistego czytania oraz rozumieniem czytanego tekstu. Pierwsze miejsce zdobył Szymon Wyrzykiewicz, drugie Marianna Styperek, trzecie - Kalina Skrzypczak - GRATULUJEMY.

Data: 11.06.2019
XXIII Letnia Spartakiada Przedszkolaków
Dnia 5 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego reprezentowały naszą szkołę w XXIII Letniej Spartakiadzie Przedszkolaków. Atmosfera była bardzo gorąca nie tylko dzięki słonecznej pogodzie ale również dzięki konkurencjom. Dali z siebie wszystko: Ola, Marysia, Marcelina, Janek, Mikołaj, Marcel, Bartek, Seweryn, Cyprian i Franek. Choć nie udało nam się zwyciężyć to i tak jesteśmy wygrani, liczy się przecież dobra zabawa!!

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 10.06.2019
Jak nie czytam, jak czytam
Już po raz czwarty uczestniczyliśmy w kolejnej edycji bicia rekordu w jednoczesnym czytaniu książek. Wszyscy uczniowie po wspólnym zdjęciu udali się na piknik czytelniczy, by w plenerze miło spędzić czas z książką.

Data: 07.06.2019
Finał Czwartków Lekkoatletycznych
W tym roku Wielkopolski Finał Czwartków Lekkoatletycznych odbył się w Jarocinie. Z naszej szkoły zakwalifikowało się 6 osób, które walczyły o tytuł Mistrza Wielkopolski.
Bardzo dobrze wypadli biegacze - swój bieg na 600m wygrała Faustyna Szłapka Vb, na 2 miejscu przybiegli: Natalia Skrzypczak IVa w biegu na 600m oraz Tymoteusz Szłapka IIIa na 1000m, Aleksandra Jankowska Vb w biegu na 60m zajęła 5 miejsce.
W konkurencjach technicznych w rzucie piłeczką palantową Natalia Skrzypczak zajęła 4 miejsce, a w skoku w dal Aleksandra Jankowska Vb była 4-ta.
Wszystkim gratulujemy!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 07.06.2019
Zawody pływackie
Nasza dwunastoosobowa ekipa 6 czerwca reprezentowała szkołę w Indywidualnych Mistrzostwach Śremu w Pływaniu. Uczniowie spisali się na medal, uzyskując bardzo dobre wyniki. W stylu grzbietowym na podium stanęli: Siejek Ewa I m, Magdalena Słowińska II m, Bąk Jędrzej II m, Mikołajczak Aleksandra VI m, Borowski Stanisław II m i Strajbel Jan III m. Medalowe miejsca w pływaniu stylem dowolnym zdobyli: Kaczmarek Michalina I m, Siejek Ewa II m, Słowińska Magdalena III m, Bąk Jędrzej I m, Flet Antonina II m, Borowski Stanisław VI m oraz Strajbel Jan I m. Pozostałym reprezentantom nie udało się stanąć na podium, ale wykazali się dobrą umiejętnością pływania i uzyskali dobre czasy. Wszystkim dziękujemy za udział i wielkie brawa.

Tekst: E. Lachendro
Data: 07.06.2019
Wycieczka do Palmiarni
4 czerwca uczniowie klasy 5a i 5b odwiedzili Palmiarnię w Poznaniu. Była to okazja aby powtórzyć wiadomości o strefach krajobrazowych Ziemi, zachwycić się bioróżnorodnością roślin, skosztować bananowych chipsów, spróbować wanilii, sproszkowanego owocu coli, cukru cytrusowego itp. Wbrew oczekiwaniom, że upalny dzień będzie trudny do zniesienia pod szklanym stropem Palmiarni - mikroklimat był bardzo przyjemny.
Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie Muzeum im. Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Uczniowie mogli poczuć smak przygody i popłynąć w wyobraźni szlakiem Krzysztofa Kolumba na replice statku Santa Maria do Ameryki oraz przenieść się do odległych zakątków świata oglądając muzealne zbiory. Może ktoś połknął oprócz lodów podróżniczego bakcyla?

Tekst i foto: E. Mazur

Data: 05.06.2019
Dzień Dziecka w oddziale przedszkolnym
Dnia 3 czerwca 2019r. dzieci z grupy Motylki obchodziły swoje święto. Czekały na nich konkurencje sportowe, słodki poczęstunek i oczywiście prezenty. Było pysznie, kolorowo, dużo śmiechu i dobrej zabawy. Dziękujemy Rodzicom za pomoc przy organizacji tego dnia.

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 05.06.2019
"Z matmy? Jestem dobry!"
4. czerwca w Szkole w Krzyżanowie odbył się międzyszkolny konkurs matematyczny przeznaczony dla uczniów kl. IV - VI, którzy na pierwszy semestr otrzymali maksymalnie ocenę dobrą z matematyki. Naszą szkołę reprezentowali: Antoni Kowalski z kl. VIa i Wojtek Chełstowski z kl. IVb, obaj zajęli pierwsze miejsca. GRATULUJEMY!

Foto: K. Dopierała

Data: 04.06.2019
Czwartki lekkoatletyczne
Dobry występ na Powiatowych Czwartkach Lekkoatletycznych dawał awans na Finał Wojewódzki. Zwycięzcy będą reprezentować Śrem na Wojewódzkich Czwartkach LA, które odbędą się w 6 czerwca Jarocinie. Brawa dla: Natalii Skrzypczak IVa, Faustyny Szłapki Vb Aleksandry Jankowskiej Vb Tymoteusza Szłapki IIIa Jana Walkiewicza IVa Adama Górczyńskiego Vb.
Gratulujemy wszystkim uczestnictwa, a awansującym dalej życzymy powodzenia.

Tekst: A. Golak
Foto: A. Golak, Krzysztof Ratajczak (http://srem.naszemiasto.pl)

Data: 04.06.2019
Policjanci o bezpieczeństwie
31 maja szkołę odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Śremie, którzy przypomnieli uczniom o konieczności zachowania bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, w szczególności w okresie wakacyjnym. Wśród najmłodszych nacisk położyli na bezpieczeństwo na drodze, natomiast młodzież przestrzegali przed zagrożeniami ze strony narkotyków i dopalaczy.

Data: 03.06.2019
Egzamin na kartę rowerową
Co roku uczniowie naszej szkoły mają możliwość przygotowania się merytorycznie i zdobycia w praktyce karty rowerowej. W tym roku szkolnym do egzaminów na karę rowerową przystąpiło razem 31 uczniów z klasy IV a i IV b. W dniu 24 i 27 oraz 31 maja br. odbyły się egzaminy, które były podzielony na dwa etapy. W pierwszej części kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test. Druga część to był sprawdzian umiejętności praktycznych. Uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor w miasteczku rowerowym i sygnalizować wykonywane manewry pamiętając o obowiązujących przepisach. Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwali zaproszeni policjanci: sierż. Daria Góra, asp. Tomasz Kolański i asp. szt. Krzysztof Tomaszewski oraz nauczyciel techniki Roman Krysztofiak Gratulujemy uczniom, którzy pozytywnie pokonali przeszkody i tym samym stali się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i otrzymali swoje pierwsze „prawo jazdy". Bezpiecznej jazdy!!!

Tekst i foto: R. Krysztofiak

Data: 03.06.2019
Janusz Chomontek
Spotkanie z Panem Januszem Chomontkiem - 19-stokrotnym rekordzistą Księgi rekordów Guinnessa w podbijaniu różnych rodzajów piłek.
Pokonał dystans 100 km żonglując cały czas piłkę.
Pobił rekord Diego Maradony (Maradona podbijał piłkę 35 tys. razy, Pan Chomontek 70 tys. razy)

Tekst i foto: A. Golak

Data: 03.06.2019
Podsumowanie spotkań z seniorami
W środę 22 mają wolontariusze zorganizowali ostatnie spotkanie z seniorami. Już tradycją tego ostatniego - podsumowującego spotkania jest pieczenie kiełbasek. Tym razem ze względu na warunki pogodowe musieliśmy skorzystać ze szkolnego piekarnika. Kiełbaski były pyszne. Dziękujemy wszystkim seniorom, którzy korzystali w tym roku ze spotkań, a wolontariuszom za aktywność. W sposób szczególny pragniemy podziękować absolwentom. Kolejne spotkania w nowym roku szkolnym

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 03.06.2019
XII edycja Przeglądu Tańca „Roztańczone Przedszkolaki"
Dnia 29 maja 2019r dzieci z oddziału przedszkolnego przy SP w Nochowie uczestniczyły w XII edycji Przeglądu Tańca „Roztańczone Przedszkolaki" pod patronatem Burmistrza Śremu. Nasze przedszkole dzielnie reprezentowali: Ola, Emilka, Alicja, Julka, Oliwia, Marta, Marcelinka i Janek. Tańczyliśmy do utworu Sylwii Grzeszczak „Tamta dziewczyna".

Tekst i foto: M. Klaczyk

Data: 30.05.2019
Otwarcie skoczni w dal
Na wczorajszym trening prowadzonym przez Panią Agnieszkę Golak w ramach zajęć MOS-u gościliśmy wyjątkowych gości. Byli nimi: Mistrz Świata w skoku w dal MASTERS - Pan Wiesław Musiał, dyr. MOS Śrem oraz grupa uczniów z SP6 w Śremie.
Po wspólnej rozgrzewce Pan Wiesiu przeciął wstęgę i wykonał kilka pokazowych skoków na otwarcie nowej skoczni przy naszej szkole. Uczniowie-zawodnicy poskakali, wzmocnili się słodkim i warzywami, a trenerzy zapraszają do wspólnych treningów.
Dziękujemy sponsorom za wsparcie finansowe:
Pan Wiesław Musiał
EVEREST FINSNSE SA
P.H.U. ADAMOIL
METALPRESS sp. z o.o.
PHU "EKO-PARTNER" s.c.
RADA RODZICÓW przy SP w NOCHOWIE
Udało się - małymi kroczkami, skocznię już mamy

Tekst i foto: A. Golak

Data: 28.05.2019
SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY
Dnia 24 maja 2019 r. odbył się SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY. Wzięło w nim udział 18 chłopców naszej szkoły. Turniej nadzorowali goście: pan Piotr Kaczmarek i Tomasz Kozłowski. Rozgrywkom towarzyszyły emocje i pouczająca zabawa.

Tekst i foto: A. Karlińska

Data: 27.05.2019
Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem
16 maja udaliśmy się do Publicznej w Śremie na spotkanie z Pawłem Beręsewiczem, znanym pisarzem. Opowiedział nam o swoim życiowych „ścieżkach". Dowiedzieliśmy się, że nie o zawsze pisał książki. Początkowo uczył j.angielskiego w warszawskim liceum. Później opracowywał słowniki w wydawnictwie PWN oraz zajmował się tłumaczeniem książek. Aktualnie pisze powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagrody „Guliwera", konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Przedstawiając swe doświadczenia opowiadał o swoich książkach. Nie obyło się bez śmiechu. Rozmawialiśmy m.in. o fałszywych opiniach w Internecie. Podczas spotkania został poruszony także wątek moralności. Wspólnie zastanawialiśmy się dlaczego tak mało polskich książek jest tłumaczonych na inne języki oraz dlaczego tak mało osób w Polsce czyta. Omawialiśmy także listę lektur szkolnych.
Uczniowie mieli okazje porozmawiać z autorem przy „herbacie" oraz na koniec zadać nurtujące ich pytania. Wszyscy wyszli ze spotkania z uśmiechem na twarzy.

Tekst: A. Genderka
Foto:

Data: 20.05.2019
Szkolny Dzień Ziemi
Uczniowie naszej szkoły od lat uczestniczą w programie „Trzymaj formę" promującym zdrowy styl życia – w szczególności zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. W piątek 22 marca odbył się apel z okazji Dnia Zdrowia. Tematyka spotkania dotyczyła aktywności fizycznej. Uczniowie z klasy VIII i VII zachęcali do większej aktywności i przedstawiali płynące z tego korzyści. Dziewczyny zaprezentowały własny układ taneczny. Ponadto uczniowie obejrzeli prezentację zachęcającą do racjonalnych zakupów żywności na temat : „Nie marnuj żywności".

Tekst: E. Mazur

Data: 13.05.2019
Wizyta oddziału przedszkolnego w bibliotece
Data: 13.05.2019
Finał Konkursu Wiedzy Biblijnej
W poniedziałek, 6 maja w Szkole Podstawowej w Manieczkach odbył się ostatni etap KWB. Wzięli w nim udział uczniowie z całego powiatu śremskiego. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro zwycięzców etapu gminnego. Finał na szczeblu powiatowym okazał się szczęśliwy dla Wojciecha Porczaka, który na poziomie klasy V zajął miejsce I, dla Bartosza Bucherta oraz Karol Mrug, którzy zajęli kolejno II i III miejsce oraz dla Ewy Cieślak, która na poziomie klasy VII zajęła miejsce III. Gratulujemy szczególnych wyników i zachęcamy wszystkich do udziału w propozycjach konkursowych w przyszłym roku szkolnym!



Data: 10.05.2019
Święto Konstytucji 3 Maja - obchody szkolne
foto: A. Ziętek


Data: 10.05.2019
Święta Konstytucji 3 Maja
W dniu 3 maja 2019 r. o godzinie 11.00 w Kościele garnizonowym w Śremie odbyła się uroczysta msza z okazji Święta Konstytucji 3 Maja z udziałem Pocztów Sztandarowych instytucji i szkół. Również delegacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach tego święta.

Tekst i foto: A. Karlińska

Data: 06.05.2019
Wiosenne Biegi Przełajowe
W Racocie na Wiosennych Biegach Przełajowych było już łatwiej i uczniowie naszej szkoły zajęli kilka czołowych miejsc: 1 miejsce Faustyna Szłapka Vb, 1 miejsce Tymoteusz Szłapka IIIa, 1 miejsce Piotr Rożek IIIA, 2 miejsce Aleksandra Jankowska Vb, 2 miejsce Olga Rożek VIIa, 3 miejsce Natalia Skrzypczak IVa, 5 miejsce Antoni Klimek IVa.

Tekst i foto: A. Golak

Data: 29.04.2019
Drużynowe Mistrzostwa Wielkopolski w Biegach Przełajowych SZS
W Żerkowie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Wielkopolski w Biegach Przełajowych SZS – indywidualnie najlepiej pobiegała Faustyna Szłapka Vb zajmując 8 miejsce, 10 – ty przybiegł Tymoteusz Szłapka IIIa. Na uwagę zasługuje również wynik Olgi Rożek VIIa, która przybiegła na 22 miejscu.
Trasa biegu była wymagająca i w każdej kategorii startowało około 200 uczniów ze szkół całej Wielkopolski.

Tekst i foto: A. Golak

Data: 29.04.2019
Katyń i Żołnierze Wyklęci
Data: 05.04.2019
Międzynarodowy Dzień Teatru w Liceum Ogólnokształcącym w Śremie
W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru uczniowie klasy ósmej oraz obu klas trzecich gimnazjum mieli zaszczyt obejrzeć zwycięskie etiudy teatralne w wykonaniu klas pierwszych oraz drugich Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie, które powstały w ramach Potyczek Teatralnych. Gratulujemy aktorom i ich opiekunom oraz dziękujemy za zaproszenie.

Tekst i foto: A. Kalisz

Data: 01.04.2019
Uniwersytet Młodych Przyrodników
Klasa VI na edukacyjnych "wagarach" w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. "Słodkie drewno" i "Historia płonącej zapałki" to tematy kolejnych warsztatów. Dziękujemy organizatorom: Uniwersytet Młodych Przyrodników, Edward Roszyk, Agnieszka Kurasz Dobrzynska oraz za pyszne jedzonko "U Leniwej Danuty".

Tekst: R. Krysztofiak
Foto: K. Borowska, R. Krysztofiak

Data: 01.04.2019
Kindersztuba w hotelu „L'ascada"
W środę 27.03.2019 r. w hotelu „L'ascada"odbył się półfinał VIII edycji gminnego konkursu „Kindersztuba – staranne wychowanie". Konkurs objęty jest patronatem Burmistrza. Wzięło w nim udział 27 uczestników z 6 szkół (SP1 Śrem, SP6 Śrem, SP Krzyżanowo, SP5 Śrem, SP Zbrudzewo i SP Nochowo). Uczestnicy pracowali w grupach 3 – osobowych. Zadania konkursowe były bardzo różne: uczniowie rozwiązywali test interaktywny Quizizz dotyczący ogólnych zasad savoir-vivre, składali serwetki, wiązali krawaty, odgadywali nazwy egzotycznych owoców i przedmiotów kuchennych codziennego użytku, wskazywali miejsca gospodarza i gospodyni przy stole podczas oficjalnych uroczystości oraz określali ułożenie sztućców na talerzu. Po ocenie jury i podliczeniu wszystkich punktów zostały rozdane dyplomy i wartościowe nagrody. Dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej był to jedyny etap konkursu, natomiast zwycięzcy w kategorii klas IV-VIII będą uczestniczyć w międzygminnym konkursie „Obycie umila życie"; w Poznaniu.
Dziękujemy sponsorom, w szczególności Urzędowi Miejskiemu w Śremie oraz właścicielom hotelu „L'ascada". Wszystkim zaproszonym gościom i uczestnikom dziękujemy za stworzenie miłej atmosfery podczas konkursu, a zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
W kategorii klas I-III szkoły podstawowej uczniowie zajęli następujące miejsca:
I miejsce – SP 1
II miejsce – SP Zbrudzewo
III miejsce – SP Nochowo
IV miejsce – SP 5
W kategorii klas IV-VIII szkoły podstawowej uczniowie zajęli następujące miejsca:
I miejsce – SP 6
II miejsce – SP Krzyżanowo
III miejsce – SP Zbrudzewo
IV miejsce – SP Nochowo
V miejsce – SP 1

Tekst: H. Borowczyk
Foto: SP5

Data: 01.04.2019
Wielka Liga Czytelników na stadionie "Lecha"
Półfinał IV Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego, do którego zakwalifikowały się uczennice naszej szkoły: Anna Mostowska, Kinga Grygier oraz Hanna Siatecka, odbył się 28. marca na Stadionie Miejskim w Poznaniu. Uczestnicy po rozwiązaniu konkursowego testu mieli możliwość obejrzenia stadionu wraz ze strefami niedostępnymi dla przeciętnego kibica piłkarskiego. O wynikach półfinału dowiemy się wkrótce.

Data: 29.03.2019
Marzec miesiącem matematyki
Data: 27.03.2019
Igrzyska Szkół Wiejskich - turniej piłki siatkowej
W poniedziałek 25 marca 2019r w sali gimnastycznej Śremskiego Sportu odbyły się kolejne zawody w ramach Igrzysk Szkół Wiejskich - turniej piłki siatkowej. Po zaciętej walce uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce. W skład reprezentacji weszli: Mateusz Bednarski VIa, Anna Dłużak VIIIa, Wojciech Kwapich VIIIa, Oliwia Majchrzak VIIa, Antoni Mencel VIIa, Konrad Ogrodowski VIIa, Olga Rożek VIIa, Daria Rydlewska VIIIa, Żaneta Skrzypczak VIIIa.
Gratulacje!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 27.03.2019
Dzień Zdrowia - Trzymaj Formę
Uczniowie naszej szkoły od lat uczestniczą w programie „Trzymaj formę", promującym zdrowy styl życia – w szczególności zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. W piątek 22 marca odbył się apel z okazji Dnia Zdrowia. Tematyka spotkania dotyczyła aktywności fizycznej. Uczniowie z klasy VIII i VII zachęcali do większej aktywności i przedstawiali płynące z tego korzyści. Dziewczyny zaprezentowały własny układ taneczny. Ponadto uczniowie obejrzeli prezentację zachęcającą do racjonalnych zakupów żywności na temat: „Nie marnuj żywności".

Tekst: E. Mazur
Foto: H. Borowczyk

Data: 25.03.2019
Historyczna grupa rekonstrukcyjna
Data: 25.03.2019
Dzień Wiosny
Uczniowie klas 1 - 3 podczas przemarszu przez okolicę przepędzali zimę, by ustąpiła miejsca długo oczekiwanej wiośnie

Data: 22.03.2019
Drzwi Otwarte
19 marca w naszej szkole gościliśmy przyszłych uczniów wraz z rodzicami, którzy mieli okazję obejrzeć bazę i poznać ofertę szkoły. Przyszli "zerówkowicze" i "pierwszoklasiści" uczestniczyli w licznych, specjalnie przygotowanych atrakcjach. To już ostatnie dni na podjęcie decyzji o wyborze placówki, najlepszej dla dziecka. ZAPRASZAMY!

Data: 20.03.2019
Rekolekcje 2019
Hasło tegorocznych rekolekcji to: "EUCHARYSTIA - ŹRÓDŁO, SZCZYT I MISJA KOŚCIOŁA". Pierwszego dnia, poza nauką rekolekcyjną głoszoną przez ks. Proboszcza Ryszarda Adamczaka, uczniowie uczestniczyli w Labiryncie Eucharystycznym, podczas którego pokonywali kolejne sale wykonując przydzielone zadania i zdobywając punkty.
Kolejnego dnia uczniowie obejrzeli przedstawienia "Ostatnia wieczerza" osobno przygotowane do grupy wiekowej 1-4 oraz kl. 5-8 i gimnazjum. Tego dnia naukę rekolekcyjną prowadził ks. Jacek w oparciu o przeżycia ze swej podróży na Ukrainę. Dzień ten zakończył wspólny koncert "Przeciw nienawiści".
Ostatni dzień to modlitwa podczas mszy św.

Data: 18.03.2019
Sołecki "Dzień Kobiet"
Dnia 15III2019r. około pięćdziesiąt kobiet skorzystało z zaproszenia Sołtysa wsi Nochowo i przy udziale Rady Sołeckiej, pracowników Pizzerii Tropicana, wolontariuszy, wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym z okazji Dnia Kobiet. Oprócz kawy, pysznego ciasta i lampki wina, mogliśmy zachwycać się pięknym występem Czarka Lechowicza, który ze swoją partnerką, pokazali tańce latynoskie oraz taniec towarzyski - standardowy. Spotkanie było przez wszystkich bardzo pozytywnie odebrane i już uczestnicy czekają na kolejne.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 18.03.2019
Inauguracja projektu Uniwersytetu Młodych Przyrodników.
W dniu dzisiejszym odbyła sie uroczysta Inauguracja zajęć na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników. Uroczystość swą obecnością uświetnili: Pan Prorektor, Panowie Prodziekani. Obyło się uroczyste ślubowanie i wręczenie indeksów, wykład inauguracyjny o drzewach świata i wykorzystaniu drewna, wykład o grzybach, wykład o drewnianym dziedzictwie kulturowym Polski - drewnianych kościołach. W przerwie wiele atrakcji: rowery drewniane, konstrukcje balonowe, mata sensoryczna i in.
Już za dwa tygodnie następne zajęcia praktyczne w pracowniach i laboratoriach WTD UP.
Zapraszamy na stronę internetową:http://wtd.up.poznan.pl/pl/umo/opis-projektu oraz FB: https://www.facebook.com/UMPwtdpoznan

Tekst i foto: R. Krysztofiak

Data: 16.03.2019
Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce
5. marca w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się etap powiatowy konkursu o Wielkopolsce. Naszą szkołą reprezentowali zwycięzcy etapu szkolnego: Julia Pilc, Maria Duszyńska, Mikołaj Wawrzyniak, Ola Jankowska, Ola Jędroszkowiak i Jan Strajbel, niestety tym razem nikt nie zakwalifikował się do kolejnych zmagań.

Data: 15.03.2019
Dyskotekowy "Tłusty Czwartek"
28. lutego pożegnaliśmy karnawał wesoło bawiąc się na popołudniowej dyskotece. Tego dnia dla nikogo nie zabrakło pączków, którymi tradycyjnie uczciliśmy ostatni czwartek przed Wielkim Postem.

Data: 15.03.2019
Quo vadis...
Na kilku ostatnich lekcjach klasa VIII a pracowała z lekturą Henryka Sienkiewicza. Uczniowie zostali wcześniej podzieleni na grupy i pracowali metodą projektu. Przybliżali sobie czasy, w których dzieje się akcja powieści, wierzenia starożytnych, zwyczaje, wątki i motywy, a także zastanawiali się nad fenomenem popularności tego utworu. Wyniki swych prac prezentowali wykładami, plakatami, wywiadami, prezentacjami multimedialnymi. Podsumowanie było okazją do prezentowania się w strojach z epoki. Było bardzo zabawnie!

Tekst: A. Genderka
Data: 12.03.2019
Młodzi projektanci i ich osiedla marzeń
Data: 12.03.2019
Co polecamy...
Uczniowie klasy IV a i IV b przygotowali dla swych koleżanek i kolegów prezentacje ulubionych książek. Znalazły się wśród nich powieści detektywistyczne, baśnie, książki o zwierzętach, przygodowe, o wybitnych sportowcach i przybliżające uczniowskie hobby. Każda z uczniowskich prezentacji poprzedzona była projektem okładki. Mamy teraz wiele książek do przeczytania!

Tekst: A. Genderka
Data: 12.03.2019
Dzień Kobiet w IVb
Ósmego marca w naszej klasie obchodziliśmy Dzień Kobiet - wszak nasze dziewczynki są kobietami! Zostały one obdarowane przez chłopców upominkami i ugoszczone w szkolnej świetlicy pysznymi zapiekankami oraz pączkami. Dziewczynki zrewanżowały się kolegom słodkim poczęstunkiem. Było bardzo sympatycznie. Dzień upłynął nam w miłej i pogodnej atmosferze.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 11.03.2019
Wielki Post
Wielki Post to szczególny okres, w którym często robimy różnego rodzaju postanowienia mające nas przygotować do głębszego przeżycia świąt Wielkanocy. Starsze klasy w naszej szkole na lekcjach plastyki i zajęciach artystycznych, wyszły naprzeciw oczekiwaniom młodego pokolenia i wykonały różnego rodzaju zdrapki, które zawisły w salach, dzięki nim dzieci chętniej podejmują wyzwania spisane na zdrapkach.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 11.03.2019
Warsztaty rękodzieła - szycie
„Zakręcone" czyli uczestniczki warsztatów rękodzieła coraz sprawniej posługują się igłą. Z kolorowej muliny i kawałków materiału powstaną wyszywane serwetki.
Już od dwóch zajęć dziewczęta uczą się szyć na maszynie. Próbowały szyć ściegiem prostym i zygzakowym. Uszyły małe poduszeczki, które wypchały specjalnym miękkim wypełnieniem. Instruktarzu udzielała Oliwia, która również udostępniła swoją maszynę.

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 06.03.2019
IIIB na lodowisku
W lutym uczniowie klasy III B spędzili lekcje wychowania fizycznego na lodowisku. Celem było doskonalenie jazdy na łyżwach, przodem, tyłem i przekładanką, a także dobra zabawa. Wszyscy sobie doskonale radzili oraz poczynili duże postępy w stosunku do ubiegłego roku.

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 06.03.2019
O bezpieczeństwie z policjantami
Data: 04.03.2019
Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy
Dziś w gościnnych progach śremskiej filii Biblioteki Pedagogicznej odbył się kolejny - powiatowy etap konkursu czytelniczego. Wzięły w nim udział zwyciężczynie poprzednich etapów: Anna Mostowska, Kinga Grygier i Hanna Siatecka. Dziewczęta drużynowo rozwiązywały test znajomości książki Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i niesamowity dwór", by dostać się do kolejnego (wojewódzkiego) etapu muszą uzyskać min. 80%. punktów. Wyniki wkrótce. Trzymamy kciuki!

Data: 28.02.2019
"Zachowaj Trzeźwy Umysł"
W dniu 22 lutego 2019 r, w sali sesyjnej UM w Śremie odbyło się spotkanie podsumowujące kolejną edycję kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Naszą laureatką została Marta Morawiec, która wzięła udział w konkursie plastyczno - literackim pod hasłem " Autoportret. Zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję - czyli o budowaniu poczucia własnej wartości. " Serdecznie gratulujemy!

Tekst: A. Wolarczyk
Data: 28.02.2019
Gminny Konkurs Ortograficzny
26 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie przedstawiciele szkół z naszej gminy zmierzyli się z bardzo trudną, polską ortografią. Naszą szkołę reprezentowały: Julia Lubojańska, Zuzanna Walkiewicz, Aleksandra Mikołajczak oraz Zofia Trzmielewska, która zdobyła wyróżnienie w kategorii wiekowej kl. IV - V. Gratulujemy!

Data: 27.02.2019
Popołudnie zabaw
Oliwia i Wiktoria, uczennice kl. VIa przygotowały dla młodszych kolegów i koleżanek ze świetlicy zabawy. Uczniowie chętnie bawili się m.in. w "Krzesełka", "Kolory" i "Ciepło-zimno".

Tekst i foto: M. Dudziak - Kociałkowska

Data: 27.02.2019
Zajęcia świetlicowe w bibliotece
Poniedziałkowe zajęcia świetlicowe były nietypowe, bo odbyły się w szkolnej bibliotece. Uczennice wysłuchały legendy "O Sadynii - Białej Damie szczecińskiego zamku", a następnie stworzyły do niej ilustracje.

Tekst i foto: M. Dudziak - Kociałkowska

Data: 27.02.2019
Internetowy Teatr dla Szkół - "Kolorowi ludzie"
Uczniowie kl. IVa obejrzeli spektakl "Kolorowi ludzie" emitowany na żywo za pomocą łącza internetowego z Teatru Lalki i Aktora z Opola.

Data: 25.02.2019
"Opowieści Białego Mustanga" w KCEK
21. lutego uczniowie kl. Va i Vb udali się do Katolickiego Centrum Edukacji w Śremie na spektakl teatralny, przygotowany na podstawie baśni i legend indiańskich. Ciekawa fabuła, oryginalne kostiumy i barwna scenografia przeniosła widzów na tereny Wielkich Równin w Ameryce Północnej, muzyka i śpiew indiańskich pieśni dopełniły całości.

Data: 25.02.2019
Spotkanie seniorów
W środę 20. lutego odbyło się kolejne spotkanie seniorów. W tym miesiącu już z tygodniowym wyprzedzeniem obchodziliśmy Tłusty Czwartek, dlatego do kawy każdy senior obowiązkowo musiał zjeść pączka, które zostały przywiezione specjalnie z kawiarenki „EMAUS". Po kalorycznej kawie przystąpiliśmy do dyskusji z przedstawicielem Rady Sołeckiej nad programem, którego zadaniem będzie jeszcze bardziej wszechstronna aktywizacja starszych osób oraz koordynacja działań podejmowanych na ich rzecz przez różne instytucje społeczne regionu, aby zachęcała emerytów przemyślanym, bogatym programem w zakresie zdrowia, nauki, sztuki. Było bardzo dużo pomysłów, a jednym z nich, aby zastanowić się nad założeniem stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich.
Na zakończenie wszyscy obecni otrzymali upominki. Z okazji Walentynek słodką czekoladę i ciepłe kocyki. Kolejne spotkanie spędzimy z kobietami i mężczyznami innych grup społecznych 15-III-2019r. z okazji Dnia Kobiet.
Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie - Organizatorzy

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 25.02.2019
Quiz karnawałowy
Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wzięli udział w quizie nt.
karnawału w Polsce i na świecie oraz przygotowali maski.

Tekst i foto: M. Dudziak - Kociałkowska

Data: 18.02.2019
Światowy Dzień Radia
Dn. 13 lutego obchodziliśmy w świetlicy Światowy Dzień Radia. Uczniowie poznali ciekawostki związane z radiem i przygotowali tematyczną gazetkę.

Tekst i foto: M. Dudziak - Kociałkowska


Data: 18.02.2019
Balik karnawałowy 2019
13 lutego w godzinach popołudniowych odbył się bal przebierańców dla kl. I - III. Wielką radość dzieciom sprawiały konkursy i loteria fantowa.

Tekst: M. Potocka
Foto: M. Brewka

Data: 15.02.2019
Warsztaty filmowe
Dnia 13. lutego uczniowie klas 0 - 3 uczestniczyli w warsztatach filmowych w Ośrodku Kultury w Środzie Wlkp. Warsztaty były oparte na lekturze "Doktor Dolittle i jego zwierzęta".

Tekst: M. Potocka
Foto: M. Brewka

Data: 15.02.2019
Walentynki w szkole
Dzień Życzliwości - takim dniem Samorząd Uczniowski naszej szkoły ogłosił 14 lutego. Pojawiło się sporo akcentów świadczących o wzajemnej sympatii uczniów do siebie. Dużo osób skorzystało z naszej Walentynkowej Poczty. Byli i tacy, którzy osobiście przekazywali swoją walentynkę. Mamy tylko nadzieję, że nawet bez ogłaszania, większość z nas Dniem Życzliwości traktuje każdy dany nam dzień!

Tekst: V. Jankowska
Foto: M. Brewka, B. Wietrzyńska- Szałek

Data: 14.02.2019
Balik karnawałowy przedszkolaków
W dniu 12.02.1019 roku odbył się Bal Karnawałowy dzieci z oddziałów przedszkolnych. Przedszkolaki wspaniale bawiły się w rytmie porywającej do tańca muzyki. Dzieci brały udział w licznych konkursach: Rozwiązywanie supełków, Taniec na gazecie, Taniec z balonem, Szukam swojego miejsca, Podawanie miotły itp.

Tekst i foto: M. Trzymkowska

Data: 14.02.2019
Demeter i Kora
Uczniowie klasy Va i Vb wzięli udział w projekcie, na podstawie mitu Wandy Markowskiej, pt. "Demeter i Kora". W oparciu o scenariusz miniatury teatralnej powstało krótkie przedstawienie, prezentujące historię matki i córki oraz wyjaśniające powstanie pór roku. Poznaliśmy nie tylko utwór literacki, dowiedzieliśmy się na czym polega praca aktora, reżysera, scenarzysty, scenografa, rekwizytora, oświetleniowca, itd. Powstały afisze teatralne i zaproszenia na spektakl. Wszyscy z zaangażowaniem wzięli się do pracy i dzięki temu możliwe stało się spotkanie m.in. Zeusa i Demeter.

Tekst: A. Kalisz

Data: 11.02.2019
Turniej Rzucanki Siatkarskiej
W ramach Igrzysk Szkół Wiejskich w Zbrudzewie obył się turniej Rzucanki siatkarskiej. Po zaciętej i wyrównanej walce zajęliśmy IV miejsce.
Szkołę reprezentowali: Aleksandra Jankowska, Aleksandra Jędroszkowiak, Julia Kłak, Faustyna Szłapka, Stanisław Borowski, Jakub Czok, Jan Strajbel - wszyscy kl. Vb oraz Cezary Szymendera Va.
Gratulacje!

Data: 11.02.2019
Koncert przeciw nienawiści
Dnia 5 lutego przed zebraniami z rodzicami odbył się koncert, podczas którego uczniowie zaprezentowali piosenki tematyką nawiązujące do walki z nienawiścią i przemocą, nawołujące do pozytywnych uczuć i zachowań względem drugiego człowieka.

Data: 06.02.2019
Warsztaty rękodzieła
Na grudniowych zajęciach rękodzieła dziewczęta wykonywały figurki Mikołaja. Pani Grażynka pokazała, jak zrobić na specjalnym przyrządzie pompon z wełny. Stanowił on głowę Mikołaja, czapka była z czerwonego filcu, a nosek i oczka z koralików.
Oczywiście przed świętami nie mogło zabraknąć ozdobnych bombek na płytach DVD, wykonanych metodą decoupage.
Na styczniowych spotkaniach „Zakręcone" tworzyły kartki okolicznościowe z serwetek pokrytych folią spożywczą i zaprasowanych żelazkiem. Wielką pomocą i radą służyła nam nieoceniona pani Grażynka, która przychodzi na warsztaty od wielu tygodni.
Luty, to Walentynki i nie może zabraknąć pięknych kartek wykonanych przez dziewczęta.

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 05.02.2019
Stop uzależnieniom
Spotkanie z przedstawicielami MONAR-u z Leszna.

Data: 01.02.2019
Wielka Liga Czytelników
30 stycznia w bibliotece szkolnej odbył się test kwalifikacyjny do kolejnego etapu ogólnopolskiego konkursu czytelniczego. Mogły wziąć w nim udział osoby, które wcześniej zdobyły minimum 6 sprawności za przeczytanie wybranych książek i poprawne rozwiązanie testów. Wśród tego grona znalazło się 7 uczestników z kl. I - IV oraz 6 z kl. V- VIII, najlepiej test napisali: Monika Zielińska, Kacper Górczyński, Katarzyna Lubińska (grupa młodsza) oraz Anna Mostowska, Hanna Siatecka i Kinga Grygier (starsza grupa), jednak do etapu powiatowego zakwalifikowana została tylko starsza grupa, która uzyskała wymaganą liczbę punków. Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.


Data: 31.01.2019
III Zimowe Mistrzostwa Lekkoatletyczne dla dzieci
5 stycznia 2019 roku w Kórniku odbyły się III Zimowe Mistrzostwa Lekkoatletyczne dla dzieci. Uczestniczyło ponad 200 dzieci w wieku od 6-15lat.
Formuła zawodów od początku zakładała rywalizację w 3-boju lekkoatletycznym: skok w dal z miejsca, rzut oszczepem piankowym i bieg na 30m. Suma punktów ze wszystkich 3 konkurencji rozstrzygała o miejscach na podium.
Naszą szkołę reprezentowało 16 osób. Najlepiej spisała się Nadia Skotaczak z kl. Ia, która wygrała w swojej kategorii (2 w biegu na 30m w rzucie oszczepem oraz 4 w skoku w dal).
Na najniższym stopniu podium uplasowała się Aleksandra Jankowska z kl. Vb, 6 miejsce zajęła Faustyna Szłapka Vb, tuż za Nią była Olga Rożek VIIa (2 miejsce w rzucie oszczepem).
Na uwagę zasługuje również Tymoteusz Szłapka kl. IIIa, który zajął 8 miejsce, a był najszybszym zawodnikiem w swojej kategorii.
Wszystkim gratulujemy udanego startu!

Tekst: A. Golak
Data: 11.01.2019
Konkurs Wiedzy Biblijnej
W poniedziałek, 7 stycznia w Szkole Podstawowej nr 1 spotkali się przedstawiciele większości szkół gminy Śrem, aby w kolejnym już etapie sprawdzić swoją wiedzę z zakresu znajomości Biblii. W konkursie wzięło udział sześcioro uczniów z naszej szkoły. Byli to Bartosz Buchert, Karol Mrug, Wojciech Porczak /klasa V/, Anna Mostowska, Martyna Żegleń /klasa VI/ oraz Ewa Cieślak /klasa VII/. Trud włożony w przygotowanie zaowocował trzema miejscami pierwszymi, które na swoich poziomach zajęli Wojciech, Anna i Ewa. Bartosz wrócił z dyplomem i nagrodą za zajęcie miejsca drugiego, Karol miejsca trzeciego. Wielkie brawa dla wszystkich!

Tekst i foto: V. Jankowska

Data: 09.01.2019
Piżama Party
Przedszkolaki z grupy Motylki z niecierpliwością czekały na 2 stycznia. Tego dnia wszystkie przyszły do przedszkola z poduszkami, śpiworami, maskotkami i piżamami, aby rozpocząć niesamowitą przygodę. Wspaniałą zabawą okazało się przenoszenie poduszki na głowie, czy wojna poduszkowa. Aby troszkę odpocząć po wyczerpujących zabawach, motylki usiadły przy stolikach i, okazując swoją kreatywność, ozdabiały papierowe poduszki. Wszystkie przedszkolaki z radością brały udział w zabawach i tańcach, w przerwie zajadając słodkie pierniki.

Tekst i foto: M. Trzymkowska

Data: 03.01.2019
Światowy Dzień Walki z HIV/AIDS
30 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Światowego Dnia Walki Z HIV/ AIDS. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat zachowań ryzykownych i ich skutków. Podczas apelu nastąpiło podsumowanie wyników etapu klasowego, szkolnego i powiatowego Olimpiady Wiedzy o HIV/ AIDS oraz Konkursu „Krótki film o HIV/ AIDS".

Tekst i foto: E. Mazur

Data: 03.01.2019
Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/ AIDS
Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/ AIDS odbyła się 26 listopada 2018 roku. Uczennica naszej szkoły Patrycja Rozmiarek z klasy IIIB zajęłą I MIESCE.
Ponadto nagrody odebrały uczennice: Wiktoria Kaptur, Wiktoria Dyzmańska oraz Agata Piasecka, których praca „Krótki film o HIV/ AIDS" zajęła III MIEJSCE. Serdeczne gratulacje!!!

Tekst i foto: E. Mazur

Data: 03.01.2019
"LUDZIE NIE MOGĄ ŻYĆ BEZ MIŁOŚCI I BOGA..."
Pod takim tytułem uczniowie naszej szkoły wystawili we wtorkowe popołudnie krótkie przedstawienie, przed dyrektorami śremskich szkół, przedszkoli, żłobków oraz placówek edukacyjnych i instytucji miejskich zawiązanych ze sportem, podczas spotkania zorganizowanego przez pana burmistrza Adama Lewandowskiego. Spotkanie było okazją do podsumowania mijającego roku oraz przekazania życzeń świątecznych i noworocznych.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 21.12.2018
Przedświąteczna szkoła
Ostatni "szkolny" dzień przed świętami wprowadził nas w zimowy klimat, upłynął na spotkaniach w klasach, świątecznych przedstawieniach oraz wzajemnych życzeniach.

Data: 21.12.2018
Spotkanie opłatkowe z seniorami
19 grudnia odbyło się tradycyjne już spotkanie opłatkowe dla seniorów. Goście obejrzeli przedstawienie pt.: "Opowieść wigilijna", po którym przyszedł czas na życzenia od dyrekcji, sołectwa, uczniów... Podczas skromnego poczęstunku nie zabrakło kolęd oraz wizyty Mikołaja w asyście wolontariuszy z upominkami. Uroczystość corocznie wspiera firma Rehau oraz Spójnia.

Data: 20.12.2018
Jasełka przedszkolaków
Dnia 18 grudnia 2018 r. dzieci z grupy „Motylki" przedstawiły Jasełka. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy śpiewali kolędy i recytowali wiersze. Był to wyjątkowy dzień dla przedszkolaków. Dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie.

Tekst i foto: M. Trzymkowska

Data: 19.12.2018
Tajemniczy Mikołaj
W tym roku po raz drugi otrzymaliśmy gry, które zasilą naszą szkolną świetlicę. Pragniemy podziękować Tajemniczemu Mikołajowi oraz firmie Rebel, która jest organizatorem całej akcji.

Tekst: A. Kalisz
Foto:M. Dudziak - Kociałkowska

Data: 19.12.2018
Rozstrzygnięcie konkursu "Śremska Kartka Świąteczna 2018"
Podczas imprezy plenerowej „Świąteczne Klimaty na Śremskim Rynku", która miała miejsce 16 grudnia 2018 r., został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pn. „ŚREMSKA KARTKA ŚWIĄTECZNA 2018" zorganizowany przez Śremski Ośrodek Kultury.
Nasza szkoła zajęła II miejsce, serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i super pomysły.

Tekst i foto: A. Ziętek
Data: 19.12.2018
"Konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową"
Na konkurs wpłynęło ponad 40 kartek przygotowanych przez przedszkolaków i uczniów kl. I-III SP. Autorzy wyróżnionych prac oraz wszyscy pozostali biorący udział w konkursie otrzymali nagrody. Wystawa kartek wprowadziła w szkole świąteczny nastrój.

Tekst i foto: M. Dudziak - Kociałkowska

Data: 19.12.2018
Wizyta w Domu Dziecka w Bodzewie
Już po raz trzeci wolontariusze i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili wychowanków Domu Dziecka w Bodzewie, by wręczyć im prezenty i złożyć świąteczne życzenia. Słodkie upominki pochodziły z wcześniej zorganizowanej zbiórki w szkole oraz w nochowskim sklepie "Dino". Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

Foto: A. Ziętek

Data: 19.12.2018
"Pójdźmy wszyscy do stajenki..."
Tej i innych kolęd oraz pastorałek mogli posłuchać w poniedziałkowy poranek uczniowie klas IV - VI. Wykonawcy wprowadzili nas w piękny świąteczny nastrój. Wszystkim bardzo dziękujemy za odwagę i chęć reprezentowania klasy podczas tego koncertu.

Data: 17.12.2018
Spotkanie świąteczne z rodzicami w IVb
W środę, 12 grudnia, klasa IV b zorganizowała świąteczne spotkanie z rodzicami.
Na początku dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój prezentując krótki występ artystyczny: śpiewały kolędy, recytowały wiersze. Nie zabrakło na naszej uroczystości Świętego Mikołaja, który obdarował rodziców prezentami. Po występie wszyscy rodzice i dzieci zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Celami przyświecającymi temu spotkaniu były: wzmacnianie więzi uczuciowej z rodzicami poprzez uczestnictwo w spotkaniu wprowadzające w nastrój świąt Bożego Narodzenia, budzenie aktywności dzieci i rodziców oraz integracja grupy.

Tekst: A. Ziętek

Data: 17.12.2018
Internetowy Teatr dla Szkół - "Zorro"
14 grudnia uczniowie kl. Va obejrzeli spektakl pt. "Zorro" emitowany z Teatru Dzieci Zagłębia z Będzina. Było to kolejne przedstawienie w ramach Internetowego Teatru dla Szkół.

Data: 14.12.2018
Turniej Piłki Nożnej
Brawo dla dziewcząt! W ramach Igrzysk Szkół Wiejskich dziewczęta w Krzyżanowie w Turnieju Piłki Nożnej zajęły 2 miejsce. Szkołę reprezentowały: Aleksandra Jankowska Vb, Aleksandra Jędroszkowiak Vb, Aleksandra Pierzchlewicz VIIa, Olga Rożek VIIa, Natalia Skrzypczak IVa, Emilia Pawlica VIIIa, Daria Rydlewska VIIIa.

Tekst i foto: A. Golak

Data: 14.12.2018
Bieg Fartuszka
Mimo brzydkiej pogody dużo nas wystartowało w Biegu Fartuszka! Biegaliśmy od 200-1500m dziewczęta i chłopcy - każdy w swoich kategoriach. Najlepsze wyniki reprezentantów naszej szkoły:
1 miejsce Faustyna Szłapka Vb, 2 miejsce Tymoteusz Szłapka IIIa, 5 miejsce Olga Rożek VIIa, 5 miejsce Antoni Klimek IVa, 6 miejsce Otylia Jurga VIIa.
Gratulacje dla wszystkich!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 14.12.2018
Przeciw przemocy
W dniach 12-13 grudnia uczniowie kl. IV - VIII uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu gminnego dotyczącego przemocy psychologicznej w szkołach.

Data: 12.12.2018
Odwiedziny strażaków
7 grudnia naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, by podarować nam kalendarze na rok 2019 oraz poinformować i zachęcić do udziału w planowanych konkursach. Szczegółowe informacje o nich znajdują się na odwrocie kalendarza.

Data: 12.12.2018
Gala Wolontariatu
W środowy wieczór, 5 grudnia w auli Jana Pawła II w Śremie wręczono wyróżnienia za działania w wolontariacie.
Podczas tegorocznej Gali Wolontariatu poznaliśmy m.in. Wolontariusza roku, którym wybrany został Tomasz Przybylski, natomiast w kategorii Kreatywny Klub Wolontariatu zwyciężył Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej im. J. Wybickiego w Manieczkach. Serdecznie dziękuję wszystkim WOLONTARIUSZOM, którzy przyczyniają się do prezentowania naszego klubu na tak wysokim poziomie. To już kolejne – drugie zwycięstwo na siedem lat działalności.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 10.12.2018
Mikołajki 2018
Chociaż za oknami brak śniegu nastrój świąteczny w szkole gości już od pierwszych dni grudnia. 6-go grudnia panował u nas szczególny klimat: śpiew świątecznych piosenek, loteria fantowa, a w salach słodkie upominki.
W klasie IV b, każdy uczeń zrobił słodki upominek, wkładając do mikołajkowego worka. Losowanie – wyjmowania upominków z zamkniętymi oczami, przyniosło dużo frajdy i zabawy. Na koniec każdy uczeń otrzymał jeszcze po czekoladzie od Rady Rodziców i po czekoladowym Mikołajku od jednej z mam.

Tekst: A. Ziętek
Foto: B. Wietrzyńska - Szałek, M. Klaczyk

Data: 10.12.2018
Andrzejki w IVb
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.
30 listopada 2018 roku przenieśliśmy się w zaczarowany świat magii i wróżb słowami rozpoczęło się spotkanie andrzejkowe w klasie IV b. Siedząc w magicznym kręgu zapoznaliśmy się z gawędą na temat tradycji andrzejkowych. Potem nastąpiło ustawianie butów, wypisywanie imienia ulubionej koleżanki i kolegi oraz słodki poczęstunek ufundowany przez jedną z mam. Było mnóstwo śmiechu, radości i dobrej zabawy. Do zobaczenia na ANDRZEJKACH za rok !!!

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 10.12.2018
100 kartek na 10 - lecie Niepodległości
100 uczniów naszej szkoły przygotowało kartki pocztowe, prezentujące piękno naszego regionu i wysłało je do 100 różnych placówek w Polsce, które wykonały podobne zadanie. Dziękujemy za przepiękne życzenia, które otrzymaliśmy.

Tekst: A. Kalisz

Data: 07.12.2018
II Gminny Konkurs Gwarowy
5 grudnia w Krzyżanowie odbył się po raz drugi Gminny Konkurs Gwarowy. Reprezentacja szkoły w składzie: Marta Morawiec, Zuzanna Walkiewicz i Roksana Sójka zajęła II miejsce. Uczestnicy musieli zmierzyć się z różnymi zadaniami: testem wiedzowym na temat dialektów i dialektyzmów, czytaniem ze zrozumieniem tekstu gwarowego, kalamburami i wykonaniem plakatu promującego region wielkopolski. Rywalizacja była zacięta. Różnice między szkołami były minimalne. Gratulujemy dziewczynom!

Test: A. Genderka
Data: 07.12.2018
Andrzejki kl. O - III
30 listopada zgodnie z wieloletnią tradycją uczniowie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej uczestniczyli w zabawach andrzejkowych. Przy dźwiękach muzyki brali udział w wróżbach: patyczkowa wróżba, kolorowe karteczki, rzut marzeń, imienne serca, karty przyszłości, przekładanka i in. Całej zabawie towarzyszył miły i wesoły nastrój.

Tekst : M. Kowalska
Foto: M. Potocka, V. Jankowska

Data: 04.12.2018
„ŚREMSKA KARTKA ŚWIĄTECZNA"
W tym roku szkolnym, Śremski Ośrodek Kultury zorganizował konkurs plastyczny pn. „ŚREMSKA KARTKA ŚWIĄTECZNA 2018" FINAŁ KONKURSU, WYSTAWA POKONKURSOWA, ROZDANIE NAGRÓD - 16 grudnia 2018 r. na śremskim rynku podczas imprezy plenerowej „Świąteczne Klimaty". Uczniowie naszej szkoły bardzo zaangażowali się w wykonanie kartek, pracując nad nimi w grupach przez dwa tygodnie. Jutro jury rozstrzygnie, która kartka zostanie zgłoszona na konkurs do Śremskiego Ośrodka Kultury. Pozostałe kartki będą dekorowały korytarze naszej szkoły w przedświąteczne dni. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za super pomysły i estetyczne wykonanie prac.

Tekst i foto: Agata Ziętek

Data: 30.11.2018
Spotkanie z seniorami
Kolejne spotkanie z seniorami za nami. W tym miesiącu odbyło ono 21 listopada, podczas wizyty tworzyliśmy różne piękne rzeczy, związane ze świętami Bożego Narodzenia. Gościem specjalnym była Pani Grażynka, której należą się szczególne podziękowania za pomysły, materiały i czas, który nam poświęciła dzieląc się swoją wiedzą i praktyką. Kolejne spotkanie opłatkowe już 19- XII-2018r. Serdecznie zapraszamy.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 30.11.2018
Święto misia w zerówce
Przedszkolaki z grupy „Motylki" uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia w ubiegły piątek 23.11.2018 roku. Przedszkolaki wraz ze swoim pluszowym przyjacielem uczestniczyły w zabawach, grach i tańcach, śpiewały piosenki "Jadą, jadą Misie" itp. Motylki zapoznały się z bajkami: Miś Koralgol, Miś Paddington, Kubuś Puchatek i wiele wiele innych. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bajkach o Misiach. W nagrodę mogły wybrać sobie ulubioną bajkę i obejrzeć ją z pluszowymi towarzyszami.

Tekst i foto: M. Trzymkowska

Data: 28.11.2018
XII Międzyprzedszkolny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych
Dnia 2 listopada przedszkolaki z grupy "Motylki" wzięły udział w XII Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych. Uroczystość związana był z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości a hasłem tegorocznego przeglądu zorganizowanego w Klubie Relax brzmiało „Polska – lubię to". Organizatorem wydarzenia było Przedszkole nr 7 „Janka Wędrowniczka" w Śremie a patronat nad nim przyjął Burmistrz Śremu Adam Lewandowski i Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Leszczyńska. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wziąć udział w tak wyjątkowym wydarzeniu.

Tekst i foto: M. Trzymkowska

Data: 28.11.2018
Sudoku
W środę 21. listopada w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Śremie odbyły się finały gminnego konkursu Sudoku.
Sudoku to łamigłówka pochodząca z Japonii. Zasady gry są bardzo proste. Kwadratowy diagram gry podzielony jest na 9 identycznych kwadratów. Każdy z nich jest podzielony na 9 kolejnych. Zadaniem gracza jest wypełnienie wszystkich 81 kwadratów, na które podzielony jest diagram cyframi od 1 do 9. W każdym rzędzie i każdej kolumnie dana cyfra może wystąpić jedynie raz. Podobnie w każdym z 9 większych kwadratów – cyfry nie mogą się w nich powtarzać. W przeciwieństwie do innych łamigłówek, Sudoku nie wymaga od gracza wykonywania żadnych rachunków matematycznych, dzięki czemu wydaje się banalna. W rzeczywistości bez cierpliwości oraz umiejętności logicznego myślenia rozwiązanie diagramu Sudoku nie jest możliwe.
Wśród uczestników finału gminnego nie mogło zabraknąć cierpliwych i logicznie myślących reprezentantów Nochowa. W eliminacjach szkolnych konkursu Sudoku wzięło udział dwudziestu dziewięciu uczniów z klas 4 – 8. Do finału gminnego zakwalifikowały się cztery osoby. W kategorii klas czwartych: Kinga Skrzypczak, natomiast w kategorii klas szóstych: Anna Mostowska, Tomasz Nowak i Dawid Ziętkiewicz. Najlepiej w finałach gminnych spisała się Anna Mostowska, która była bezkonkurencyjna i pokonała wszystkich szóstoklasistów. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Ani serdecznie gratulujemy zwycięstwa, a pozostałym uczestnikom udziału w finale. Zapraszamy jednocześnie do zabawy łamigłówkami Sudoku i startu w kolejnych edycjach konkursu.

Tekst i foto: K. Sadzikowska

Data: 27.11.2018
Dzień Pluszowego Misia
Z okazji święta Pluszowych Misiów uczniowie kl. I - III przyszli do szkoły ze swymi pluszowymi przyjaciółmi. Wysłuchali historii powstania pluszowej zabawki oraz opowiadania Marii Kownackiej "Stary, zielony miś", następnie odpowiadali na pytania dotyczące wysłuchanych tekstów (i nie tylko) a na zakończenie wspólnie zaśpiewali "misiową" piosenkę.

Data: 26.11.2018
Konkurs rękodzieła
19 listopada odbył się już drugi Konkurs rękodzieła „ ZŁOTE ręce". Tym razem w gronie jury zasiadły panie Ania i Grażynka, które oceniały prace konkursowe wykonywane przez uczestniczki. Dziewczęta musiały wykazać się pomysłowością, kreatywnym wykorzystaniem różnych materiałów oraz starannością i estetyką wykonania. Zadań było pięć: decoupage, stroik jesienny, bransoletka, zakładka lub gwiazdka z filcu oraz łapacz snów. Dodatkowo dziewczęta mogły wykonać w domu pracę na dowolny, wybrany przez siebie temat. Rywalizację wygrała Oliwia, drugie miejsce zajęła Hania, trzecie Gabrysia, a czwarte Martyna. Wszystkie są uczennicami klasy VI a. Dziewczętom dziękujemy za udział, wysiłek oraz świetne prace. Szczególne podziękowania należą się jurorkom, pani Grażynce i pani Ani, które również wspierają szkołę, dostarczając różne materiały i upominki. Nagrody ufundowała Rada Rodziców RAZEM przy szkole w Nochowie. DZIĘKUJEMY !!!!!

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 26.11.2018
Tenis stołowy
16 listopada w Krzyżanowie odbyły się zawody w tenisie stołowym. O miejsca na podium walczyła prawie setka uczniów. Pojedynki rozgrywały się w grupach młodszych „każdy z każdym" lub w grupie starszej systemem pucharowym do ćwierćfinałów, a później w grupach „każdy z każdym". Nasi uczniowie walczyli dzielnie, ale nie wszyscy mieli szczęście przejść do dalszych rozgrywek. Najlepsza wśród dziewcząt okazała się Maja Czapla z klasy ósmej, która zajęła I miejsce i otrzymała statuetkę zwycięzcy. Wśród chłopców najwyżej, bo w pierwszej dziesiątce uplasował się Adrian Szałaga.
Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział.

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 23.11.2018
"Zadanie z Patriotyzmu"
Uczniowie kl. IV obejrzeli przedstawienie pt.: "Zadanie z Patriotyzmu" zaprezentowane przez artystów z krakowskiego teatru "Maska" w Bibliotece Publicznej. Spektakl ten skłonił do przemyśleń o współczesnym rozumieniu patriotyzmu, szczególnie teraz w okresie przeżywania 100-lecia odzyskania niepodległości.

Data: 22.11.2018
"Mikołajek" w Kościańskim Ośrodku Kultury
20 listopada uczniowie kl. Va i b udali się do Kościana na musical dydaktyczny pt.: "Mikołajek - zderzenie dwóch światów" w wykonaniu Teatru Muzycznego Forte. Był to spektakl powstały z myślą o młodzieży rezygnującej z życia na rzecz uzależnienia od cyberprzestrzeni.

Data: 22.11.2018
"Konkurs Jednego Wiersza" - wyniki
Biblioteka Publiczna w Śremie ogłosiła wyniki XIII Powiatowego Konkursu Jednego Wiersza, którego celem jest popularyzacja poezji wśród dzieci i młodzieży oraz stworzenie możliwości wydania drukiem najlepszych prac. Spośród uczestników z naszej szkoły sukces odnieśli: Marta Morawiec, Hanna Hoffa, Karolina Ziętkiewicz, Jan Wachowicz, Agata Piasecka oraz Bernadetta Jankowiak. Gratulujemy!
Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się 10 grudnia o godz. 17 w Bibliotece Publicznej przy ul. Grunwaldzkiej 10 w Śremie.

WYNIKI KONKURSU
Data: 21.11.2018
Bieg Niepodległości
Ponad 30 uczniów naszej szkoły przebranych w barwy biało-czerwone startowało w IV Powiatowym Biegu Niepodległości. W swoich biegach 1 miejsca zajęli: Tymoteusz Szłapka IIIa, Faustyna Szłapka Va, 2 miejsce zajęła Aleksandra Jankowska Vb, na 3 miejscu przybiegła Natalia Skrzypczak IVa, a także Olga Rożek VIIa.
Gratulacje dla wszystkich startujących.

Tekst i foto: A. Golak

Data: 19.11.2018
Finał konkursu czytelniczego "Akademia p. Brzechwy"
Dziś w Bibliotece Publicznej w Śremie odbył się ostatni etap konkursu czytelniczego "Akademia pana Brzechwy". W konkursie rywalizowało 12. drużyn ze szkół gminy Śrem. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Morawiec, Zuzanna Walkiewicz i Wojciech Porczak - świetnie przygotowana drużyna nie dała się pokonać nawet w dogrywce, w efekcie uzyskując równorzędne pierwsze miejsce z drużyną z SP nr 6. GRATULACJE!

Data: 19.11.2018
Wyniki Szkolnego Konkursu Patriotycznego
W piątek poznaliśmy wyniki konkursu przeprowadzonego z okazji Święta Niepodległości i Dnia Patrona. Wszystkie zadnia powierzone klasom były wykonane z dużym zaangażowaniem, najwięcej punktów uzyskały klasy: IVb i VIIIa, które w nagrodę (ufundowaną przez Radę Rodziców)pojadą do kina. GRATULUJEMY!

Data: 19.11.2018
Spotkanie autorskie z p. Bartkiem Jędrzejakiem
Gościem uczniów kl. IV i V był p. Bartek Jędrzejak - znany prezenter pogody w stacji telewizyjnej TVN. Pan Bartek wspólnie z p. Marcinem Koziołem stworzyli serię książek pt. „Pogoda dla puchaczy", opowiadającą o rodzinie puchacza Bubusia i pogodzie. Także podczas dzisiejszego spotkania uczniowie mogli poznać ciekawostki pogodowe oraz zdobyć autograf gościa.

Data: 15.11.2018
Święto Odzyskania Niepodległości i Dzień Patrona
Dziś uczciliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, aktywnie uczestnicząc w uroczystym apelu oraz włączając się w różnorodne, zaplanowane na ten dzień działania. Każda z klas odczytała przygotowane wcześniej życzenia dla Polski, zaprezentowała wybraną pieśń patriotyczną oraz wskazaną, ważną dla Polski postać historyczną. Wśród prezentowanych postaci nie zabrakło naszego Patrona i członków jego rodziny.
Ważnym punktem programu o godz. 11.11 było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, podczas którego towarzyszył nam Burmistrz Śremu wraz p. Naczelnik Pionu Edukacji oraz przedstawicielami sołectwa Nochowo. Po odśpiewaniu hymnu goście w asyście trójek klasowych zasadzili na boisku dąb upamiętniający 100.lecie Niepodległości.
Podsumowaniem dzisiejszych działań był międzyklasowy konkurs wiedzy o Polsce, który zostanie rozstrzygnięty wkrótce.

Data: 09.11.2018
Śniadanie Daje Moc
Już od ośmiu lat, 8 listopada, wspólnie ze szkołami z całej Polski obchodzimy Dzień Śniadanie Daje Moc. Uczniowie kl. 0 - III pod opieką nauczycieli przygotowali apetyczny, zdrowy posiłek, poznając przy tym zasady zdrowego odżywiania. Na wspólne śniadanie zaproszono również Dyrekcję, która podkreśliła ważną rolę prawidłowego żywienia w codziennym życiu.

Data: 08.11.2018
Pożegnanie pana Zygmunta
Dziś już po raz ostatni mogliśmy skorzystać z nieocenionej pomocy p. Zygmunta jako pracownika szkoły. Nasz wieloletni woźny udaje się na zasłużoną emeryturę, życzymy mu odpoczynku i realizacji wszystkich planów, będziemy miło wspominać wspólnie spędzony czas. Miejsce woźnego zajmie p. Lech, którego witamy w szkolnych murach.

Data: 08.11.2018
Warsztaty rękodzieła
Od października „Zakręcone" rozpoczęły zajęcia z rękodzieła. Przy wskazówkach pani Danki, uczyły się robić różyczki z wstążek. Z kawałka materiału, wypełniacza i innych dodatków powstały kukiełki. Na następnych warsztatach dziewczęta tworzyły łapacze snów.
5 listopada zawitała na warsztaty pani Grażynka, która wdrożyła dziewczęta w tajniki decoupage na płytach DVD. Ponieważ zbliżają się święta, dlatego pojawiał się głównie motyw bożonarodzeniowy. Powstaną piękne bombki, gdy płyta zostanie pomalowana lakierem, ale to na następnych zajęciach.

Tekst: E. Lachendro

Data: 08.11.2018
Pasowanie na czytelnków
29 października pierwszoklasiści przybyli do biblioteki w rytm piosenki "Jedzie pociąg z daleka", by zostać czytelnikami. Zanim to nastąpiło uczniowie musieli zdobyć poszczególne stacje, odpowiadając na liczne zagadki i w ten sposób otrzymując dostęp do kolejnych półek z książkami, ponadto musieli wykazać się znajomością zasad obowiązujących w bibliotece. Na zakończenie złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki oraz wypożyczyli pierwsze lektury.

Data: 30.10.2018
Zajęcia czytelnicze w kl. I - III
Najstarsi uczniowie szkoły z kl. III gimnazjum, w ramach działań artystycznych, przygotowali cykl atrakcji czytelniczych dla kl. I - III. Raz w tygodniu przez cały październik prowadzili zajęcia, podczas których rozwijali wśród najmłodszych zainteresowania czytelnicze, czytając im fragmenty wybranych książek, organizując konkursy, quizy, kalambury, czy zachęcając do aktywności plastycznej. Na zakończenie zajęć odbyła się prezentacja strojów - bohaterów książkowych, podczas której jury wybrało najciekawsze przebrania.

Foto: kl. IIIgim, B. Wietrzyńska - Szałek

Data: 30.10.2018
Halloween w przedszkolu
Ostatni poniedziałek października przebiegał w naszym przedszkolu pod hasłem „Halloween na wesoło". Dzieci przyszły przebrane za duszki, czarownice, sympatyczne wampiry lub ukryły twarze za maskami. Atrakcją dnia była impreza przedszkolna, podczas której przedszkolacy uczestniczyli w licznych konkursach, zabawach i tańcach. Były rzuty balonem do sieci, tworzenie miny dyni, wyścigi na miotle czy zjadanie ciastek bez użycia rąk oraz wiele innych rozrywek. Punktem kulminacyjnym spotkania były zabawy przy muzyce, tańce i pląsy przeplatane słodkim poczęstunkiem. Wszyscy świetnie się bawili, poznając tradycje i zwyczaje związane z amerykańskim świętem. Krotko mówiąc: zabawa była wyjątkowo udana!!!

Tekst i foto: M. Trzymkowska

Data: 29.10.2018
MBS - podsumowanie
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie włączali się w akcje oraz konkursy. Jeden z nich polegał na wykonaniu przez grupy uczniów plakatu, różnymi technikami plastycznymi. Celem pracy było jeszcze większe zachęcenie kolegów i koleżanek do czytania książek.
Drugi konkurs miał na celu rozwiniecie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej wśród dzieci i młodzieży podczas projektowania okładki na swoją ulubioną lub wymyśloną książkę. Uczniowie nie mogli sugerować się okładką istniejącej już publikacji, mieli stworzyć własną wizję obwoluty. Powstały niebanalne i intrygujące prace.

Tekst: A. Ziętek

Data: 29.10.2018
Rajd "Śladami Niepodległości" na pracach plastycznych
Pomniki od najdawniejszych czasów były jedną z najprostszych postaci upamiętniania historycznego. Były i do dziś są przeznaczone do tego - czytamy u Sigfrieda Giediona - by przetrwać epokę, w której powstały i zostawić spadek dla przyszłych pokoleń. Uczniowie jako zadanie kończące rajd "Śladami Niepodległości " wykonali prace plastyczne pomników, które najbardziej im się kojarzą z wydarzeniami związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Pracy są bardzo ciekawe i bardzo zaskakujące!!!

Tekst: A. Ziętek

Data: 29.10.2018
Spotkanie z seniorami
„Naród, który nie szanuje swoich seniorów, to naród bez przyszłości".
Takie słowa wypowiedział w swoim ostatnim liście skierowanym do seniorów święty Jan Paweł II.
17. października odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z SENIORAMI, a że październik od wielu lat kojarzy nam się właśnie ze świętym Janem Pawłem II, to spotkanie rozpoczęliśmy od kawy i pysznych „kremówek" – ulubionych ciastek papieża.
Kolejne spotkanie już 21. listopada. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Wolontariusze z koordynatorem panią Agatą Zietek

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 29.10.2018
Zajęcia czytelnicze w kl. I - III
Najstarsi uczniowie szkoły z kl. III gimnazjum, w ramach działań artystycznych, przygotowali cykl atrakcji czytelniczych dla kl. I - III. Raz w tygodniu przez cały październik prowadzili zajęcia, podczas których rozwijali wśród najmłodszych zainteresowania czytelnicze, czytając im fragmenty wybranych książek, organizując konkursy, quizy, kalambury, czy zachęcając do aktywności plastycznej. Na zakończenie zajęć odbędzie się festiwal przebierańców - bohaterów książkowych, podczas którego zostaną wybrane najciekawsze stroje.

Foto: kl. IIIgim

Data: 29.10.2018
Najmłodsi z wizytą na cmentarzu
W nawiązaniu do zbliżającego się dnia "Wszystkich Świętych" oraz Święta Niepodległości, 5-6latki z grupy "Motylki" oraz klasy 1- 3 szkoły podstawowej odwiedziły cmentarz. Celem wizyty było oddanie hołdu żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami zmarłych.

Data: 29.10.2018
XI GIM - ORT
25. października już po raz ostatni odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla Gimnazjalistów. Uczestnicy spotkali się w szkole w Zbrudzewie, gdzie zmierzyli się z trudną, polską ortografią. Naszą szkołę reprezentowały: Julia Bielawska, Sara Lewandowska oraz Amelia Marciniak. Julia zajęła drugie miejsce spośród uczestników ze wszystkich szkół gimnazjalnych z gminy Śrem. GRATULUJEMY!

Data: 26.10.2018
Apel 20 października
W sobotę 20 października 2018 roku Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył we mszy świętej oraz uroczystym apelu poświęconym pomordowanym 79 lat temu na Rynku w Śremie oraz na Strzelnicy w Zbrudzewie. Podczas uroczystego apelu złożono kwiaty przy pamiątkowej tablicy.

Tekst i foto: A. Karlińska

Data: 25.10.2018
Życzenia dla Polski
Podczas zajęć świetlicowych uczennice wykonały kartkę pocztową wraz ze znaczkiem pocztowym i życzeniami z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kartka została wysłana na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Życzenia dla Polski", którego celem jest wspieranie patriotyzmu.

Tekst i foto: M. Dudziak - Kociałkowska

Data: 24.10.2018
Historyczne zadanie
Klasy piąte zmierzyły się z niełatwym zadaniem jakim było wykonanie, dowolną techniką, szałasu, ziemianki lub dymarki. Efekt końcowy pracy uczniów okazał się wielkim sukcesem. Wszystkie prace były starannie i pięknie wykonane, widać w nich kreatywność, pomysłowość i zaangażowanie.

Tekst: R. Stefaniak
Foto: R. Stefaniak, B. Wietrzyńska - Szałek

Data: 23.10.2018
Wspomnienie św. Jana Pawła II
22 października - w rocznicę inauguracji pontyfikatu, podczas krótkiego apelu uczciliśmy pamięć Wielkiego Polaka, naszego ukochanego papieża. Kontynuacją wspomnień była degustacja ulubionych papieskich kremówek.

Data: 22.10.2018
Konkurs pięknego czytania w kl. Ia
Dnia 19.10.2018r., w klasie Ia, odbył się konkurs pięknego czytania. Do konkursu przystąpiły dzieci, które zebrały wszystkie naklejki w akcji "Czytam codziennie z Gangiem Słodziaków". Komisja w składzie: Kowalska Małgorzata, Potocka Monika, Słowińska Magdalena oraz Zielińska Monika postanowiła przyznać:
1 miejsce - Filipowi Kubasowi
2 miejsce - Marii Talarczyk
3 miejsce - Aleksandrze Lewandowskiej
Wyróżnienie- Litkowska Antonina

Tekst: M. Potocka

Data: 22.10.2018
"Akademia Pana Brzechwy" - I etap
Dziś odbył się szkolny etap konkursu czytelniczego organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Śremie. W tym etapie wzięło udział 15. uczniów z klas III-VI, którzy musieli wykazać się znajomością wybranych wierszy oraz życiorysu Jana Brzechwy. Najlepiej poradzili sobie: Zuzanna Walkiewicz, Wojtek Porczak oraz Marta Morawiec - te osoby będą reprezentować szkołę w kolejnym etapie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Data: 16.10.2018
"Motylki" w lesie
Wtorek 16.10.2018 r. dla przedszkolaków z grupy " Motylki " był dniem pełnym wrażeń. Zaraz po śniadaniu przedszkolaki wybrały się na spacer do lasu. Mieliśmy okazję podziwiać poszczególne gatunki drzew. Była to okazja do obserwacji naturalnego świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla przedszkolaków. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście (tylko te, które same spadły z drzewa), szyszki, trochę mchu, suche igły drzew iglastych.

Data: 16.10.2018
Święto owsianki.
W Światowy Dzień Owsianki (10.10.) podczas zajęć świetlicowych uczniowie przygotowali własne, zdrowe owsianki, których bazą były lubiane przez dzieci płatki, owoce, orzechy i nasiona. Celem zajęć było zachęcenie uczniów do zdrowego odżywiania oraz pokazanie, że przyrządzenie energetycznego posiłku na śniadanie w domu czy do szkoły wcale nie jest trudne.

Tekst i foto: M. Dudziak - Kociałkowska

Data: 15.10.2018
Październik w świetlicy
Piękne październikowe popołudnia w świetlicy spędzamy m.in. na głośnym czytaniu i zachęcaniu kolegów i koleżanek do sięgania po książki i czasopisma. Wzajemnie inspirujemy się ciekawymi lekturami i doskonalimy umiejętność czytania.

Tekst i foto: M. Dudziak - Kociałkowska

Data: 15.10.2018
Święto Edukacji Narodowej
Corocznie Święto Edukacji Narodowej jest okazją do podziękowań, nagród i wyróżnień. Tym razem naszą uroczystość uświetnił występ p. Sławomira Olgireda Kramma, śremianina i śpiewaka operowego, którego niezwykły głos mieliśmy okazję podziwiać nie pierwszy raz. Po koncercie nagrody odebrali tegoroczni stypendyści i wyróżnieni pracownicy szkoły. Gratulujemy, a Panu Sławkowi dziękujemy za wspaniały występ.

Data: 12.10.2018
Oddział przedszkolny - "Motylki"
Codzienny pobyt dziecka w przedszkolu ma niewątpliwie bardzo korzystny wpływ na jego rozwój. Dziecko przebywając w naturalnym, profesjonalnie przygotowanym środowisku nabywa umiejętności przez działanie co sprzyja poznawaniu i rozumieniu otoczenia oraz rozwojowi emocjonalnemu. Programy edukacyjne realizowane przez naszą grupę stwarzają możliwości zdobywania różnorodnych doświadczeń, uczestniczenia w zróżnicowanych i ciekawych zajęciach. Podczas codziennych zajęć dzieci rozwijają także sprawność, umiejętności manualne i techniczne, czytanie i liczenie, poznawanie otoczenia, rozwijanie odczuć zmysłowych, kształtowanie systemu wartości. Dzięki zdobywanym w doświadczeniom, szybsza i skuteczniejsza jest edukacja społeczna. Następuje naturalna i samoistna nauka podstaw tolerancji, partnerstwa, współdziałania w grupie i współżycia w środowisku rówieśniczym.

Tekst i foto: M. Trzymkowska

Data: 12.10.2018
Jesień u "Motylków"
Nadeszła piękna, złota jesień. Z każdym dniem robi się coraz chłodniej, liście opadają z drzew, zmieniają barwy, przyroda powoli przygotowuje się do zimowego snu. W zerówce w grupie "Motylki" nadszedł czas na jesienne zabawy, zbieranie liści, szyszek, nawlekanie jarzębinowych korali, tworzenie kasztanowych ludzików.
W naszej sali Kącik Przyrody wzbogacony o dary jesieni, tworzy doskonały warsztat
do wielozmysłowego poznawania i wzbogacania wiedzy o jesieni. "Jesienne liście " to również temat naszej pracy plastycznej, która tworzy piękną dekoracje naszej szatni.

Tekst i foto: M. Trzymkowska

Data: 12.10.2018
Motylki z wizytą w sklepie
Dzieci z grupy „Motylki„ wybrały się do pobliskiego sklepu spożywczego „Chata Polska". Wizyta w sklepie związana była z tygodniowym tematem kompleksowym "Dary jesieni – owoce i warzywa„. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z pracą ekspedientki, wyposażeniem sklepu oraz utwierdzenie w przekonaniu, że praca ta jest bardzo pożyteczna dla społeczeństwa. W sklepie zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie. Panie ekspedientki przybliżyły dzieciom specyfikę pracy w sklepie oraz wyjaśniły terminy takie jak klient, ekspedientka, lada sklepowa, kasa. Zwróciły uwagę na sposób robienia zakupów, a także narzędzia służące do porównywania masy przedmiotów. Dzieci zapoznane zostały z wagą sklepową, a dokładnie z współczesną wersją wagi elektronicznej. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały wszystkie regały, półki, lodówki. W trakcie pobytu w sklepie dzieci miały także okazję zadać pytania. Pamiętaliśmy o stosowaniu form grzecznościowych: proszę, przepraszam i dziękuję. Wizyta w sklepie była bardzo interesująca i pouczająca dla przedszkolaków.

Teks i foto: M. Trzymkowska

Data: 12.10.2018
Internetowy Teatr dla Szkół - "Ony"
Uczniowie klasy VI obejrzeli przedstawienie teatralne pt. "Ony", emitowane na żywo z Teatru Powszechnego w Łodzi, w ramach projektu "Internetowy Teatr dla Szkół", który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami comiesięcznych transmisji teatralnych na żywo są uczniowie szkół oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych (ze wsi i małych miasteczek) bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.

Data: 11.10.2018
Pierwszoklasiści z Gangiem Słodziaków
Uczniowie kl. I wzięli udział w cyklu zajęć bibliotecznych z Gangiem Słodziaków. Podczas pierwszego spotkania, na które przybyli w towarzystwie swych pluszków-zwierzaków, poznali bibliotekę oraz zasady obowiązujące w tym miejscu, a także Gang Słodziaków i "słodziakową" piosenkę. Pierwszoklasiści pożegnali się z przekonaniem, iż "kto trzyma w dłoniach dobrą książkę, jakby brał za rękę przyjaciela".
Celem kolejnego spotkania było uczczenie Dnia Głośnego Czytania, uczniowie wysłuchali historii bobra Borysa i odpowiedzieli na pytania związane z treścią utworu oraz zaangażowali się w rozmowę o swych ulubionych Słodziakach, która była inspiracją do wykonania konkursowej pracy plastycznej, wykonanej podczas zajęć kreatywnych. Wszystkie prace trafią na konkurs Biedronki „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków".

Data: 10.10.2018
100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości
W związku ze zbliżającą się 100 Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji, której celem jest upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, promocja regionu, z którego pochodzi szkoła oraz edukacja uczniów w zakresie wiedzy o swojej „Małej Ojczyźnie". 100 uczniów, w ramach lekcji języka polskiego, przygotowało kartki pocztowe, prezentujące piękno naszego regionu i wysłało je do 100 różnych placówek w Polsce od Gdańska po Zakopane. Teraz z niecierpliwością czekamy na pozdrowienia z innych szkół, pierwsze z nich już do nas dotarły. Dziękujemy!

Tekst: A. Kalisz

Data: 09.10.2018
Akcja podręcznikowa dla szkół w Czechach
Już na początku września, gdy do szkoły docierały kartony z nowymi podręcznikami, wolontariuszki pakowały stosy tych, które od poprzedniego roku szkolnego są nam niepotrzebne. Spakowane, niezniszczone jeszcze podręczniki powędrowały do polskich szkół w Czechach. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w akcji.

Relacja z Czech

Data: 08.10.2018
VI Sztafeta 20 października
6. Sztafeta 20 października pod patronatem Burmistrza Śremu – Bieg charytatywny 4x 2500m podczas którego zbierano na leczenie Michałka i Krzysia – nie mogło nas tam zabraknąć! Wystawiliśmy 4 sztafety z uczniów, nauczycieli i absolwentów naszej szkoły.
W kategorii sztafet żeńskich wygrały Gwiazdeczki MOS-u – sztafeta w której biegały Olga Rożek VIIa i Otylia Jurga VIIa uczennice naszej szkoły oraz bliźniaczki z Lubiatowa Wiktoria i Sylwia Bartkowiak. Brawa dla dziewczyn!
Uczniowie mieli okazję poznać Agnieszkę Jerzyk znaną polską triatlonistę, dwukrotną olimpijkę, wielokrotną medalistkę Mistrzostw świata, medalistkę Igrzysk Wojskowych. Pani Agnieszka biegła w sztafecie mieszanej wraz z Agnieszką Golak i Krzysztofem Ignaszewskim oraz Markiem Matuszewskim wygrali kategorię sztafet 2+2.

Tekst i foto: A. Golak


Data: 08.10.2018
XXXIII Bieg im. Dezyderego Chłapowskiego w Turwi
Jak co roku byliśmy w Turwi na XXXIII Biegu im. Dezyderego Chłapowskiego. Biegały dzieci, dorośli, a na końcu losowali upominki wśród wszystkich startujących.
Nasi uczniowie kilkakrotnie stawali na podium. Wśród młodszych Mikołaj Hetmanowski IIIa był 6-ty. 3 miejsce w swoim biegu zajął Tymoteusz Szłapka IIIa. Kolejny bieg wygrała Faustyna Szłapka Vb, tuż za podium przybiegła Aleksandra Jankowska Vb. Olga Rożek zajęła 6-te miejsce, na którym również w swoim biegu uplasował się Konrad Smolarek.
W kategorii nauczycieli na 10 km wygrała Agnieszka Golak.
Wszystkim gratulujemy!

Tekst: A. Golak
Foto: A. Golak, P. Wawrzyniak

Data: 08.10.2018
Dzień Języków Obych
Data: 08.10.2018
Zajęcia przedszkolaków
Zabawa na dworze nie tylko korzystnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka, ale może okazać się też niezapomnianą przygodą. Dzieci z grupy Motylki bardzo chętnie i z ogromną radością uczestniczą w zabawach i grach na świeżym powietrzu w trakcie codziennego pobytu w przedszkolu.

Tekst i foto: M. Trzymkowska

Data: 08.10.2018
"Motylki" jedzą zdrowo...
Dzieci z grupy „Motylki" doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić degustację owoców, warzyw oraz soku. Dzieci przyniosły do przedszkola marchewki i jabłka oraz inne owoce. Wszystkim bardzo smakował sok, ponieważ wykonany był bez dodatku cukru i bez konserwantów.

Tekst i foto: M. Trzymkowska

Data: 08.10.2018
Rajd "Pieczona Pyra"
21 września 2018 r uczniowie zerówki wraz z uczniami klas 1-3 SP uczestniczyli w rajdzie „Pieczona Pyra". Swoją wędrówkę uwieńczyli ogniskiem, a każdy z uczestników skosztował ziemniaka pieczonego w ognisku. Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych, które bardzo im się podobały i miło spędzili czas.

Tekst i foto: M. Trzymkowska

Data: 08.10.2018
Słodziaki w bibliotece
Dziś uczniowie kl. 2 i 3 zostali zaproszeni do biblioteki, by uczcić Dzień Głośnego Czytania, goście wysłuchali historii Bobra Borysa i odpowiedzieli na pytania związane z treścią utworu. Wspólnie przypomniano też zasady obowiązujące w bibliotece oraz zaproszono do udziału w konkursach organizowanych w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Data: 05.10.2018
MBS - przygotowania
W organizację tegorocznej edycji Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaangażowani zostali uczniowie kl. III gimnazjum, którzy podczas zajęć artystycznych przygotowali tematyczne plakaty oraz wymyślili cykl zajęć czytelniczych dla najmłodszych. Przez cały październik będą prowadzili przygotowane przez siebie atrakcje w wyznaczonych klasach. Życzymy powodzenia!

Data: 05.10.2018
Bulwar sztuki
3 października uczniowie klasy IV b i VI wzięli udział w spektaklu „Bulwar sztuki" pt. „Szczęście za Rogatką"', w którym został ukazany problem osób uzależnionych od narkotyków. Spektakl odbył się w Kinoteatrze Słonko. Organizatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie, który od maja do grudnia 2018r. w ramach Programu Osłonowego WSPIERANIE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W TWORZENIU SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE, realizuje projekt pt. „Śrem dla rodziny – zintegrowane działania profilaktyczne w przeciwdziałaniu przemocy".

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 04.10.2018
Rajd "Śladami Niepodległości"
1 października uczniowie klas IV - VIII oraz gimnazjaliści wzięli udział w rajdzie, którego trasa przebiegała z Nochowa do Parku Miejskiego im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie. Podczas kolejnych przystanków zorganizowanych w ważnych historycznie punktach uczestnicy słuchali krótkich i ciekawych relacji nauczyciela historii, po drodze wykonywali też powierzone im zadania. Zakończenie imprezy nastąpiło przy Pomniku Dobosza.

Data: 02.10.2018
Nochowo na sportowo
Aktywnie spędzona niedziela :)
Nochowo na sportowo "Europejski Tydzień Sportu"
IV Turniej piłki nożnej o puchar sołtysa
III Bieg dla dzieci im. Piotra Taczaka

Starterem biegów była Pani Iwona Taczak – żona zmarłego Wicedyrektora, którego imieniem nazwaliśmy nasz III już bieg dla dzieci. Gościem specjalnym był Wiesław Musiał - tegoroczny dwukrotny Mistrz Świata Masters w skoku w dal - 5.42m oraz w trójskoku 11,46m - poprawiony rekord Polski (+6cm), który opowiadał o swoich sukcesach.
Wystartowało 80 dzieci głównie ze szkoły w Nochowie, ale byli też uczniowie z innych szkół powiatu.
Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!

Oficjalne wyniki: WYNIKI
Zapraszamy za rok!

Tekst: A. Golak
Foto: Śremska Grupa Fotograficzna

Data: 02.10.2018
Spotkanie z rodzicami - Cyfrowobezpieczni
Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych.
Nasza szkoła od lutego br. bierze udział w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl. W ramach projektu został przeprowadzony Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego oraz spotkanie z Radą Pedagogiczną i Dyrektorem Szkoły. Ostatnim punktem było zorganizowanie spotkania z rodzicami, które odbyło się 26.09.2018 roku. Szkolny Mentor Cyberbezpieczeństwa – Hanna Borowczyk przedstawiła prezentację dotyczącą problemów i wyzwań związanych z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni. Celem spotkania było przede wszystkim motywowanie rodziców do aktywności w sferze profilaktyki i zachęcania dzieci do odpowiedzialnych zachowań w Sieci.

Tekst: H. Borowczyk
Foto: A. Kalisz

Data: 02.10.2018
Dzień Chłopca w szkole
Dziewczęta z naszej szkoły nie zapomniały o swych kolegach - w każdej klasie na różne sposoby świętowano Dzień Chłopca. Natomiast popołudniu odbyła się wspólna dyskoteka.

Data: 28.09.2018
Przygotowania do dnia "Nochowo na sportowo"
W tym roku młodzież klasy III gimnazjum w związku z organizacją dnia sportu "Nochowo na sportowo" przystąpiła do konkursu na plakat wydarzenia. Efekty podziwiajcie sami. Pomysły są super. Klasa III B oddała już swoje prace. Gratulujemy i czekamy na dzieła III A.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 28.09.2018
Turniej Piłki Nożnej w Bodzyniewie
Uczniowie klas VI i młodsi brali udział w Turnieju Piłki Nożnej w Bodzyniewie, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie przez Burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego boiska ze sztuczną trawą powstałego dzięki funduszom Budżetu Obywatelskiego. Do turnieju zgłosiło się 9 szkół z gminy Śrem. Sportowa rywalizacja przebiegała w duchu „fair play". Było dużo zaciętych meczy i pięknych bramek. Nasi chłopcy zajęli 6 miejsce.
Szkołę reprezentowali:
Bednarski Mateusz VIa, Kowalski Antoni VIa, Mikołajewski Bartosz VIa, Pawlisiak Oskar VIa, Strajbel Jan Vb, Ziętkiewicz Dawid VIa, Żurawik Maksymilian VIa.
Gratulujemy!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 24.09.2018
Igrzyska Szkół Wiejskich
18 września 2018r. turniejem piłki nożnej w Pyszącej rozpoczęliśmy Jubileuszowe XX Igrzyska Szkół Wiejskich 2018-2019 pod patronatem Burmistrza Śremu.
Po dobrej, wyrównanej grze pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Dąbrowy, 2 miejsce chłopaki ze Zbrudzewa, my uplasowaliśmy się na 3 miejscu podium, dalej byli gospodarze – Pysząca, 5 miejsce dla Krzyżanowa, 6 miejsce dla Bodzyniewa. Naszą szkołę reprezentowali: Czapla Antoni VIIIa, Nowak Mateusz VIIIa, Ratajczak Jakub VIIIa, Łączny Aleksander VIIa, Mencel Antoni VIIa, Ogrodowski Konrad VIIa, Pewiński Kamil VIIa, Bednarski Mateusz VIa oraz Kowalski Antoni VIa.
Gratulacje!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 20.09.2018
XXV Bieg Olimpijski w Racocie
W sobotę 15 września 2018 r liczną ponad 50-cio osobową grupą dzieci i rodziców byliśmy w Racocie na XXV Biegu Olimpijskim im. Ireny Szewińskiej.
Zgodnie z hasłem biegu „Każdy kto stanął na starcie wygrał, choćby przybiegł ostatni" startowało ponad 2 tysiące osób z całej Polski – dzieci, młodzież a także medaliści i działacze olimpijscy.
Rozlosowano wiele ciekawych nagród – do domu ROWEREM wrócili: Marika Litkowska, Jakub Florkowski.

Tekst i foto: A. Golak

Data: 20.09.2018
Nagroda za udział w akcji "Jak nie czytam, jak czytam"
Inicjator ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam" - redakcja miesięcznika "Biblioteka w szkole", w ciągu wakacji dokonała podsumowania sprawozdań z przeprowadzonych w całej Polsce działań. Okazało się, iż do akcji 8 czerwca przystąpiło 2306 placówek, w których 406 825 osób czytało książki - wprawdzie rekord z poprzedniego roku nie został pobity (wynosił ok 459 000 osób), ale nie umniejsza to naszej radości z mile spędzonego czasu z książką, a dla naszej szkoły dodatkowo z wylosowanej dla nas nagrody w postaci książek, które wkrótce będą dostępne w bibliotece.

Data: 19.09.2018
Bezpieczna droga do szkoły
Dnia 18 września uczniowie z klasy 1a wzięli udział w akcji zorganizowanej przez śremską komendę policji: "Bezpieczna droga do szkoły".

Data: 19.09.2018
Apel miesięczny
Podczas piątkowych lekcji wychowawczych na holu szkoły odbyło się krótkie spotkanie dla uczniów kl. IV -VIII i gimnazjum, podczas którego dyrekcja przypomniała zasady obowiązujące w szkole oraz uczuliła na konieczność zachowania bezpieczeństwa.

Data: 18.09.2018
Budżet Obywatelski - kolejne głosowanie!
To już kolejna inicjatywa związana z Budżetem Obywatelskim - przypominamy, że jak do tej pory w jego ramach udało nam się pozyskać nowe boisko sportowe oraz miasteczko ruchu drogowego. Teraz wspieramy projekt ogólnogminny, dzięki któremu możemy pozyskać sprzęt sportowy dla wszystkich szkół w gminie.

https://srem.budzet-obywatelski.org/glosowanie

Wspieramy aktywność fizyczną dzieci i młodzieży!
"Sportowa Szkoła" - Sprzęt sportowy dla szkół
- projekt ogólnogminny numer 2
- projekt miejski numer 6
- oraz wiejski nr 9
Data: 17.09.2018
Narodowe Czytanie 2018
Akcja Narodowego Czytania w naszej szkole rozpoczęła się na lekcjach, podczas których odczytano wybrane fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Następnie chętni uczniowie wzięli udział w konkursie, gdzie zadaniem było rozszyfrowanie kodów QR, które kryły pytania, dotyczące czytanych fragmentów. Kulminacją było spotkanie podsumowujące, w czasie którego wręczono nagrody za poprawne odpowiedzi, dodatkowo nagrodzono klasę najaktywniej zaangażowaną w konkurs. DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNĄ ZABAWĘ.


Data: 07.09.2018
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Dziś - 3 września, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W czasie pierwszego apelu przyjęliśmy do społeczności pierwszoklasistów. Życzymy im, by w szkolnych murach poczuli się jak w "drugim domu" a obowiązek szkolny stał się przyjemnością. Powitaliśmy też nowych nauczycieli z p. wicedyrektor Katarzyną Sadzikowską na czele. Wszystkim uczniom, pracownikom, rodzicom życzymy owocnego, udanego roku.

Data: 03.09.2018
Zawody lekkoatletyczne
Dnia 23.09.11r. na terenie naszej szkoły odbyły się zawody lekkoatletyczne dla gimnazjalistów. Nasi uczniowie byli bezkonkurencyjni! Zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców, zajęliśmy pierwsze miejsca. Możemy być z nich na prawdę dumni. Miejmy nadzieje, że i w przyszłym roku pójdzie nam równie dobrze ;D.

Data: 11.10.2011
XVIII Bieg Olimpijski w Racocie
Tradycyjnie na początku września od 18 lat organizowane są w Racocie Biegi Olimpijskie. W tym roku – ku miłemu zaskoczeniu nauczycieli chętnych na ten wyjazd było bardzo dużo. 53 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w sobotnie popołudnie pojechało na ten sportowy festyn i bieg.
Data: 15.09.2011
Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem
W bibliotece szkolnej odbyły się Spotkania z Kubusiem Puchatkiem przygotowane przez uczennice klasy III B i panią B. Wietrzyńską. Podczas spotkań uczniowie klas I-III szkoły podstawowej słuchali fragmentu książek: "Kubuś Puchatek" i "Chatka Puchatka". Po wysłuchaniu czytanki brali odział w quizie wiedzowym na temat Kubusie Puchatka i przeczytanych fragmentów. Każdego ucznia za udzielenie dobrej odpowiedź czekała słodka nagroda.



Data: 07.11.2011
"Jesienne opowieści"
25 października uczniowie klasy II szkoły podstawowej udali się z wizytą do Domu Opieki Społecznej w Psarskiem. Podopieczni DOP obejrzeli inscenizację pt." Jesienne opowieści" przygotowaną przez uczniów. Do przygotowania przedstawienia zaangażowała się pani M. Kowalska, p. B. Porczak oraz p. R. Mulkowski. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania: rodzicom, bez których to przedsięwzięcie by się nie udało oraz uczniom szkoły, którzy przynieśli owoce.



Data: 03.11.2011
Rajd:)
W sobotę 22 września odbył się Rajd Pieczona Pyra. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły, zarówno Ci najmłodsi jak i starsi - gimnazjaliści. Wszyscy ruszyli spod szkoły w Nochowie, pokonując malowniczą trasę przez pola i lasy zdobywali kolejne punkty kontrolne zgodnie z mapą, którą otrzymali na starcie rajdu.
Celem wyprawy była Wyrzeka gdzie starsi uczestnicy wzięli udział w konkurencjach sportowych i wiedzowych, a najmłodsi w zabawach ruchowych. Nie zabrakło też posiłku w postaci pieczonych przy ognisku kiełbasek i ciasta przygotowanego wcześniej przez rodziców.
Rywalizację wygrała klasa IA-gimnazjum i klasa V-szkoła podstawowa.

Data: 25.10.2011
"Akademia Kubusia Puchatka"
W szkole podstawowej w Nochowie i w Wyrzece odbył się I etap konkursu "Akademia Kubusia Puchatka". Do kolejnego etapu przeszło troje uczniów ze szkoły w Nochowie i troje ze szkoły w Wyrzece. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie.:)




Data: 25.10.2011
Kapitał ludzki
„Uczeń jako diament do oszlifowania" projekt realizowany w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Dzieci na zajęciach rozwijają swoje zainteresowania: eksperymentują, doświadczają, obserwują, bawią się, uczą przez zabawę.

1. Kosmos – fizyka dla początkujących, dzieci odkrywają i wywołują nowe zjawiska. Poprzez zabawę lepiej rozumieją wiedzę szkolną z zakresu fizyki. Rozbudzają ją i poszerzają.




2. Doświadczenia przyrodnicze – Dzieci przeprowadzają doświadczenia z wodą, ziemią, produktami żywnościowymi, z papierem, błyskawicami itp. Do doświadczeń używają często zestawów chemicznych. Przeprowadzają obserwacje, odnotowują wyniki, zapisują wnioski.




3. Burza mózgów – Dzieci wchodzą w cudowny świat elektroniki. Poznają zasady działania silników, przełączników, światła, urządzeń dźwiękowych. Zajęcia te pobudzają wyobraźnię uczniów. Ćwiczenia praktyczne polegają na konstruowaniu obwodów.




4. Usuwamy kamień kotłowy poprzez podgrzewanie palnikiem skorupek od jaj.

Data: 20.10.2011
Dzień Edukacji Narodowej!
Z tej okazji p. Genderka i p. Karlińska wraz z uczniami przygotowały przedstawienie pod tytułem "Ludzie listy piszą". Tego dnia pani dyrektor wręczyła także Nagrody Dyrektora. W tym roku otrzymały je: p. Beata Wietrzyńska-Szałek, p. Halina Nowak p. Iwona Pawlak oraz p. Grażyna Konieczna. Gratulujemy!!! W tym dniu odbyło się także pasowanie klas pierwszych gimnazjum.



Data: 17.10.2011
Pasownie pierwszaków!
Dnia 13 października odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Uczniowie otrzymali legitymacje i stali "prawdziwymi" uczniami naszej szkoły. Życzymy im wielu sukcesów i bardzo dobrych wyników w nauce.



Data: 17.10.2011
Bieg im. Dezyderego Chłapowskiego
1 października jak co roku odbyły się XXVI Biegi im. Dezyderego Chłapowskiego. Uczniowie ze szkoły podstawowej biegali na dystansie 500m, natomiast gimnazjaliści na dystansie 1000 m.
Szkoła Podstawowa
Karolina Piasecka kl. IV – 2 miejsce
Tadeusz Rzepka kl. VI – 8 miejsce
Wróblewicz Krzysztof VI – 10 miejsce
Gimnazjum
Joanna Mądra kl. II – 2 miejsce

Data: 11.10.2011
Bieg na orientację
Dnia 29.09.11r. w Leśnictwie Łękno odbył się szósty "Bieg na orientację". Najlepsi z naszej szkoły byli: Filip Jurga, Kasandra Roszak i Agnieszka Kunstowicz. Gościem zawodów był Szymon Ziółkawski, olimpijczyk i mistrz świata w rzucie młotem. Dzięki tej imprezie nasi uczniowie nabyli nowe doświadczenia i umiejętności dzięki którym w przyszłości będą zdobywali jeszcze lepsze wyniki.

Data: 11.10.2011
Dzień Chłopca
Dnia 30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopca... Dziewczyny z tej okazji przygotowały chłopakom krótki występ pt: "TOP MODEL - zostań modelką"

Data: 02.10.2011
Spotkanie z policją i Wartkiem!
Dnia 28 września odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej z Nochowa i Wyrzeki z policją. Dla pierwszaków była to dobra zabawa, ale przede wszystkim lekcja, podczas której najmłodsi mogli dowidzieć się czegoś o bezpieczeństwie na drodze.

Data: 29.09.2011
Festyn w Nochowie
Dnia 24.09.2011 w Nochowie odbył się festyn "W wiejskiej zagrodzie"
Atrakcjami były między innymi: występy śremskiej młodzieży, kabarety, pokaz mody czy występy uczniów naszej szkoły.

Data: 27.09.2011
Igrzyska Szkół Wiejskich - 21.09.2011r.
Jak co roku w połowie września spotkaliśmy się w Bodzyniewie, aby zainaugurować Igrzyska Szkół Wiejskich – cykl imprez sportowych organizowanych pod patronatem Burmistrza Śremu. W tym roku szkolnym do rywalizacji przystąpią uczniowie szkół z Bodzyniewa, Dąbrowy, Krzyżanowa, Nochowa, Pyszącej i Zbrudzewa.
Na pierwszym turnieju piłki nożnej po efektownej walce zwyciężyli chłopcy z Nochowa. Miejsce drugie zajęła drużyna ze Zbrudzewa, a miejsce trzecie drużyna z Pyszącej.

Data: 27.09.2011
Dożynki gminne w Wyrzece
Dnia 11.09.11r. odbyły się dożynki gminne. Wielu uczniów występowało w przedstawieniach reprezentując w ten sposób naszą szkołę. Wszyscy świetnie się bawili i z pewnością będą miło wspominać jeden z ostatnich weekendów lata.



Data: 14.09.2011
Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012
Po dwóch miesiącach beztroskich wakacji nadszedł czas na powrót do rzeczywistości. Powitaliśmy nowych uczniów i nauczycieli. Do naszej szkoły dołączyli również uczniowie ze szkoły w Wyrzece. W naszej szkole nastały pewne zmiany. Powstała nowa pracownia informatyczna, a wkrótce będziemy mieli możliwość korzystania z szafek szkolnych. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w tym roku szkolnym. :-)
Data: 02.09.2011
Zakończenie gimnazjum
28 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas trzecich. Cała uroczystość rozpoczęła się wręczeniem nagród i podziękowań dla uczniów, którzy otrzymali świadectwo z czerwonym paskiem, prężnie działali w Samorządzie Uczniowskim i wolontariacie, mieli liczne osiągnięcia naukowe...Po tej oficjalnej części odbyła się gala wręczenia "Władysławów 2012". Statuetki otrzymali uczniowie, którzy przez trzy lata gimnazjum wyróżnili się w jakiś sposób (np: Gimnazjalny Optymista, Grafik Komputerowy, Artysta-Plastyk, Menadżer Gimnazjum). Podczas gali nie zabrakło także występów artystycznych i prezentacji multimedialnych, na których mogliśmy zobaczyć co działo się przez trzy lata nauki w gimnazjum. Wszystkim absolwentom życzę dostania się do wymarzonych szkół i mam nadzieję, że będziecie miło wspominać czas spędzony w murach Nochowskiej szkoły.:)


Data: 15.07.2012
Zakończenie roku szkolnego.
29 czerwca o godzinie 10.00 dla szkoły podstawowej odbyło się zakończenie roku szkolnego. Klasa VI a oraz VI b wspólnie przygotowywały się do tego wydarzenia, ponieważ kończąc ,,podstawówkę" stawali się absolwentami i prowadzili całą uroczystość. Zostali zaproszeni goście oraz rodzice klas VI. W tym roku po raz pierwszy zakończenie roku miało nieco inny przebieg. Zamiast typowej części artystycznej została poprowadzona gala wręczania Władysi 2012, które były odpowiednikami znanych nam wszystkim Oskarów. Wręczono także świadectwa klasom pozostałym i nagrody za wybitne osiągnięcia.


Data: 03.07.2012
Olimpiada Malucha
19 czerwca odbyła się II Olimpiada Malucha. Wzięły w niej udział klasy I-III z Bodzyniewa, Wyrzeki, Zbrudzewa i Nochowa. Każdy zawodnik musiał zmierzyć się z takimi konkurencjami jak; bieg na 150m, rzut piłeczką palantową oraz skok w dal. Trzecioklasiści dodatkowo rozwiązywali test o udzielaniu pierwszej pomocy. I miejsce zdobyła drużyna z Nochowa. Każdy także walczył indywidualnie o zajęcie miejsca. Z Nochowa i Wyrzeki tryumfowali Anna Dłużak, Krystian Michalak oraz Mikołaj Dorsz.


Data: 30.06.2012
Projekty Gimnazjalne Zakończone
Uczniowie drugich klas gimnazjalnych zakończyli prace nad swoimi projektami. Z dumą każda grupa zaprezentowała swoje dzieła przed publicznością. Tematy projektów były bardzo zróżnicowane. Pojawiły się wśród nich takie jak: ,,W jaki sposób ,,Adalbertus" Dalewo rozwija pasję młodzieży?", ,,Historia polskiej motoryzacji", ,,Stan wojenny oczami świadków", ,,Współczesna muzyka na świecie", ,, Zanim przyjdzie lekarz", ,,Tajemnice dymu tytoniowego".

Data: 30.06.2012
Imieniny klasy III a
29 maja odbyły się imieniny klasy III a, na które zostali zaproszeni także rodzice. Uczestnicy brali udział w wielu zabawach plastycznych jak i sportowych, m.in. w twórczej zabawie plastycznej ,,Jak wygląda wiosna" oraz przeciąganiu liny, grali też w piłkę nożną i inne konkurencje. Największe wrażenie zrobiły: tort ,,Imieniny klasy"- który był pyszny oraz prezenty dla dzieci. Wszystkim bardzo się podobało i z uśmiechem na twarzy udali się do domów.
Data: 14.06.2012
„Mama, tata i ja"
Dnia 2 czerwca w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nochowie odbył się festyn rodzinny pod hasłem: „Mama, tata i ja", połączony z Drzwiami Otwartymi.
Uroczystość rozpoczęła o godz.10:00 pani dyrektor Anna Wolarczyk, po czym nastąpiły prezentacje uczniowskie.
Podczas imprezy można było obejrzeć sale lekcyjne, klasopracownie, a także wziąć udział w licznych, zróżnicowanych atrakcjach min.: eksperymentach laboratoryjnych, przejażdżkach brydżką, rozgrywkach szachowych z mistrzami, pokazach udzielania pierwszej pomocy, a także licznych konkursach sportowych i plastycznych. Nie zabrakło też słodkich przekąsek i drobnych upominków dla dzieci.



Data: 09.06.2012
Dzień Dziecka z Korczakiem
Dzień 1 czerwca uczniowie szkoły podstawowej z Nochowa spędzili, poznając postać wielkiego Polaka, niezwykłego miłośnika dzieci – Janusza Korczaka.
Na początku spotkania zebrani obejrzeli przedstawienie pt.: „Król Maciuś Pierwszy i sejm dziecięcy", zaprezentowane przez uczniów kl. IIa. Następnie zapoznali się z prezentacjami multimedialnymi o Korczaku, przygotowanymi wcześniej przez szóstoklasistów. Prezentacje te stanowiły wstęp do konkursu wiedzy o życiu i działalności Janusza Korczaka, podczas którego zacięcie rywalizowały ze sobą drużyny z klas IV, V i VI. W konkursie bezkonkurencyjna okazała się klasa VIa, która zajęła pierwsze miejsce.
Na zakończenie imprezy każda z klas wykonała pracę plastyczną zatytułowaną „Gdybym został królem..."

Data: 09.06.2012
Sympozjum Samorządów Uczniowskich
17 maja w Zbrudzewie odbyło się XIV sympozjum Samorządów Uczniowskich. Hasło przewodnie tegorocznego spotkania brzmiało: ,,Pomagać to brzmi dumnie". Przedstawiciele SU opowiadali o akcjach charytatywnych przeprowadzanych w ich szkołach. Nie zabrakło także zabaw integracyjnych i smacznego poczęstunku. Całe spotkanie odbyło się w sympatycznej atmosferze.




Data: 05.06.2012
Konkurs znajomości lektur szkolnych
7 maja odbył się konkurs znajomości lektur, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Sukcesy odniósł Kuba Morawiec, zajmując III miejsce z klas VI, z klas VI Agata Jędrzejczak zajęła II miejsce, Marcin Mostowski zajął III miejsce. Wszyscy wrócili z konkursu szczęśliwi i zadowoleni.



Data: 05.06.2012
Dzień Języków Obcych
5 maja już po raz kolejny odbył się Dzień języków obcych. Odbył się konkurs wiedzowy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzyczny, w którym brali udział gimnazjaliści. I miejsce zajęła klasa III B, II miejsce I B, III miejsce II B. Po quizie odbyła się część artystyczna czyli You Can Sing, w którym z chęcią brali udział uczniowie naszej szkoły. Wszyscy świetnie się bawili.



Data: 05.06.2012
Konstytucja 3 Maja
Z okazji Konstytucji 3 Maja odbył się apel, który pomógł nam przypomnieć sobie co działo sie 3 maja 1791 roku. Wszyscy w skupieni wysłuchali prezentacji wykonenej przez wybranych uczniów gimnazjum.




Data: 10.05.2012
Wyjazd do Berlina
2 maja uczniowie szkoły podstwowej i gimnazjum pojechali na wycieczkę do Berlina. Uczniowie na początku zwiedzali Berlin po czym udali sie do głównej atrakcji tego wyjazdu, czyli do Tropical Island. Wszyscy wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i uśmiechnięci.:)




Data: 10.05.2012
Wystawa w Wyrzece
W ramach projektu do Wyrzeki trafiła wystawa „Pradzieje Wielkopolski"; przygotowana przez pracowników Muzeum Archeologicznego. Jej celem było zapoznanie dzieci z najdawniejszymi dziejami regionu oraz zachęcenie ich do odkrywania historii województwa. Z ekspozycji, oprócz uczniów szkoły w Wyrzece, skorzystały również dzieci z klasy I i IV szkoły w Nochowie.



Data: 10.05.2012
Projekt Gimnazjalny
4 kwietnia część uczniów z klasy IIA przedstawiło swój projekt gimnazjalny pt: "Pisanka – tradycje i obyczaje świąteczne". Prezentacje obejrzeli uczniowie szkoły podstawowej.




Data: 10.05.2012
Złota Zaba
21 kwietna w siedzibie Fundacji EKOS w Swarzędzu odbyło się
wręczenie nagród dla uczniów wyróżnionych i laureatów Finału
Konkursu Złota Żaba. Wyróżnienie za 11 miejsce w dziedzinie
matematyki na poziomie klas gimnazjum otrzymała Marlena Wilczyk,
uczennica klasy III A. Dodać trzeba, że wynik jaki osiągnęła jest
imponujący, gdyż w tej części konkursu startowało ponad 5 tysięcy
uczestników. Marlenie i jej rodzicom gratulujemy i życzymy dalszych
sukcesów.

Data: 30.04.2012
Katyń
13 kwietnia z okazji rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbył się apel, który pozwolił nam wyobrazić sobie co działo się 72 lata temu w Katyniu. To była wspaniała lekcja historii dla nas, młodych ludzi.



Data: 30.04.2012
Spotkanie z poeta
29 marca gościliśmy w naszej szkole Ojca Antoniego Rachmajdę. Jest archeologiem, filozofem, teologiem, redaktorem, tłumaczem, ale przede wszystkim poetą. Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny pod tytułem "W twym jasnym cieniu". Podczas spotkania można było usłyszeć teksty Ojca Antoniego, a także innych poetów.


Data: 10.04.2012
Rekolekcje szkolne
Od 26 do 28 marca przeżywaliśmy w naszej szkole rekolekcje szkolne. Gościliśmy księdza Ryszarda Adamczaka na nauce rekolekcyjnej. W pierwszym dniu mieliśmy okazje obejrzeć przedstawienie pod tytułem "Zwyczajny cud" przygotowane przez uczniów klasy III B. W drugim dni zaprezentowała się klasa II SP ze swoją sztuką. W trzecim dniu wszyscy uczestniczyliśmy we mszy świętej.




Data: 10.04.2012
Kolejna wizyta naszych uczniów w DPS w Psarskiem.
Uczniowie klasy II szkoły podstawowej wraz z wychowawcą, z okazji zbliżających się świat Bożego Narodzenia, pojechali do Domu Opieki Społecznej w Psarskiem z przedstawieniem "Bajkowe Jasełka".

Data: 02.01.2012
Pasowanie pierwszaków.
Uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej w Wyrzece zostali czytelnikami. Poznali zasady zachowania się w bibliotece i od tej pory mogą wypożyczać i czytać książki.




Data: 05.12.2011
Dyskoteka:)
Dnia 23 listopada SU szkoły podstawowej zorganizował dla klas IV-VI WIECZÓR ANDRZEJKOWY. Uczniowie mieli okazje poznać tradycję Katarzynek, popularnych Andrzejek, wspólnie potańczyć oraz sobie powróżyć. Zabawę umiliła wizyta klasy V i VI z szkoły podstawowej w Wyrzece.



Data: 05.12.2011
Dzień Patrona.
18 listopada ja co roku obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Z tej okazji została odegrana scenka, w której gościł hrabia Władysław Zamoyski. Odbył się także konkurs wiedzowy.





Data: 27.11.2011
Dzień Niepodległości
93 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji obejrzeliśmy prezentacje multimedialną, a także posłuchaliśmy w wykonaniu klasy II B pieśni patriotycznych.
Data: 24.11.2011
Halloween:)
28 października uczniowie klasy III A szkoły gimnazjalnej pod okiem p. K. Borowskiej przygotowali krótka scenkę W. Szekspira pt: "Hamlet". Dzięki takim przedstawieniom możemy dowiedzieć się czegoś o kulturze i tradycjach w innych krajach.



Data: 07.11.2011
Zabawa szkolna z okazji Dnia Chłopca
Dnia 28 września dla klas I-III, 1 października dla klas IV-VI, a 2 października dla klas I-III gimnazjum odbyły się imprezy z tej okazji. Wszyscy wspaniale się bawili świętując ten dzień ważny dla chłopaków. Miejmy nadzieję, że wszystkim się podało, w końcu można się chociaż raz wyszaleć . ;D




Data: 04.10.2012
Bieg na orientację
Dnia 26 września 2012 roku odbył się VII Bieg na orientację na terenie Leśnictwa Łękno. Wzięło w nim udział 247 uczniów ze szkół Gminy Kórnik, Śrem, Zaniemyśl, Puszczykowo, Czapur oraz z Poznania.
Wyjazd na zawody zorganizował Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Start w zawodach miał na celu zapoznanie się z organizacją i przebiegiem biegów na orientację. Dla części drużyn był to pierwszy start w tego typu imprezie biegowej. Zawodnicy z powiatu śremskiego dobrze poradzili sobie na trasach przygotowanych na terenie Leśnictwa Łękno.

Wyniki VII Biegu na orientację:
Kategoria szkół podstawowych – zwyciężyli uczniowie Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Śremie im. JP II,
VII miejsce zajęły nasze koleżanki - Karolina Piasecka, Adrianna Łączna i Adrianna Mizgalska (z Dolska), które zapowiedziały walkę o podium w przyszłym roku.
Kategoria szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – wygrali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Śremie.
III miejsce zajęły Joanna i Katarzyna Mądre, uczennice naszej szkoły (czas 25 min 25 sek), na V miejscu przybiegli Filip Adamczyk i Paweł Słomiński (czas: 27 min 21 sek).
Pozostałe zespoły uplasowały się na dalszych pozycjach, dzielnie radząc sobie z mapą w terenie.
Po zakończeniu biegu na każdego czekała tradycyjna grochówka w wigwamie i pyszny placek. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątki, a najlepsi dyplomy, puchary i nagrody.

Ochotnicza Straż Pożarna z Zaniemyśla przybliżyła młodym biegaczom zasady
bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Wielokrotny Mistrz Polski i świata w biegach na orientację – Robert Banach – opowiadał o swych sukcesach i drodze prowadzącej na szczyt. Wszyscy słuchali
z zainteresowaniem. Do zobaczenia za rok.




Data: 03.10.2012
Wycieczki integracyjne kl. IA iIB
W dniach 23-24 września klasa IA pojechała do Kórnika, a klasa IB do Lubinia, aby się lepiej poznać. Każda z klas miała zaplanowane atrakcje na ten dzień. Wspólnie spędzili ten czas i dużo ze sobą rozmawiali. Co roku dla klas pierwszych są organizowane takie wyjazdy wraz ze swoimi wychowawcami.



Data: 02.10.2012
Konkurs plastyczny "Moja miejscowość w roku 2030"
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Pro Design Sp. z o.o. pod koniec roku szkolnego 2011/2012 ogłosił Konkurs „MOJA MIEJSCOWOŚĆ W ROKU 2030";
Celem Konkursu było pobudzenie kreatywności młodych Wielkopolan oraz poczucie ich tożsamości z miejscem i środowiskiem w którym żyją, poprzez zaprezentowanie ich wyobrażeń i wizji swojej miejscowości w roku 2030.
Konkurs inspirowany był prowadzonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego procesem wdrażania Scenariusza Dynamicznego Rozwoju Foresightu dla Wielkopolski. Ponadto stanowi wydarzenie towarzyszące Światowym Dniom Innowacji.
Prace plastyczne były wykonane w technice kolażu i składały się z 4 osobnych arkuszy, każdy o formacie A3, które były interpretacją tematów:
a. przestrzeń (ulice, domy, ogrody, komunikacja itp.),
b. praca (zawody, miejsca pracy, narzędzia, maszyny itp.),
c. zabawa (miejsca wypoczynku, zabawki, place zabaw, rozrywki),
d. ludzie (mieszkańcy, inne narodowości, młodzi, starzy, relacje między nimi).
Na początku roku uczniowie przystąpili do realizacji w/ w konkursu. Wysłane prace zdobyły uznanie komisji i w taki to sposób klasa IV zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego.
Czekamy co będzie dalej!!!!
Data: 27.09.2012
VI Międzyolimpiada dla niepełnosprawnych i wolontariuszy
Dnia 19-IX-2012r. Wolontariusze wraz z opiekunem wzięli udział w VI Międzyolimpiadzie dla osób niepełnosprawnych i wolontariuszy pod hasłem „Nasze zdrowie w naszych rękach";, które odbyło się w Domu Pomocy Społecznej w Psarskiem.
Uczniowie brali udział w rozgrywkach sportowych, prelekcji dietetyka i lekarza oraz konkursie plastycznym podczas którego wykonali pracę pt. „Za co kocham Wolontariat";.
Mimo, iż była to wspaniała zabawa z satysfakcją młodzież odbierała liczne nagrody i gratulacje za wysokie noty.



Data: 27.09.2012
Rozpoczęcie roku szkolnego
Dnia 3 września o godzinie 8.30 zebraliśmy się w szkole, aby wspólnie rozpocząć nadchodzący rok naszej nauki i wytrwałości. Wypoczęci po wakacjach znów zawitaliśmy w naszych szkolnych, skromnych murach. Powitaliśmy także nowych nauczycieli oraz oczywiście kolegów i koleżanki. A więc witaj szkoło!


Data: 06.09.2012
Pierwszy dzień wiosny
21 marca uczniowie szkoły podstawowej z okazji pierwszego dnia wiosny ubrali się bardzo kolorowo i oryginalnie. Przygotowali plakaty i w poszukiwaniu wiosny ruszyli ulicami Nochowa.



Data: 10.04.2012
Bezpieczne ferie.
31 stycznia do naszej szkoły przyjechała Straż Miejska, która przeprowadziła pogadanki dotyczące bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych.






Data: 10.04.2012
Pierwszy Dzień Wiosny:)
Z okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie szkoły podstawowej wykonali kolorowe plakaty, brali udział w konkurencjach sportowych, a także przeszli ulicami Nochowa szukając wiosny. Nie zabrakło pięknych i oryginalnych strojów. Wszyscy bawili się wspaniale.



Data: 25.03.2012
Walentynki w Warszawie
14 lutego uczniowie klasy IV i VI udali się na wycieczkę do Warszawy. Największą atrakcją wyjazdu był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie zobaczyli także Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, pomnik Syrenki, kościół św. Anny i Katedry.



Data: 25.03.2012
Dzień Kobiet!
Z okazji Dnia Kobiet chłopacy z gimnazjum przygotowali pokaz mody i krótkie przedstawienie. Złożyli życzenia, wręczyli nauczycielkom kwiaty i podarowali uczennicom lizaki na osłodę życia. Dziewczynki z podstawówki również czekała słodka niespodzianka.:)


Data: 11.03.2012
Walentynki:)
To jedno z najbardziej znanych świat. Obchodzone zarowno przez młodych jak i trochę starszych. Uczniowie szkoły podstawowej postanowili więc je uczcić. Bo przecież wiadomo, że:
"Dzień Świętego Walentego to dzień dobry dla każdego. W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają":*



Data: 11.03.2012
Pasowanie na czytelnika
7 marca br. uczniowie klasy I SP zostali czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Podczas spotkania dowiedzieli się co to jet biblioteka, jak należny się w niej zachować oraz jak wypożyczać książki. Oprócz teorii na uczniów czekały rozmaite zagadki i wierszyki.




Data: 11.03.2012
Konkurs
Dnia 8 lutego po raz pierwszy w naszej szkole odbył się konkurs "Kindersztuba-staranne wychowanie". Do konkursu przystąpiły po cztery drużyny z każdej grupy wiekowej I-III i IV-VI SP. Po wszystkich konkurencjach poszczególne szkoły zajęły następujące miejsca:
Grupa I-III
I MIEJSCE- SP nr. 6
II MIEJSCE- ZSPiG w Nochowie
III MIEJSCE- SP w Wyrzece
Grupa IV-VI
I MIEJSCE- SP w Wyrzece
II MIEJSCE- SP nr. 1
III MIEJSCE- ZSPiG w Nochowie
W/w drużyny zakwalifikowały się do finału, który odbędzie się w "Dzień Dziecka" w restauracji "Park Nova".




Data: 11.03.2012
Klasa III
Zajęcia otwarte dla rodziców „Baśnie Dalekie i Bliskie"

- Dzieci zaprezentowały dwa przedstawienia:
„Dary Jesieni"
„Przyjaciele Zajączka"
- Dzieci losowały kartkę z krótkim tekstem, głośno czytały, a rodzice odgadywali z jakiej baśni pochodzi, za prawidłową odpowiedź dzieci nagradzały rodziców słodkim upominkiem.
-W zabawach uczestniczyli nie tylko rodzice, dzieci i wychowawca kl. III ale też P. Dyrektor i wychowawcy klas I i II.
- Kolejnym punktem zajęć było podzielenie osób dorosłych na kilka zespołów. Każda grupa losowała tytuł baśni i ruchem oraz gestem przedstawiała dzieciom wylosowaną baśń. Dzieci trafnie odgadywały tytuły.
- Zajęcia odbywały się w bardzo przyjaznej, wesołej atmosferze – wszyscy dobrze się bawili.
- Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w słodkim poczęstunku.






„Uczeń jako diament do oszlifowania"
Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych.

Uczniowie przeprowadzają kolejne doświadczenia i eksperymenty. Np. „Inteligentne baloniki" – poprzez nasypanie do balonu sody oczyszczonej i wlaniu do butelek wody z octem. Poprzez energiczne naciągnięcie balonika na butelkę, proszek miesza się z płynem, a balon wypełnia się gazem.

„Woda, która nie kapie" – doświadczenie z wodą. Dlaczego woda nie przelatuje przez słomkę zatkniętą w plastikowym kubeczku.

„Udowodnij, że przejdzie" – Eksperyment z jajkiem, które ma przejść przez szyjkę karafki.






„Urodziny klasy"

Uroczystość klasy III: dzieci, rodzice, wychowawca.
Rodzice wręczali dzieciom upominki, śpiewali tradycyjne „Sto lat!". W tym samym czasie wniesiono do klasy tort z fajerwerkami.
Wszyscy brali udział w słodkim poczęstunku i we wspólnych zabawach.
Pod opieką wychowawcy i rodziców, dzieci bawiły się na dworze zimnymi ogniami. Uroczystość odbywała się w wesołej i radosnej atmosferze.
Takie zajęcia mają na celu rozbudzenie życzliwości wobec kolegów, rodziców i nauczycieli oraz odpowiedniego, kulturalnego zachowywania się na różnorodnych uroczystościach.

Data: 28.02.2012
Wizyta uczniów z Nochowa w Domu Pomocy Społecznej w Psarskiem.
Dnia 2 lutego młodsi i starsi uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nochowie udali się do Domu Pomocy Społecznej w Psarskiem, gdzie już po raz ostatni tej zimy, przedstawili inscenizację bożonarodzeniową. To już kolejna wizyta uczniów z Nochowa w tej placówce, która za każdym razem dostarcza zarówno pensjonariuszom jak i młodzieży niezwykle pozytywnych przeżyć. Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli mieszkańcom lizaki-serduszka, nawiązujące do zbliżających się Walentynek i symbolizujące międzypokoleniową sympatię.





Data: 05.02.2012
Koncert charytatywny.
Dnia 26 stycznia w ZSPiG w Nochowie jak co roku o tej porze odbył się koncert charytatywny, podczas którego uczniowie kl. III A zaprezentowali przedstawienie bożonarodzeniowe. Tym razem celem koncertu była pomoc jednej z rodzin, która ucierpiała w pożarze kamienicy przy ul. Wyszyńskiego w Śremie. Zebrana kwota 1200 zł wkrótce zostanie przekazana poszkodowanym.





Data: 05.02.2012
Dzień Babci i Dziadka:)
>
Data: 05.02.2012
Wizyta w ZSP i w ratuszu
Klasa III B wraz z panią Żołnierek udała się na warsztaty do Zespołu Szkół Politechnicznych. Uczniowie zostali oprowadzeni po szkole i brali udział w zajęciach. Dziewczyny podczas wizyty spędziły czas w sali fryzjerskiej, natomiast chłopacy w sali, w której uczyli się wykonywać rożne przedmioty z metalu. Po warsztatach klasa III B udała się do Ratusza gdzie spotkała się z panem Bartoszem Żeleźnym, który opowiedział o swojej pracy i pracy urzędu.



Data: 29.01.2012
Dokarmianie ptaków
11 stycznia uczniowie klasy O i klasy II SP pod opieką pani Elżbiety Mazur zaprezentowali krótkie przedstawienie na temat dokarmiania ptaków. Publiczność stanowili uczniowie klas I-III SP. Przygotowania do występu oraz dekoracje i stroje uczniowie wykonali podczas zajęć świetlicowych.




Data: 13.01.2012
Spotkanie opłatkowe dla seniorów w Nochowie
Dnia 21 grudnia w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nochowie, jak co roku, odbyło się spotkanie opłatkowe dla seniorów społeczności lokalnej.
Zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie pt. „Bóg się rodzi wśród ubogich" przygotowane przez uczniów klasy III gimnazjum. Sceny ukazały wciąż aktualny problem obojętności na potrzeby bliskich.
Po zakończonym występie seniorzy zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego nie zabrakło wzajemnych życzeń, śpiewania kolęd oraz upominków.
Uroczystość odbyła się dzięki hojności firm: Rehau oraz Spójni, które corocznie wspierają to przedsięwzięcie szkoły. Organizatorzy dziękują również pani sołtys Marii Żakowskiej oraz grupie młodzieży pracującej w szkolnym Wolontariacie.




Data: 02.01.2012
Konkurs na kącik o Patronie
Najpiękniejszy kącik o hr. Władysławie Zamoyskim wykonała kl. I, zajmując pierwsze miejsce w konkursie, drugie miejsce zajęła kl. IV, natomiast trzecie przypadło kl. II. GRATULUJEMY!


Data: 20.11.2012
Biegi
Ostatnie starty w tym roku były bardzo udane dla uczennic naszej szkoły. Dziewczęta biegały w Śremie podczas uroczystego otwarcia ścieżek biegowych w Parku Puchalskiego w dniu 10 listopada 2012.
Wszyscy biegacze mieli do pokonania dwa okrążenia – ok. 3.2km. Joanna Mądra zajęła 3 miejsce w kategorii open kobiet, na 4 miejscu przybiegła Karolina Piasecka, a za Nią linię mety pokonała Katarzyna Mądra.

Kolejnym sukcesem był XXI Bieg Niepodległości w Mochach. Dziewczęta biegały w swoich kategoriach z rówieśniczkami z innych szkół z południowej części Wielkopolski – młodsze 700m, a starsze 1500 m.
Karolina Piasecka po zaciętej walce z koleżanką z Gostynia przybiegła na 2 miejscu.

Joanna Mądra do końca walczyła o jak najlepszą pozycję, niestety na ostatnich metrach dała się pokonać i ostatecznie przybiegła na 3 miejscu, a Jej siostra Katarzyna ukończyła bieg na bardzo dobrej 4 pozycji.

Teraz zaczynamy regularny trening lekkoatletyczny, aby dobrze się przygotować na starty w przyszłym roku. Talentów w naszej szkole jest dużo – zapraszam na trening – wystarczą chęci i systematyczność, które gwarantują sukces, a dziewczętom GRATULUJEMY!

Data: 19.11.2012
Dzień Patrona
Dnia 16 października, w naszej szkole odbył się dwugodzinny apel poświęcony naszemu patronowi - Władysławowi Zamoyskiemu.
Klasa IA przygotowała spektakl o życiu tego cudownego Polaka, Patrioty, który całe swe życie poświęcił Bogu i Ojczyźnie!
Po przedstawieniu obejrzeliśmy prezentację na temat życia Zamoyskiego, jego działań i zasług.
Zaraz po zakończeniu prezentacji odbył się krótki quiz, w którym udział wzięli przedstawiciele każdej klasy z gimnazjum. Najwięcej o życiu Władysława Zamoyskiego wiedział Piotrek z IIIA!




Data: 16.11.2012
Święto Niepodległości
Jak co roku uczciliśmy Święto Niepodległości na okolicznościowym apelu. Podczas uroczystości każdy uczeń i pracownik szkoły miał przypięty do piersi biało-czerwony kotylion na znak poparcia inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP i Fundacji Zakłady Kórnickie, która to patronuje szkole i wspiera wszelkie działania propagujące patriotyzm i obywatelską postawę. Także kotyliony były wyrazem obywatelskiej wspólnoty w dniu 11 listopada.

Data: 16.11.2012
"Śniadanie daje moc"
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu nasze dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
„Śniadanie Daje Moc" to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. W program ten zaangażowali się nauczyciele z ZSPiG w Nochowie i Budynku Dydaktycznego w Wyrzece.
W czwartek 8 listopada, w Dniu Zdrowego Śniadania, podobnie jak w wielu polskich szkołach nauczyciele przygotowali z uczniami wspólne śniadanie. Mimo, że akcja kierowana była do uczniów klas I-III, w naszych szkołach brali w niej udział uczniowie wszystkich klas.
Kilka dni przed akcją uczniowie zostali poinformowani o planach zorganizowania wspólnego śniadania. Poprosiliśmy rodziców o przygotowanie dzieciom różnych produktów, z których będzie można przyrządzić pożywny posiłek. Uczniowie i rodzice nie zawiedli. Na stołach pojawiły się warzywa, owoce, pieczywo, nabiał, wędliny, soki, jogurty. Potrawy pokrojone w mniejsze kawałki i ułożone na talerzach świetnie wyglądały i zachęcały do spożywania. Uczniowie mogli wspólnie uszykować i zjeść najważniejszy posiłek dnia. Dzieciaki miały frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią na śniadanie inni i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. Podczas posiłku uczniowie utrwalali zasady prawidłowego żywienia, brali udział w quizie dotyczącym zdrowia. Dzień Zdrowego Śniadania okazał się świetną, pouczającą zabawą!

Data: 12.11.2012
Bieg Sokoła
W czwartek 8 listopada odbył się XXIII Wieczorny Uliczny Sztafetowy Bieg Sokoła o Puchar Burmistrza Śremu. Każda szkoła reprezentowana była przez pięć dziewcząt i pięciu chłopców, którzy na przemian biegli w sztafecie na dystansie 1000 metrów.

Reprezentacja naszej szkoły – zespół gimnazjum, pierwszy raz w historii tego biegu zajął tak wysokie 2 miejsce.

Startujący uczniowie:
Piotr Rypiński, Katarzyna Mądra,
Paweł Słomiński, Karolina Piasecka,
Krzysztof Wróblewicz, Joanna Mądra,
Adam Matuszak, Klaudia Mroczek,
Filip Jurga, Agata Jędrzejczak.

Gratulacje!

Data: 12.11.2012
Październik miesiącem bibliotek szkolnych!

Z tej okazji uczniowie klas gimnazjalnych wykonali plakaty związane z hasłem tegorocznych obchodów - "Biblioteka kluczem do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości". Chętni uczniowie ze szkoły podstawowej wzięli udział w I etapie konkursu "Podróż dookoła książek Astrid Lindgren". Natomiast najmłodsi uczestniczyli w spotkaniach czytelniczych, podczas których uczennice z gimnazjum czytały fragmenty książek Astrid Lindgren, a następnie przeprowadzały quiz, dotyczący przeczytanego fragmentu.

Data: 07.11.2012
Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej
Po raz kolejny w Szkole Podstawowej Nr 1 w Śremie rozbrzmiały dźwięki muzyki - 5 listopada odbył się tam ponownie Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Wykonawcy oceniani byli za umiejętności wokalne, poprawność językową oraz oprawę artystyczną. Klasy I-III reprezentowały uczennice kl. II A, Zosia Idziak i Julia Rzepka, które dzielnie stanęły w szranki z pozostałymi uczestnikami i zajęły wysokie III miejsce. Zwycięzcą konkursu w kategorii klas IV - VI został uczeń klasy Nikodem Górecki, którego wspierał chórek w składzie: Katarzyna Konieczna, Karolina Lewandowska oraz Wiktoria Nowaczyk (kl. VI B). Swoją piosenkę zaprezentowała również Ada Żurawik z kl. VA. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i gorąco gratulujemy!
Data: 07.11.2012
Spotkania z archeologią cz.2
Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Tym razem prezentowaliśmy przyniesione przez nas pamiątki rodzinne, a pani archeolog fotografowała je, aby uwiecznić najciekawsze przedmioty w przygotowywanej książce.

Data: 06.11.2012
Memoriał XX Października
Tradycyjnie, jak co roku w parku odbyły się biegi przełajowe Memoriał XX Października. 19 X 2012 roku przy pięknej, słonecznej pogodzie do zmagań stanęli uczniowie szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Walka toczyła się o medale i jak najlepsze miejsca indywidualnie oraz drużynowo. W klasyfikacji szkół podstawowych dziewczęta naszej szkoły zajęły wysokie III miejsce.


Najwięcej punktów zdobyła Karolina Piasecka wygrywając bieg klas V i młodszych. Punktowały również Adrianna Łączna na 17 miejscu, oraz w biegu klas VI Natalia Śmigielska, która zajęła 7 miejsce. W biegach gimnazjalistek dziewczęta naszej szkoły zajęły II miejsce za dziewczynami z Gimnazjum nr 1 w Śremie, a przed gimnazjalistkami z Książa Wielkopolskiego. Na ten sukces zapracowała Joanna Mądra, wygrywając swój bieg oraz jej siostra Katarzyna, która przybiegła na drugim miejscu. Punkty zdobyły również Klaudia Mroczek kończąc bieg na 10 miejscu i Edyta Jędrzejczak na 11.

Gimnazjaliści uplasowali się na IV miejscu. Głogiński Adam był 7, Liwerski Tymoteusz zajął 14 miejsce w biegu klas II i I, a w biegu klas III Matuszak Adam zajął 9 miejsce, natomiast tuż za nim na 10 pozycji był Rypiński Piotr.



Data: 31.10.2012
Szkolenie na wolontariuszy
24 października br. w naszej szkole odbyło się szkolenie na wolontariuszy. Chętni uczniowie, którzy chcą pomagać innym mogli zgłosić się do udziału w pracach wolontariatu. Jednakże każdy początkujący wolontariusz musi przejść odpowiednie szkolenie, które przeprowadziła pani koordynator.
Data: 30.10.2012
Dzień papieski
22 października odbył się apel na górnym korytarzu.
Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą beatyfikacji Jana Pawła II i jego krótki życiorys.

Data: 30.10.2012
20 października
Dnia 20 października, zaraz po długiej przerwie, zgromadziliśmy się na górnym piętrze, by obejrzeć film pt. "Liść Klonu" opowiadający o wspomnieniach świadków rozstrzelania na rynku.
Film poruszył wiele osób, nawet na wielu twarzach pojawiły się łzy...
Naprawdę, to cudowne, że nadal pamiętamy o historii naszego miasta.


Data: 30.10.2012
Pasowanie na ucznia
Dnia 15 października najmłodsi uczniowie szkoły zostali pasowani na ucznia i tym samym stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.



Data: 16.10.2012
Spotkanie z przedstawicielem Koła Łowieckiego
W środę 10 października uczniowie kl. IV-VI brali udział w spotkaniu z przedstawicielem Koła Łowieckiego, panem Filipem Nowakowskim. Uczniowie dowiedzieli się jakie zwierzęta łowne żyją w naszych lasach i jak je rozpoznać. Pan Filip zdradził też wiele sposobów ułatwiających zwierzynie przetrwanie zimy. Spotkanie miało na celu zachęcenie uczniów do zbiórki kasztanów i udziału w konkursie na referat "Sposoby i formy przystosowania zwierzyny w okresie zimy".

Data: 16.10.2012
Spotkania z archeologią
9 października odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z przedstawicielką Muzeum Archeologicznego na temat dziedzictwa kulturowego Wielkopolan.


Data: 16.10.2012
Dzień Edukacji Narodowej oraz pasowanie
12 października obchodzone było to święto ze względu na to, że prawdziwa data czyli 14 października wypadał w niedzielę. Klasa II B zorganizowała przedstawienie dla nauczycieli z udziałem kilku osób z III klas gimnazjum oraz dziewcząt z I A. Nauczyciele zostali nagrodzeni za ich poświęcenie i trud, który wkładają w swoją pracę. Za to klasa II A powitała w gimnazjum pierwsze klasy. Bardzo miło był spędzony ten dzień.


Data: 14.10.2012
XXVII Bieg im. Dezyderego Chłapowskiego w Turwi.
6 października nieliczną grupą uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym biegu. IV- klasiści biegali 500 m ścieżkami parku, właśnie w tym biegu Mikołaj Dorsz (kl. IV a) zajął III miejsce, na VII przybiegł Arkadiusz Nowak (kl. IV a). V-klasiści biegali pętlę ulicami Turwi ok. 800 m. II miejsce zajęła Karolina Piasecka (kl. V a), a na IX miejsc swój bieg ukończył Sławomir Brygier. Gimnazjalistki, bo tylko one reprezentowały starszą część naszej szkoły zajęły: Joanna Mądra- III miejsce, Katarzyna Mądra- IV miejsce. Wszyscy uśmiechnięci i z nagrodami powrócili do domów.
Data: 14.10.2012
IX edycja Igrzysk Młodzieży Wiejskiej Szkół Gimnazjalnych
Trójbój lekkoatletyczny gimnazjalistów składał się z 3 konkurencji: skoku w dal, biegu na 60 m, oraz pchnięcia kulą. Wyłoniono zwycięzców osobno w kategorii dziewcząt i chłopców. Z naszej szkoły na gratulacje zasługują w szczególności Mądra Joanna oraz Filip Adamczyk, którzy wygrali skok w dal oraz bieg na 60 m. Dziewczyny zajęły 2 miejsce tak samo jak chłopcy . Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Data: 14.10.2012
Wycieczka kl.IVa nagrodą w konkursie "Moja miejscowość w 2030"
Dnia 3 października 2012 roku klasa IVa miała okazję brać udział w aktywnościach towarzyszących Światowym Dniom Innowacji w Poznaniu, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach tematycznych „Zautomatyzowane miasto"; w Concordia Design oraz zwiedzili Labirynt Innowacji przy placu Mickiewicza w Poznaniu.
Wyjazd był nagrodą za zajęcie III miejsca w Konkursie ,,Moja miejscowość w 2030"
Pod tym adresem możesz znaleźć efekty naszej pracy:
http://www.youtube.com/watch?v=1GPZ8K7UAvo&feature=plcp


Data: 05.10.2012
XIV edycja Igrzysk Szkół Wiejskich
Dnia 26 września na zielonym boisku przy Szkole Podstawowej w Bodzyniewie zainaugurowano czternastą już edycję Igrzysk Szkół Wiejskich pod patronatem Burmistrza Śremu. W turnieju piłki nożnej chłopców udział wzięły reprezentacje wszystkich sześciu szkół wiejskich z terenu gminy Śrem. Grano systemem każdy
z każdym. Po zaciekłej, aczkolwiek sportowej, rywalizacji pierwsze miejsce zajęła reprezentacja szkoły w Dąbrowie, przed Pyszącą i Zbrudzewem, tuż za podium znaleźli się gospodarze, a na kolejnych miejscach uplasowali się piłkarze z Nochowa
i Krzyżanowa. Wszystkim młodym zawodnikom gratulujemy!
Data: 05.10.2012
Kindersztuba - staranne wychowanie
Dziś odbył się I etap konkursu "Kindersztuba", wzięli w nim udział przedstawiciele szkół podstawowych gminy Śrem - SP nr 1, SP nr 6 oraz Nochowa i Wyrzeki. Zarówno w kategorii klas I-III jak i kl IV-VI zwyciężyły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 6.

Data: 07.02.2013
Zauważ mnie - przemarsz na rzecz ludzi chorych na padaczkę.
1 lutego w blisko 475 kilometrową trasę Wrocław – Koszalin wyruszyli uczestnicy Akcji Zauważ Mnie 2013. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i mediów na osoby chore na padaczkę. Podczas czwartego dnia marszu trasą Leszno-Śrem do uczestników dołączyli przedstawiciele naszej szkoły.
Informacje o akcji można przeczytać na stronie: http://zauwazmnie.org/

Data: 05.02.2013
Dzień Babci i Dziadka i balik karnawałowy
Dnia 30 stycznia uczniowie kl.Ia i IIa uczcili święto swoich dziadków zapraszając ich na specjalnie przygotowaną uroczystość. Podczas spotkania odbył się balik karnawałowy, na którym nie zabrakło dobrej zabawy i świetnych humorów.

Data: 31.01.2013
Bezpieczne ferie
W piątek, 11 stycznia br., tuż przed rozpoczęciem ferii - naszą szkołę odwiedziła przedstawicielka śremskiej straży miejskiej. Rozmawiała z nami o tym, jak bezpiecznie spędzić czas w czasie ferii i wypoczynku w mieście.

Data: 11.01.2013
Połowinki kl. IIA i IIB
Już połowa - dziwili się jedni; dopiero połowa - martwili się drudzy. Młodzież klas drugich bawiła się na tradycyjnych Połownikach dnia 10 I 2013 w sali w Wyrzece. Gośćmi drugoklasistów była dyrekcja oraz grono pedagogiczne, a
organizatorami zabawy - rodzice nastolatków.

To była świetna zabawa! Wszyscy bawili się do ostatniego kawałka!
Oprawą muzyczną i prowadzeniem zabawy zajął się DJ Michał Kaczmarek.


Data: 11.01.2013
Dzień Babci i Dziadka
Młodsi uczniowie z kl.IIIa i oddziału przedszkolnego zaprosili swe babcie i dziadków, aby uczcić ich święto. W zorganizowaniu uroczystości, podczas której zaprezentowali swe umiejętności recytatorskie i teatralne pomogli im rodzice i opiekunowie.

Data: 11.01.2013
Prace kl.VIa
W ramach lekcji wychowania fizycznego, klasa VI przygotowała plakaty ilustrujące podstawowe zasady gry w koszykówkę. Prace były zespołowe lub indywidualne. Każdy uczeń ponadto musiał wykazać się praktyczną znajomością przepisów w odpowiedziach ustnych oraz na boisku podczas gry.

Data: 09.01.2013
Igrzyska Szkół Wiejskich - koszykówka chłopców - Dąbrowa
18 grudnia 2012 roku w Dąbrowie chłopcy reprezentujący szkoły wiejskie rozegrali mecze koszykówki. Gra od samego początku była zacięta i pełna niespodzianek. Nasi chłopcy w składzie: M. Gaweł, A. Wilkowski, D. Słomiński, A. Wysocki i A. Kapała zaczęli zwycięstwem nad Bodzyniewem, potem ulegli silniejszym zespołom Dąbrowy i Zbrudzewa oraz Pyszącej i zakończyli wygraną z Krzyżanowem. Ostatecznie zajęli IV miejsce. Gratulujemy !!!

Po dotychczasowych rozgrywkach nasza szkoła podstawowa zajmuje V miejsce w tegorocznych Igrzyskach Szkół Wiejskich.

Data: 04.01.2013
Wigilia w szkole
Ostatni szkolny dzień w roku 2012 uczniowie spędzili oglądając przedstawienie "Opowieść wigilijna" i dzieląc się opłatkiem.

Data: 21.12.2012
Spotkanie opłatkowe dla seniorów
Dnia 20 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe dla seniorów z Nochowa i okolic. Podczas uroczystości zebrani obejrzeli przedstawienie pt.: „Opowieść wigilijna" przygotowane przez kl. IIIa, a następnie podzielili się opłatkiem i zasiedli do poczęstunku. Każdy z przybyłych gości został obdarowany upominkiem ufundowanym przez firmę Rehau oraz Spójnię z Nochowa.

Data: 21.12.2012
Świąteczne przygotowania w oddziale przedszkolnym
Dzieci z oddziału przedszkolnego własnoręcznie wykonały i udekorowały świąteczne pierniki.

Data: 18.12.2012
Wizyta w Psarskiem
13 grudnia kl. III a z opiekunami udała się do Domu Pomocy Społecznej w Psarskiem, aby zaprezentować sztukę teatralną pt.: "Opowieść wigilijna" oraz złożyć wszystkim pensjonariuszom i pracownikom życzenia bożonarodzeniowe.
Nie zabrakło też świątecznych podarunków i fantastycznej atmosfery.

Data: 13.12.2012
Mikołajki
6 grudnia wszystkich grzecznych i nie tylko odwiedził Mikołaj z upominkami.
Data: 13.12.2012
Makiety boisk gier zespołowych kl. V
Klasa V a w ramach lekcji wychowania fizycznego została podzielona na zespoły i ćwiczyła znajomość przepisów gier zespołowych, poprzez wykonywanie makiet boisk. Każdy zespół wykonywał inne boisko, wykorzystując różne materiały. Praca zespołowa dała świetne efekty w postaci ciekawych rozwiązań i użytych materiałów. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o podstawowe przepisy gier oraz poznali światowe i polskie gwiazdy sportów zespołowych. Prace zostały wystawione na korytarzu szkolnym.

Data: 30.11.2012
Dzień Mundurowy
30 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Mundurowy. Gimnazjaliści mieli za zadanie założyć na siebie mundur. Niektórzy uczniowie spisali się ,,na medal" zakładając na siebie strój godny uwagi. Zostali wybrani także zwycięzcy. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Angelika Kaczmarek, w kategorii chłopaków: Stefan Rzepka, a w kategorii dorosłych pani Beata Konwerska. Serdecznie gratulujemy wygranej. Tego dnia odwiedzili nas żołnierze z Batalionu Chemicznego w Śremie, którzy zaprezentowali sprzęt jakim dysponują i opowiedzieli o swojej pracy.




Data: 30.11.2012
Igrzyska Młodzieży Wiejskiej Szkół Gimnazjalnych
28 listopada 2012 roku w Zbrudzewie odbył się kolejny turniej w ramach Igrzysk Młodzieży Wiejskiej Szkół Gimnazjalnych organizowanych pod patronatem Burmistrza Śremu. O miano najlepszych w piłce koszykowej walczyły dziewczęta i chłopcy z Dąbrowy, Nochowa i Zbrudzewa.
W rywalizacji dziewcząt prym wiodły uczennice ze Zbrudzewa,
wygrywając swobodnie z gimnazjalistkami z Nochowa. Z Dąbrową wygrały tylko jednym koszem, co świadczyło o wyrównanej walce. Naszą szkołę
reprezentowały:
Bartkowiak Karolina IIIB, Drews Zuzanna IIIB, Krzyżyńska Marianna IIIA, Mądra Joanna IIIB, Mądra Katarzyna IIIB i Mroczek Klaudia IA.

Podobnie wyglądała rywalizacja chłopców, lecz tu najlepsi okazali się uczniowie z Nochowa, którzy nie mieli sobie równych. Po ładnej walce gładko wygrali wszystkie mecze. Gimnazjaliści z Dąbrowy pokonali Zbrudzewo, co zapewniło im 2 miejsce. Nasza reprezentacja:
Adamczyk Filip IIIB, Jurga Filip IIIB, Liwerski Tymoteusz IIB, Łabutka Bartosz IIA i Włodarczak Wojciech IIIA.
Podsumowując rywalizację szkół po dwóch spotkaniach nadal nie mamy zwycięzcy. Wszystkie szkoły mają identyczną ilość punktów (8 punktów), zapowiada się interesująca walka do samego końca.

Wszystkim gratulujemy i już w nowym roku kalendarzowym spotkamy się w Dąbrowie na turnieju siatkówki.

Data: 30.11.2012
Igrzyska Szkół Wiejskich - koszykówka dziewcząt
W czwartek 22 listopada 2012 roku w Zbrudzewie spotkało się 6 zespołów dziewcząt szkół podstawowych, aby rozegrać turniej koszykówki w ramach Igrzysk Szkół Wiejskich. Naszą szkołę reprezentowały: Ewelina Chwaliszewska, Natalia Śmigielska i Asia Gawryszak z kl VI a, Karolina Lewandowska z VI b oraz Karolina Piasecka i Ada Żurawik z kl. V.

Zawodniczki grały na niezłym poziomie, choć z celnością rzutów było sporo problemów. Nasze dziewczęta walczyły dzielnie, ale niestety decydujący mecz o III miejsce przegrały z zespołem Pyszącej. O I miejsce zacięcie rywalizowały zawodniczki Bodzyniewa i Zbrudzewa. Ostatecznie jednym koszem wygrał zespół gospodarzy.
Wyniki i punktacja turnieju:
Zbrudzewo-10 pkt, Bodzyniewo- 8 pkt, Pysząca- 6 pkt, Nochowo- 5 pkt, Krzyżanowo- 4 pkt oraz Dąbrowa- 3 pkt.
Na zakończenie pani Hanna Matyjewicz, dyrektorka ZSPiG w Zbrudzewie podsumowała zawody oraz wręczyła dyplomy kapitanom poszczególnych drużyn.
G r a t u l u j e m y!!!

Data: 27.11.2012
Liga Siatkówki i Koszykówki
Turniejem Piłki Koszykowej Dziewcząt rozpoczęła się kolejna edycja Śremskiej Szkolnej Ligi Siatkówki i Koszykówki. W tym roku do rywalizacji przystąpiły cztery szkoły, dziewczyny grały systemem każdy z każdym.

Pierwszy mecz wygrałyśmy z uczennicami Gimnazjum nr 1 w Śremie, w kolejnym meczu pokonałyśmy dziewczyny z Gimnazjum Dwujęzycznego ze Śremu. Po tych dwóch zwycięstwach musiałyśmy się zmierzyć z dziewczynami z Gimnazjum nr 2 w Śremie, które także miały dwa zwycięstwa. Niestety tym razem rywalki grały bardzo dobrze, a nam nic nie wychodziło i ten mecz przegrałyśmy.

Naszą szkołę reprezentowały:
Krzyżyńska Marianna III A, Bartkowiak Karolina III B,
Mądra Katarzyna III B, Drews Zuzanna III B,
Mroczek Klaudia I A, Drożdzyńska Anna II B,
Mądra Joanna III B, Szymandera Klaudia II A
oraz Łabutka Agata II A.


W ogólnej rywalizacji wygrały gimnazjalistki z Gimnazjum nr 2 w Śremie, my zajęłyśmy 2 miejsce przed dziewczętami z Gimnazjum nr 1 w Śremie i uczennicami Gimnazjum Dwujęzycznego w Śremie.
Data: 26.11.2012
Koncert charytatywny
Koncert charytatywny na rzecz pani Małgosi odbył się 21 października przed zebraniem dla rodziców. Zaprezentowały się trzy uczennice naszego gimnazjum i Julka Rzepka z klasy drugiej w trzech utworach na pianinie.
Z gimnazjum wystąpiły - Hanna Okoniewska (w utworach "Przeżyj To Sam" oraz "My Heart Will Go On"), Basia Fortuniak (w utworze "Love Of My Life" z własnym akompaniamentem na gitarze elektrycznej) oraz Angelika Kaczmarek (w piosence "Modlitwa").
Zebrane pieniądze przeznaczymy na nową protezę nogi dla pani Małgosi - pełną życia, kochaną osobę!

Data: 22.11.2012
Karta Motorowerowa
Dnia 20 listopada odbyła się część praktyczna egzaminu na kartę motorowerową.

Data: 20.11.2012
Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej
Konkurs Piosenki Angielskiej odbył się 5. listopada w Szkole Podstawowej nr 1. Zwycięzcą w kategorii klas IV-VI został uczeń naszej szkoły Nikodem Górecki z kl. VIb, natomiast w kategorii kl. I-III sukces odniosły: Julia Rzepka i Zofia Idziak z kl. IIa, które zajęły trzecie miejsce.
Data: 20.11.2012
Pożegnanie szkoły
Po ciężkich 10-ciu miesiącach nauki nadszedł czas odpoczynku. Dziś wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa, niektórzy wyróżnienia, a szóstoklasiści dyplomy absolwentów.
Życzymy wszystkim wesołych i bezpiecznych wakacji!

Data: 01.07.2014
Zakończenie kl. III gimnazjum
Dzień przed oficjalnym wręczeniem świadectw i zakończeniem roku szkolnego najstarsi uczniowie naszej szkoły pożegnali swych wychowawców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz młodszych kolegów. Nie zabrakło wzruszeń, łez, ale i radosnych wspomnień, a także wyróżnień w wielu różnorodnych dziedzinach nauki, sportu i życia.
W tym roku posiadaczką najlepszego wyniku z egzaminu gimnazjalnego oraz wygranego w ten sposób roweru została Barbara Fortuniak. GRATALUJEMY!
Wszystkim absolwentom życzymy "szczęśliwej drogi".


Data: 01.07.2014
Podsumowanie Igrzysk
24 czerwca 2014 roku w sali ZSPiG w Dąbrowie odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznych zmagań sportowych uczniów szkół podstawowych i starszych w ramach Igrzysk Szkół Wiejskich i Igrzysk Młodzieży Wiejskiej Szkół Gimnazjalnych.
Burmistrz Śremu Adam Lewandowski powitał przybyłych dyrektorów, opiekunów oraz uczniów, przybliżył w kilku słowach ideę Igrzysk, a następnie wręczono nagrody, puchary i dyplomy uczestnikom Igrzysk. Najlepsza w obu kategoriach wiekowych okazała się szkoła w Dąbrowie. Drugie miejsce w szkołach podstawowych zajęło Bodzyniewo i Nochowo, czwarte Zbrudzewo, dalej Pysząca i Krzyżanowo. W gimnazjach druga była szkoła w Zbrudzewie, a za nią Nochowo.
Wszystkim gratulujemy i do zobaczenia za rok!

Tekst: E. Lachendro
Data: 26.06.2014
Przedsmak wakacji...Góry Świętokrzyskie
W dniach 23- 25 czerwca klasy V,VI oraz kilka uczennicz klasy II B wybrało się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Program obfitował w mnóstwo atrakcji. Na trasie znalazły się Kielce,szczyty Święty Krzyż,Łysica, jaskinia Raj oraz dworek w Oblęgorku- Muzeum Henryka Sienkiewicza, a także najstarszy dąb w Polsce- Bartek. Uczestnicy pod opieką nauczycieli i przewodnika pana Macieja poznali najciekawsze miejsca regionu.
Po bogatym programie każdego dnia uczniowie mogli odpocząć w urokliwym Starym Młynie w Suchedniowie - miejscu noclegu,tańcząc,grając,zażywając rekreacji. W środę około 20.00 szczęśliwie powrócili do Nochowa.

Tekst: A. Genderka
Foto: V. Jankowska

Data: 26.06.2014
Biegi Przełajowe w Dobrzycy
W sobotę 6 kwietnia 2013 r. w parku Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy odbyły się Mistrzostwa Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych o Puchar Przewodniczącego Komisji Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Ranking Powiatów w Biegach Przełajowych o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów. Błotnista trasa spowodowała, że nie brakowało upadków, dlatego sukcesem było już osiągnięcie mety.
Najlepiej pobiegła Karolina Piasecka z klasy Va, zajmując w swoim biegu 8 miejsce. Bardzo dobrze wypadły też uczennice gimnazjum – Joanna Mądra III B przybiegła na 12 miejscu a Klaudia Mroczek z klasy I A zajęła 13 lokatę.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 10.04.2013
Drzwi otwarte dla gimnazjum
6 kwietnia nasza szkoła zaprezentowała swoją ofertę edukacyjną przyszłym gimnazjalistom i ich rodzicom. Tego dnia wszyscy mogli obejrzeć bazę szkoły - sale lekcyjne oraz pomoce dydaktyczne, poznać personel szkoły oraz talenty uczniowskie zaprezentowane na scenie.


Film z Drzwi Otwartych: TUTAJ


Data: 08.04.2013
Efektywna nauka
Ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS w naszej szkole prowadzone są zajęcia EFEKTYWNA NAUKA w ramach projektu "Edukacja Twoją Szansą". W zajęciach bierze udział 8 uczniów klas pierwszych gimnazjum przez dwie godziny każdego tygodnia. W ramach zajęć uczniowie poznają techniki szybkiego czytania i wyszukiwania informacji, sprawnego notowania, czy technik zapamiętywania. Zajęcia mają na celu ułatwienie uczniom osiąganie sukcesów szkolnych i w życiu osobistym.

Tekst: A. Karlińska

Data: 03.04.2013
"Stoi na stacji lokomotywa..."
Była i "Lokomotywa", "Słoń Trąbalski", "Murzynek Bambo" i wiele innych wierszy dla dzieci i nie tylko. A wszystko w ramach obchodów "Roku Tuwima" - 26 marca 2013 roku w naszej szkole odbyło się "Spotkanie z Tuwimem". Uczestniczyło w nim 20 recytatorów z kl. I-VI. Wypadli wspaniale. GRATULUJEMY
Uczniowie z kl. I-III wykonali plakaty z postaciami z wierszy Tuwima. Obecni mieli okazję poznać najważniejsze i najciekawsze fakty z życia poety, posłuchali recytacji wiersza I. Kwiatkowskiej "Ptasie radio" oraz obejrzeli animację do wiersza "Lokomotywa". Każdy uczestnik otrzymał dypolom i skromny upominek.

Tekst: Ł. Borysewicz

Data: 27.03.2013
Z wizytą w Fundacji Zakłady Kórnickie
21 marca przedstawiciele uczestników wycieczki do Warszawy udali się do Kórnika, aby podziękować Zarządowi Fundacji za ufundowanie tego niezwykłego wyjazdu i podzielić się wrażeniami ze spotkania z Panią Prezydentową i ministrem Dariuszem Młotkiewiczem. Prezes Fundacji p. Kazimierz Grzesiak oraz dr. Zbigniew Kalisz z uwagą wysłuchali naszej relacji, a jako podziękowanie przyjęli fotoksiążkę o szkole i relację filmową i fotograficzną na płycie, natomiast sami przekazali nam pozytywną opinię o naszej wizycie od ministra Młotkiewicza i p. Prezydentowej, a na zakończenie obdarowali nas książką: "Opowieści kórnickie" i najnowszym filmem o Patronie naszej szkoły.

Data: 26.03.2013
Konkurs ekologiczny
Dnia 20 marca w Dąbrowie uczniowie kl. IIIa reprezentowali szkołę w gminnym konkursie ekologicznym.

Data: 26.03.2013
Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce
Po sukcesie odniesionym w etapie powiatowym Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce uczniowie naszej: Jakub Morawiec i Łukasz Burliga 20 marca wzięli udział w etapie rejonowym i wykazali się wspaniałą znajomością swojej Małej Ojczyzny, godnie reprezentując szkołę. Uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Data: 26.03.2013
Targi Edukacyjne
W dniu 22 marca 2013 r. odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Śremie 14 Targi Edukacyjne, podczas których także nasza szkoła zaprezentowała swoją wystawę, a przedstawiciele kl. IIIa przedstawili humorystyczną scenkę z życia szkolnego.

Data: 25.03.2013
"Wiersze, które lubimy" - Szkolny Konkurs Recytatorski
Dnia 20 marca odbył się konkurs recytatorski przeznaczony dla uczniów kl. I i II szkoły podstawowej. Konkurs ten stanowił eliminacje do gminnego konkursu "Wiersze, które bawią i uczą", który odbędzie się 29 kwietnia w SP nr 6. Zakwalifikowali się do niego zdobywcy I i II miejsc, czyli Zosia Łowicka (Im) i Ewa Cieślak (IIm) z klasy Ia oraz Julia Rzepka (Im) i Marcin Ratajczak (IIm) zkl. IIa. GRATULUJEMY!

Data: 25.03.2013
Tydzień "Bezpieczna Szkoła"
Podczas tygodnia "Bezpiecznej Szkoły" poznaliśmy zasady bezpiecznego poruszania się na drogach i korzystania z Internetu. Dowiedzieliśmy się dużo na temat mechanizmów i skutków uzależnień. Nauczyliśmy się jak ratować ludzkie życie, jak udzielić pierwszej pomocy. Wiemy już, że sport, śmiech i zdrowe odżywianie to najlepsze i najzdrowsze DOPALACZE. Na zakończenie tego owocnego tygodnia funkcjonariusz policji, p. Ewa Kasińska opowiedziała nam o agresji i jej przykrych oraz o odpowiedzialności karnej.


Data: 25.03.2013
Konkurs Języka Niemieckiego
12 marca w Zbrudzewie odbył się Konkurs Języka Niemieckiego dla uczniów gimnazjów gminy Śrem. Uczniowie naszej szkoły odnieśli wielki sukces, zajmując pierwsze miejsce - Zuzanna Frąckowiak z kl. IIIA oraz drugie - Patryk Dłużak, również z IIIA. Gratulujemy


Data: 14.03.2013
Śremska Szkolna Liga Piłki Siatkowej i Koszykowej
W sobotę 23 lutego 2013 r. w sali Ekonomika spotkały się zespoły dziewcząt, żeby rozegrać ostatnie mecze w I rundzie rozgrywek Śremskiej Szkolnej Ligi Piłki Siatkowej i Koszykowej. Nasze dziewczęta rozegrały dwa mecze z pierwszym i drugim zespołem Gimnazjum nr 1. Niestety oba przegrały, choć całkiem nieźle sobie radziły. Mamy nadzieję, że w II rundzie zaprezentują się lepiej.

Data: 12.03.2013
Rekolekcje szkolne
W dniach 6-8 marca przeżywaliśmy rekolekcje szkolne. W Roku Wiary odbywały się one pod hasłem "Pomóż Panie rozpoznać drogę do świętości".


Data: 11.03.2013
Drzwi otwarte dla młodszych
Dnia 2 marca odbyły się Drzwi Otwarte dla najmłodszych przyszłych uczniów szkoły. Dzieci i ich rodzice mieli możliwość obejrzenia warunków lokalowych i poznania personelu szkoły pracującego z najmłodszymi uczniami.

Data: 11.03.2013
Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym
Widząc zainteresowanie tenisem stołowym w naszej szkole zoorganizowaliśmy Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym o puchar Dyrektora Szkoły. Mistrzostwa te odbędą się w dwóch rundach, pierwsza była 1 marca. Na rundzie rewanżowej uczniowie spotkają się w czerwcu.
Wśród chłopców bezkonkurencyjny okazał się Wojciech Włodarczak z klasy III A, na drugim miejscu z tą samą ilością wygranych meczów są Kamil Miedziarek z klasy I B, oraz Patryk Dłużak z III A.
Wśród dziewcząt Katarzyna Mądra z klasy III B oraz Klaudia Pokrzywniak z klasy I B mają wygraną równą ilość meczów, na trzecim miejscu uplasowała się Agata Łabutka z klasy II B.


Data: 11.03.2013
Wycieczka do Warszawy
Patronująca szkole Fundacja Zakłady Kórnickie zorganizowała naszym najaktywniejszym uczniom niezwykłą nagrodę za udział w akcji kotylionowej. Nagrodą tą była wycieczka do Belwederu, gdzie mieliśmy zaszczyt spotkać się z panią prezydentową Anną Komorowską oraz panem ministrem Dariuszem Młotkiewiczem, który współpracuje z Fundacją i miał niemały wkład w propagowaniu akcji przygotowywania kokard narodowych. Dodatkowymi atrakcjami było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego i Stadionu Narodowego.

Data: 27.02.2013
Igrzyska Szkół Wiejskich - rzucanka
Kolejne rozgrywki z terminarza Igrzysk Szkół Wiejskich na rok szkolny 2012/13 odbyły się w nowej sali szkoły w Krzyżanowie. Tym razem spotkały się drużyny mieszane z klas V i młodszych, żeby wykazać się umiejętnościami gry w rzucankę siatkarską. Zespół składał się z 3 dziewczynek i 3 chłopców, czas gry wynosił 8 minut, a gra toczyła się systemem każdy z każdym. Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Piasecka, Ada Żurawik, Ada Łączna, Mikołaj Zawada, Norbert Bachorski, Adrian Pilc z klasy Va oraz Dawid Tomaszewski z klasy IVa. Walka była bardzo zacięta i do końca nie wiadomo było, który zespół okaże się najlepszy. Ostatecznie nasza szkoła zajęła III miejsce. GRATULUJEMY DOBREGO WYNIKU !!!


Data: 22.02.2013
Pasowanie na czytelnika
Dziś uczniowie klasy Ia poznali zasady obowiązujące w bibliotece oraz złożyli przyrzeczenie, że będą ich przestrzegać - tym samym stali się czytelnikami biblioteki szkolnej. Witamy i życzymy sukcesów czytelniczych!


Data: 22.02.2013
Dyskoteka walentynkowa
Dnia 11 lutego odbyła się dyskoteka walentynkowa dla uczniów kl. IV - VI, podczas zabawy zorganizowano pocztę walentynkową, która dała okazję na przekazanie życzeń i wyrazów sympatii swoim przyjaciołom.
Tego dnia bawili się również gimnazjaliści na swojej dyskotece.


Data: 19.02.2013
150 rocznica Powstania Styczniowego
Z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego uczniowie naszego gimnazjum przygotowali krótki apel, w czasie którego przybliżone zostały fakty historyczne związane z tym powstaniem. Uroczysty charakter tego spotkania podkreśliły wiersze: "Zima" i "Święta miłości kochanej ojczyzny" oraz walc "Powstanie Styczniowe".
Program przygotowali: Marysia Musiał, Ada Żurawik, Bartosz Górniak, Stefan Rzepka i pieśń wykonała Angelika Kaczmarek.

Film z apelu: TUTAJ


Data: 08.02.2013
Dzień Postaci z Bajek
Najlepsze stroje nagrodzone! W kategorii nauczyciel zwyciężyła p. Agata Ziętek przebrana za murzynka, w kategorii dziewcząt - Patrycja Pilc jako Pipi, natomiast w kategorii chłopcy? zwyciężył/a Paweł Słomiński jako Hannah Montana.
Data: 08.02.2013
Savoir - vivre w Gościńcu „Niezapominajka"
We wtorek 10.04.2018 w Gościńcu „Niezapominajka" odbył się półfinał VII edycji gminnego konkursu „Kindersztuba – staranne wychowanie". Konkurs objęty jest patronatem Burmistrza. Wzięło w nim udział 36 uczestników z 5 szkół (SP1 Śrem, SP6 Śrem, SP Krzyżanowo, ZSK Śrem, SP Zbrudzewo i SP Nochowo). Uczestnicy pracowali w grupach 3 – osobowych. Zadania konkursowe były bardzo różne: pojawiły się pytania dotyczące ogólnych zasad savoir-vivre, nazw potraw oraz fachowe słownictwo związane z przygotowaniem dań. Uczniowie gimnazjum w Nochowie przedstawili scenkę pt. „Przyjęcie urodzinowe", podczas której uczestnicy konkursu wypisywali błędy związane z niewłaściwym zachowaniem. Ostatnie zadanie polegało na wypisaniu słów związanych z kulturalnym uczniem oraz synonimy określające savoir – vivre. Czas pomiędzy konkurencjami wypełniły uczennice ze szkoły w Nochowie – Klaudia Broniarz, Małgorzata Chudzińska i Otylia Jurga, dziewczyny przygotowały układy taneczne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się słynna „belgijka", uczestnicy konkursu chętnie przyłączali się do tańca. Po ocenie jury i podliczeniu wszystkich punktów zostały rozdane dyplomy i wartościowe nagrody. Dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej był to jedyny etap konkursu, natomiast zwycięzcy w kategorii klas IV-VII i gimnazjum będą uczestniczyć w międzygminnym konkursie „Obycie umila życie"; w Poznaniu.

Tekst i foto: H. Borowczyk

Data: 16.04.2018
Lodowisko i bowling
W marcowy piątek gimnazjaliści z klasy IIB spędzali aktywnie czas, jeżdżąc na łyżwach i bawiąc się na lodowisku. Natomiast w poniedziałek, wybraliśmy się na Bowling. Udanych rzutów było wiele, trafiały się nawet 10. Uczniowie mieli sporo radości z gry, a rywalizacja była zacięta.

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 16.04.2018
Internetowy Teatr dla Szkół - "Chłopcy z Placu Broni"
Dziś uczniowie kl. VI obejrzeli spektakl teatralny emitowany na żywo z łódzkiego teatru "Pinokio". Była to kolejna emisja w ramach inicjatywy TVP, wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkutysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.

Data: 13.04.2018
XXVI Pomarańczowy Konkurs Recytacji Poezji i Prozy
12 kwietnia w kinie "Słonko" odbył się znany, śremski konkurs recytatorski. Reprezentantką naszej szkoły była Zofia Łowicka, która zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima "Ławka wyobraźni" oraz fragment książki Martina Widmarka pt.: "Antykwariat pod Błękitnym lustrem". Zosia zachwyciła swą recytacją zdobywając I miejsce. Gratulujemy!

Data: 12.04.2018
Racot, Gostyń 2018
Sportowy weekend za nami - biegaliśmy w Racocie - Wiosenne Biegi Przełajowe oraz w Gostyniu - Bieg Patrona. RACOT: 1 miejsce Faustyna Szłapka 3 miejsce Olga Rożek GOSTYŃ: 3 miejsce Olga Rożek 5 miejsce Otylia Jurga 3 miejsce Piotr Rożek Gratulacje!

Tekst: A. Golak
Foto: A. Golak oraz z profilu Biegi dla dzieci

Data: 12.04.2018
Zajęcia edukacyjne - zagrożenia okresu letniego
10 kwietnia szkołę odwiedzili: pracownik Stanowiska Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego oraz przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji. Goście przeprowadzili zajęcia w kl. 1, 4 i 7 dotyczące zagrożeń w trakcie przebywania w obszarach leśnych podczas nawałnic, pomocy rodzicom podczas niebezpieczeństwa związanego z zagrożeniem przeciwpowodziowym, a także zachowania w trakcie zagrożenia terrorystycznego w szkole jak i podczas wypoczynku letniego.

Data: 10.04.2018
Ostatnie pożegnanie
5 IV 2018 towarzyszyliśmy w ostatniej drodze naszego Dyrektora Piotra Taczaka, uczestnicząc w uroczystościach pogrzebowych. Śp. Piotr Taczak pracował w naszej szkole 13 lat, od roku 2008 sprawował funkcję wicedyrektora. Odszedł nagle, pozostawiając po sobie pustkę i żal, ale też wspomnienie wielu osiągnięć i rzesze wdzięcznych wychowanków i współpracowników.
Na zawsze w naszej pamięci!

Data: 06.04.2018
Cyfrowobezpieczni
4 kwietnia 2018 r. odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego.
Przygotowania do SDBC rozpoczęły się kilka dni wcześniej od spotkania Edukatora z Radą Pedagogiczną i Dyrekcją szkoły.
W dniu SDBC odbywały się warsztaty z klasami IV - VII, podczas których rozmawiano o zaletach i wadach funkcjonowania w Internecie. Omówiono cyberzagrożenia z jakimi uczniowie mogą mieć kontakt w sieci oraz sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W każdej klasie temat był ilustrowany odpowiednim filmem. Ponadto uczniowie zostali poinformowani o zasadach udziału szkoły w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl oraz o konkursie „Jesteśmy Cyfrobezpieczni!".

Data: 06.04.2018
Wielkanocne życzenia
Po raz drugi uczniowie klasy Va przygotowali kartki świąteczne, które udekorowali, napisali życzenia, zaadresowali i wysłali do Szkoły Podstawowej w Manieczkach. W środę rano i my otrzymaliśmy piękne życzenia, które, jak widać na załączonych zdjęciach, sprawiły nam wiele radości i uśmiechu na twarzy. Dziękujemy!!!

Tekst i foto: A. Kalisz

Data: 05.04.2018
Spokojnych Świąt
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, nadzei, miłości, odpoczynku
życzy Dyrekcja i pracownicy szkoły.
Data: 30.03.2018
Dynguśnicy odganiają zimę!
W kolorowym korowodzie, baby, dziady, diabły, kominiarze i niedźwiedzie z klas 4 - 6 odganiały zimę. Tym wesołym akcentem zakończyły się kolejne zajęcia w Muzeum Śremskim poświęcone zwyczajom wiosennym i wielkanocnym.

Tekst: K. Borowska
Foto: K. Borowska, E. Mazur

Data: 28.03.2018
Grasz w zielone? Gram!
W miniony piątek w Szkole Podstawowej w Dąbrowie odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny. Brali w nim udział uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej. Nas reprezentowali: Kinga Skrzypczak z kl. IIIa, Jan Walkiewicz i Piotr Łowicki z kl. IIIb. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą ekologiczną oraz znajomością roślin i zwierząt chronionych. Poza tym musieli przygotować plakat o tematyce ekologicznej i odpowiednio go zaprezentować. Drużyna spisała się doskonale zajmując 3 miejsce. Gratulujemy!

Tekst i foto: I. Pawlak

Data: 28.03.2018
Niedziela Palmowa
Mimo zmiany czasu na letni i perspektywie wcześniejszej pobudki znaleźli się chętni, aby kontynuować tradycję naszej szkoły i wspólnie pokonać drogę do kościoła parafialnego, aby wziąć udział w procesji z palmami. Dzięki pracy seniorów i wolontariuszy mogliśmy znów cieszyć się uznaniem naszego dzieła. Palma znalazła się wśród wyróżnionych. Dziękujemy wszystkim za obecność!

Tekst i foto: V. Jankowska


Data: 27.03.2018
Targi Edukacyjne w Poznaniu
W piątek uczniowie kl. IV udali się do Poznania, by uczestniczyć w Targach Edukacyjnych. Głównym celem były warsztaty "Cyberzagrożenia - bezpieczni w sieci", nie zabrakło też innych atrakcji jak choćby możliwości obejrzenia ciekawych wystaw przygotowanych przez szkoły, wydawnictwa i inne instytucje związane z edukacją, czy zdobycia autografu znanej pisarki - Joanny Papuzińskiej.

Data: 23.03.2018
Spotkanie dla seniorów
Na przedświątecznym spotkaniu dla seniorów tradycją stało się wspólne przygotowanie wielopokoleniowej palmy wielkanocnej. Wykonują ją seniorzy z wolontariuszami, wykorzystując bibułowe kwiaty przygotowane wcześniej przez uczniów szkoły. Corocznie tak przygotowane palmy prezentowane są w kościele parafialnym w Niedzielę Palmową, i jak do tej pory, zawsze zdobywają uznanie jury. Zapraszamy na przemarsz z Palmą 25 marca - zbiórka o 10.30 przed sklepem.

Data: 23.03.2018
Dzień Wiosny w szkole
21. marca, zgodnie z tradycją, uczniowie wszystkich klas witali wiosnę. Najmłodsi wzięli udział w kolejnej szkolnej edycji programu "Twoja twarz brzmi znajomo" a następnie z kolorowymi dekoracjami i głośnym wiwatowaniem przeszli ulicami Nochowa.
Natomiast uczniowie kl. V - VII i gimnazjum świętowali Dzień Zdrowia. Uczniowie wysłuchali porad dietetyka na temat racjonalnego odżywiania, uczestniczyli w elektronicznej analizie zdrowia.
Po teoretycznym przygotowaniu, przedstawiciele klas zaprezentowali walory zdrowotne przygotowanych wcześniej sałatek. Nie zabrakło też aktywności fizycznej - po obejrzeniu popisów tanecznych dziewcząt z kl. VIa wszyscy udali się na mini rajd. Po wysiłku fizycznym ochoczo konsumowaliśmy pyszne, zdrowe sałatki a na zakończenie obejrzeliśmy filmy o zmaganiach kulinarnych naszych uczniów.
Podczas dużych przerw do piątku na korytarzu szkolnym będzie punkt pomiaru ciśnienia krwi, obliczania BMI obsługiwany przez uczennice kl. II gimnazjum.

Data: 22.03.2018
III Gminna Olimpiada Informatyczna
21 marca w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się kolejny etap Olimpiady Informatycznej, podczas której naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy etapu szkolnego - Mateusz Bednarski, Marta Morawiec, Zuzanna Walkiewicz i Dawid Ziętkiewicz. W kategorii kl. VII i gimnazjum reprezentantem szkoły, 23 marca w SP nr 4, będzie Mikołaj Sinicki z kl. IIA.

Data: 21.03.2018
Dynguśnicy z IIIa
W minioną środę uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Śremskim. Dzieci dowiedziały się o dawnych zwyczajach związanych z wiosną i Wielkanocą. Później wszyscy przebrali się za dziada, babę, kominiarza, diabła, niedźwiedzia i wcielili się w role chodzących „po dyngusie";. Z przyśpiewką na ustach odganiali zimę i prosili wiosnę o jak najszybsze przybycie.

Tekst i foto: I. Pawlak

Data: 16.03.2018
Zeus i jego ekipa, czyli bogowie z Va
Klasa V a rozpoczęła swoją przygodę z mitologią. We wtorek na lekcji pojawił się Zeus ze swoją ekipą. Każdy uczeń przedstawił wylosowanego wcześniej bohatera, najważniejsze informacje, zakres władzy oraz atrybuty. Posejdon trzymał dzielnie swój trójząb, Atena - sowę, Hefajstos - młot, ... Nie zabrakło także Ikara czy Prometeusza, był nawet Syzyf. Dzięki kreatywności uczniów oraz pomocy ich rodziców wszyscy świetnie się bawili, a to jeszcze nie koniec...cdn.

Tekst i foto: A. Kalisz

Data: 14.03.2018
Kompetencje na szóstkę w IIIa
Od października klasa IIIa uczestniczy w projekcie edukacyjnym „Kompetencje na szóstkę". Celem programu jest rozwinięcie kompetencji społecznych, nauka pracy w zespole i podział zadań, rozwój umiejętności kreatywnego myślenia i samodzielnego rozwiązywania problemów. W pierwszym etapie zrealizowaliśmy trzy lekcje o konkretnych tematach. Na pierwszych zajęciach „Jak gimnastykować wyobraźnię" uczniowie zostali poproszeni, aby uruchamiając swoją wyobraźnię i wykorzystując dostępne materiały, zamienili plastikowe kubki w zupełnie coś innego. Powstały przeróżne zabawki, urządzenia, bibeloty, figurki itp.
Na kolejnych zajęciach „Jak trenować myślenie" zadaniem dzieci było urządzenie przyjęcia urodzinowego. Korzystać można było z wszystkiego, co znajduje się w klasie. Powstało menu, zabawy, dekoracje a nawet tort urodzinowy z pojemników.
Podczas trzecich zajęć „Jak wspólnie zapracować na sukces"; zadaniem zespołów było skonstruowanie Jajkodromu, czyli takiej konstrukcji, w której surowe jajko nie zbije się nawet, gdy zrzucimy je z dużej wysokości.
Lekcje były dla dzieci wielką atrakcją. Dzięki nim poznały rolę współpracy i wzajemnej pomocy. Realizując powyższe zajęcia przeszliśmy do kolejnego - drugiego etapu, podczas którego uczniowie nadal będą trenować umiejętność wymyślania nowych rozwiązań, radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach i współpracy w grupie.

Tekst i foto: I. Pawlak

Data: 12.03.2018
Warsztaty krawieckie
30 stycznia 2018 roku, w godzinach popołudniowych, grupa dziewcząt „Zakręcone", uczestniczyła w warsztatach w pracowni krawieckiej w Wyrzece. Pani Ania zajmuje się szyciem sukien ślubnych i opowiedziała oraz pokazała, jak powstaje sukienka. Różnorodność oraz piękno koronek, dodatków i innych ozdób, a także możliwości maszyn do szycia robiły wrażenie. Nie zabrakło również, ciekawostek na temat powstawania niektórych materiałów oraz rekordów.

Tekst: E. Lachendro
Data: 11.03.2018
Konkurs plastyczny - "Kartka okolicznościowa"
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu ogłosił KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW NA KARTKĘ OKOLICZNOŚCIOWĄ Z OKAZJI 100. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO, gdzie celem jest:
- upowszechnienie wiedzy związanej z Powstaniem Wielkopolskim;
- rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją,
- rozwijanie i promowanie talentów plastycznych.
W naszej szkole prace wykonało ponad 180 uczniów, spośród których komisja szkolna musiała dokonać trudnego wyboru pięciu prac, które zostały wysłane do Poznania, aby tam komisja dokonała kolejnego wyboru. Spośród nadesłanych prac dwie zostaną wydane w formie pocztówki okolicznościowej przez Pocztę Polską. Autorzy trzech prac z każdej kategorii wiekowej otrzymają nagrody rzeczowe. Wszyscy autorzy prac przesłanych do etapu wojewódzkiego otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczniom gratulujemy.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 14.05.2018
Listy dla Ziemi - podsumowanie konkursów.
11 maja świętowaliśmy Szkolny Dzień Ziemi. Uczniowie obejrzeli prezentację oraz film edukacyjny „Eko - bajka", poznali wyniki etapu szkolnego Konkursu „LISTY DLA ZIEMI". Zwycięzcą etapu szkolnego została Marta Morawiec i jej list będzie reprezentował szkołę w etapie gminnym i ogólnopolskim konkursu. Trzymamy kciuki za Martę i gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
W konkursie „LISTY DLA ZIEMI" brali udział uczniowie klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych. Przyznano I miejsca w każdej grupie wiekowej, ponadto przyznano dwa wyróżnienia. Najładniejsze listy napisali Nicola Urbańczak z klasy III, Julia Małecka z klasy IVb, Marta Morawiec z klasy Va, Ola Abram z klasy VI a.
Wyróżnienie otrzymał Jan Strajbel z klasy IVb oraz Oliwia Werwińska z klasy Va. Autorzy odczytali nagrodzone listy.
W zastępstwie za nieobecną Nicolę Urbańczak list odczyta jej koleżanka Zosia Trzmielewska. List Julii Małeckiej odczytała Ewa Cieślak.
Temu wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Listy dla Ziemi".

Tekst: E. Mazur
Foto: I. Pawlak

Data: 11.05.2018
Konkurs frazeologiczny w Śremie
Ostatnie zmagania gimnazjalistów w tym roku szkolnym poświęcone było metaforom języka polskiego w użyciu, czyli związkom frazeologicznym, których używamy na co dzień. Spośród kilku szkół gminy Śrem, nasz szkoła wystawiła bardzo mocną trójkę, która świetnie poradziła sobie z zadaniami i zabawami zaproponowanymi przez organizatora tj. Zespół Szkół Katolickich w Śremie. Uczniowie (Roksana Woźniak, Kacper Hetmanowski, Łukasz Pilc) wygrywając w kilku konkurencjach, potknęli się jednak na jednej i tym samym musieli zadowolić się trzecim miejscem. Szczególne podziękowania kieruję do Państwa Tomaszewskich za dobrą i pouczającą zabawę oraz za sprawną organizację konkursu.

Roksanie, Kacprowi i Łukaszowi gratuluję świadomości językowej.

C. Wolanin - polonista


Data: 11.05.2018
Warsztaty rękodzieła
W kolejny czwartek, 26 kwietnia, na warsztatach rękodzieła, pani Grażynka pokazała dziewczynkom, jak malować farbami na szkle. „Zakręcone" pomalowały słoiczki po jogurcie w piękne i różnorodne wzory. Teraz czekamy na następne zajęcia i ciekawe co będzie?

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 11.05.2018
Wiersze, które bawią i uczą
9 maja w Szkole Podstawowej nr 6 odbył się gminny konkurs recytatorski dla kl. I - II. Naszą szkołę reprezentowali: Szymon Wyrzykiewicz, Katarzyna Lubinska oraz Mikołaj Hetmanowski. Gratulujemy udanych występów!

Foto: B. Porczak

Data: 09.05.2018
Dni książki i bibliotek - spotkania w bibliotece
Uczniowie kl. 1-3 odwiedzili bibliotekę szkolną, by przypomnieć sobie jak ważna jest rola książki w życiu. Przy okazji wysłuchali wybranych utworów Jana Brzechwy, co ułatwi im wykonanie pracy plastycznej na konkurs "Dzieci Brzechwie" ogłoszony przez Bibliotekę Publiczną w Śremie.

Data: 02.05.2018
Plebiscyt Nauczycielka Przedszkola 2018
Data: 27.04.2018
Sprzątanie świata
Foto: M. Żurawik

Data: 27.04.2018
Majowe święta
Przed długim weekendem majowym odbył się w naszej szkole apel, na którym uczciliśmy święta, jakie obchodzimy w pierwszych dniach maja - 1, 2 i 3 maja! Uczniowie klasy 2a wystąpili w przedstawieniu, które przypomniało nam wydarzenia z roku 1791, kiedy to została uchwalona Konstytucja 3 Maja.

Foto: I. Pawlak

Data: 27.04.2018
Spotkanie z seniorami - kwiecień
Dnia 26 kwietnia seniorzy wraz z wolontariuszami wzięli udział w kolejnym spotkaniu, podczas którego oprócz tradycyjnego poczęstunku, wspólnie wykonali mapę Polski, którą uczniowie będą mogli podziwiać podczas apelu z okazji Święta Konstytucji 3- go Maja.

Tekst: A. Ziętek

Data: 27.04.2018
Szkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii
26 kwietnia przedstawiciele klas 4-7 wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii. Najlepsza okazała się drużyna z klasy 6 w składzie: Aleksandra Abram, Zofia Łowicka, Bartosz Grześkowiak. Drugie miejsce zajęła klasa 5: Hanna Hoffa, Oliwia Werwińska, Martyna Żegleń. Trzecie miejsce zdobyła klasa 4b: Aleksandra Jankowska, Adam Górczyński, Jan Strajbel. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Tekst i foto: K.Borowska

Data: 27.04.2018
Rajd Wiosenny na orientację
W środę klasy IV i VI brały udział w Rajdzie Wiosennym na orientację.
Uczniowie w grupach otrzymali mapy, wzięli komórki i ruszyliśmy w teren. Orientując mapę szukali punktów kontrolnych - odbijali je na kartach i odpowiadali na pytania zakodowane za pomocą kodów QR.
Poznali okolicę, sprawdzili swoją wiedzę - sportową, z pierwszej pomocy oraz o zdrowiu i mamy nadzieję, że dobrze się bawili ;)

Tekst i foto: A. Golak

Data: 27.04.2018
Sukcesy sportowe
Chłopaki rozgrywają się z turnieju na turniej! W piątek zajęli 2 miejsce w gminnym Orlik Cup, w poniedziałek wygrali Igrzyska Szkół Wiejskich. Dziś wygrali POWIAT w Orlik Cup!
ORLIK - Bednarski Mateusz Va, Czapla Antoni VIIa, Dutkiewicz Adrian VIa, Kowalski Antoni Va, Łączny Aleksander VIa, Mencel Antoni VIa, Madajczyk Michał VIa, Ogrodowski Konrad VIa, Pawlisiak Oskar Va, Żurawik Maksymilian VIa
IGRZYSKA SZKÓŁ WIEJSKICH - Bednarski Mateusz Va, Józefowicz Miłosz IVb, Kowalski Antoni Va, Nawrocki Jakub Va, Pawlisiak Oskar Va, Strajbel Jan IVb, Weber Jakub Va, Ziętkiewicz Dawid Va, Żurawik Maksymilian VIa
Gratulacje!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 27.04.2018
Przerwa z książką - podsumowanie
Dziś, podczas długiej przerwy, uczniowie wzięli udział w konkursie interaktywnym na temat znajomości książki pt. "Magiczne drzewo - Czerwone Krzesło". Mogli w nim uczestniczyć nie tylko ci, którzy przez wiele dni, podczas przerw, słuchali czytania starszych koleżanek, ale także inni, znający książki Andrzeja Maleszki. Zwycięzcą quizu został Jan Wachowicz z kl. IV, wyprzedzając Jakuba Webera i Oliwię Werwińską z kl. V.
Na życzenie uczniów akcja "Przerwy z książką" będzie kontynuowana.

Data: 26.04.2018
Z ortografią na ty - kl. 3
25 kwietnia odbył się szkolny konkurs ortograficzny dla kl. III SP pod hasłem "Z ortografią na ty". Uczestnicy napisali dyktando, a następnie rozwiązywali zadania ortograficzne. I. miejsce zdobyła Zosia Trzmielewska z kl. IIIa, II. - Janek Walkiewicz z kl. IIIb, III. - Piotr Łowicki z kl. IIIb. Gratulujemy zwycięzcom. Dziękujemy p. Cezaremu Wolaninowi za pomoc w organizacji konkursu.

Tekst i foto: M. Brewka

Data: 25.04.2018
Trzecioklasiści w ZSP
Dla najstarszych uczniów naszej szkoły to już ostatnie dni na podjęcie trudnej decyzji o dalszej drodze edukacji. Dziś mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym w Zespole Szkół Politechnicznych, gdzie poznali ofertę szkoły, kierunki w jakich można się w niej kształcić oraz zobaczyli świetnie wyposażone pracownie, w których odbywają się praktyki uczniowskie. Trzymamy kciuki za słuszne decyzje! Nabór elektroniczny do szkół średnich rusza już 14 maja.

Data: 24.04.2018
Egzaminy gimnazjalne
W dniach 18 - 20 kwietnia trzecioklasiści zmagają się z egzaminami. Pierwszego dnia z j. polskiego oraz historii i WOS-u, drugiego z matematyki oraz nauk przyrodniczych, natomiast trzeciego - z wybranego języka obcego nowożytnego. Wyniki tych zmagań znane będą już 15 czerwca, a zaświadczenia wręczone zostaną zdającym 22 czerwca 2018 roku. Trzymamy kciuki!

Data: 19.04.2018
Powiatowy Konkurs Wiedzy Biblijnej
W poniedziałek, 16 kwietnia 2018 w SP nr 6 pięcioro naszych uczniów zmagało się w ostatnim już etapie Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu zaowocował I. miejscem Anny Mostowskiej - uczennicy klasy Va, natomiast na poziomie kl. IV - miejsce II. zajął Karol Mrug. Poza podium, ale również z dużą liczbą punktów konkurs zakończył Wojciech Porczak oraz uczennice kl. VI - Ewa Cieślak i Zofia Łowicka. Gratulujemy!

Data: 18.04.2018
Kopciuszek w IV a
Uczniowie klasy IV a, w ramach zajęć polonistycznych, przygotowali inscenizację krótkiego wiersza Wandy Chotomskiej, pt. „Kopciuszek". Wszystko zaczęło się od przydziału obowiązków. Podczas losowania dowiedzieliśmy się kto zostanie reżyserem, scenarzystą, scenografem, kostiumologiem, rekwizytorem, kto zagra główne role, będzie odpowiadał za dźwięk i światło, za zaproszenia, bilety, afisz teatralny, itd. Premiera odbyła się w piątek 13, jednak wszystko poszło zgodnie z planem, każdy wywiązał się ze swojego zadania. Pracowaliśmy ciężko, bawiliśmy się znakomicie, co widać na załączonych zdjęciach. Nauczyliśmy się, że praca w teatrze nie jest wcale taka łatwa, jak nam się wydawało.

Tekst i foto: A. Kalisz

Data: 17.04.2018
Ranking Powiatów "Mistrzostwa Województwa LZS"
W piątek 13.04.2018r. odbył się Ranking Powiatów "Mistrzostwa Województwa LZS" w Biegach Przełajowych w Solcu.
Wielkie brawa dla reprezentantów naszej szkoły! Bardzo dobrze pobiegali zajmując czołowe miejsca - wszyscy punktowali. W biegach startowało od 60 do 100 uczestników w zależności od kategorii. Najlepsi to: 1 miejsce Faustyna Szłapka, 4 miejsce Olga Rożek, 17 miejsce Jakub Ratajczak. Gratulacje!!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 17.04.2018
Warsztaty decoupage
16 marca grupa dziewcząt „Zakręcone", uczestniczyła w warsztatach decoupage z udziałem zaproszonego gościa, pani Grażyny. Początki były nieco „brudne", gdyż należało oczyścić deseczkę do zdobienia. Na następnych zajęciach było malowanie farbą i klejem. Następnie mozolna i delikatna czynność, a mianowicie wydzieranie patyczkiem wzoru z serwetek. Po przyprasowaniu ozdób, zabrałyśmy się do pokrywania naszego dzieła bezbarwnym lakierem. Gotowe - powstały piękne prace. Na następnych warsztatach, dziewczęta wyczarowały ozdobne pudełeczka z bristolu, pasków papieru i sznureczka. Była niezła zabawa, ale i trzeba było się trochę pomęczyć.

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 17.04.2018
VIII Olimpiada Malucha dla klas I-III
30 maja 2018r. na boiskach Szkoły Podstawowej w Nochowie o miano najlepszych rywalizowało prawie 120 dziewczynek i chłopców. To już po raz ósmy pod patronatem Burmistrza Śremu zorganizowana została Olimpiada Malucha dla dzieci klas I-III.
Do współzawodnictwa przystąpili uczniowie klas I, II i III – ze szkoły z Bodzyniewa, Dąbrowy, Nochowa, Krzyżanowa, Pyszącej, SP 2 w Śremie, SP 4 w Śremie, SP 5 w Śremie, SP 6 w Śremie oraz uczniowie ze szkoły w Zbrudzewie. Walczyli o jak najlepsze wyniki sportowe – w biegu na dystansie ok. 300-600 metrów, skoku w dal z miejsca i rzucie piłeczka palantową oraz trzecioklasiści pisali test wiedzy o pierwszej pomocy.
Drużynowo w tym roku wygrała SP w Bodzyniewie, która zdobyła 331 punktów, na II miejscu uplasowali się uczniowie SP 6 ze Śremu z 288 punktami, przed reprezentantami gospodarzy SP w Nochowie, którzy uzbierali 263 punkty.
Indywidualnie
W I klasach najwięcej punktów zdobyła Amelia Szczepaniak z Bodzyniewa i Wiktor Grzegorek z SP 4.
W klasach II najlepsza była Natalia Skrzypczak i Hubert Cieślak oboje z Bodzyniewa.
W klasach III wygrała Zuzanna Ajnbacher z SP 6 i zeszłoroczny zwycięzca Patryk Pieczyński ze Zbrudzewa.
Zawody te odbyły się w ramach projektu gimnazjalnego klas II ze szkoły w Nochowie – „Ceremoniał Olimpijski". Uczniowie przygotowali otwarcie olimpiady zgodnie z rytuałem olimpijskim. Opiekunami projektu byli nauczyciele wychowania fizycznego – Agnieszka Golak i Przemysław Szłapka oraz Małgorzata Kowalska – wychowawczyni klasy IIa
Uczestnikom gratulujemy i zapraszam za rok!

Tekst: A. Golak
Foto: I. Pawlak

Data: 03.06.2018
Wyróżnienie dla KARnetu
W piątek 25 maja na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród "Super Samorząd 2018". Na gali obecnych było blisko 200 osób - przede wszystkim uczestników i uczestniczek akcji Masz Głos oraz przedstawicieli władz lokalnych nominowanych do nagrody.
Po przemówieniach gości honorowych, na scenę weszli uczestnicy akcji Masz Głos. Młodzież ze Śremu poza krótkim przemówieniem zaprezentowała przepiękny i wzruszający występ tłumaczenia piosenki Johna Lennona "Imagine" na język migowy. Pomiędzy przemówieniami gości pokazywane były filmy prezentujące akcję Masz głos oraz osiągnięcia jej uczestników.
Później przyszedł czas na wyróżnienia. Młodzież naszej szkoły, która aktywnie działa w KARnet - sieć Klubów Aktywności Rozmaitych dla młodzieży reprezentowana przez Dominikę Siejakowską i Tomasza Przybylskiego została doceniona i otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 03.06.2018
Spotkanie z seniorami - maj
Dnia 17 maja zakończyły się organizowane przez cały rok spotkania dla seniorów. W ramach projektu odbywały się one raz w miesiącu dla wszystkich chętnych mieszkańców Nochowa. Spotkania pozwoliły stworzyć w okresie od września 2017 do maja 2018 r. liczne wieloprofilowe działania mające na celu integrację wewnątrz i międzypokoleniową. Zorganizowano wiele działań na rzecz poprawy jakości i poziomu życia osobom w wieku powyżej 60 lat. Dotyczyły one uczestnictwa w życiu społecznym, budowy przyjaznego społecznego klimatu osób starszych z młodszymi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za miłe spotkania, a wolontariuszom za ich przygotowanie i przeprowadzenie.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 03.06.2018
Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych
29 maja w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się konkurs, podczas którego uczestnicy musieli wykazać się znajomością krajów gdzie językiem urzędowym jest niemiecki. Naszą szkołę reprezentowały dwie dwuosobowe drużyny w składzie: Julia Bielawska, Karolina Madajczyk oraz Marianna Binkowska i Sara Lewandowska. Karolina i Julia zahaczyły o podium, niestety niewielka strata punktowa uplasowała je na 4. miejscu. GRATULUJEMY!

Data: 30.05.2018
MUST BE THE POEM
We wtorek 29 maja, w Klubie Relax Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie, odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Anglojęzycznej MUST BE THE POEM pod Honorowym Patronatem Burmistrza Śremu, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 6 w Śremie. Każdy uczestnik przygotował recytację jednego wiersza z literatury brytyjskiej lub amerykańskiej. Szkołę Podstawową w Nochowie reprezentowała Martyna Żegleń z klasy 5, która przedstawiła swoją interpretację wiersza pt. The Tyger, autorstwa znanego brytyjskiego poety Williama Blake'a. Komisja konkursowa doceniła wspaniałe opanowanie tego bardzo trudnego tekstu z 1794 roku oraz swobodę i lekkość z jaką Martyna recytowała utwór, przyznając jej I miejsce w konkursie. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości!

Tekst:K.Borowska
Foto:K.Ignaszewska

Data: 30.05.2018
Gminny Konkurs Młodego Tłumacza
Dwie uczennice z piątej klasy reprezentowały naszą szkołę w Gminnym Konkursie Młodego Tłumacza, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Śremie. W sumie w konkursie wzięło udział 12 uczniów z całej gminy. Zadaniem uczniów było przetłumaczenie wylosowanego fragmentu tekstu z języka angielskiego na język polski. Przy sprawdzaniu prac brano pod uwagę: poprawność gramatyczną, stylistyczną oraz prawidłowy przekaz informacji. I miejsce za najlepsze tłumaczenie otrzymała Marta Morawiec zdobywając aż 23 z 25 punktów. Miejsce III w konkursie zajęła także uczennica z Nochowa – Anna Mostowska. Gratulujemy dziewczynom doskonałych wyników i życzymy dalszych sukcesów !

Tekst i foto: K.Borowska

Data: 30.05.2018
Policjant w "zerówce"
Dzieci z oddziału przedszkolnego gościły pana policjanta, który przestrzegał przed niebezpieczeństwami, które mogą czyhać na najmłodszych podczas wakacji.

Data: 28.05.2018
Szkolna Olimpiada Malucha
Foto: I. Pawlak

Data: 25.05.2018
Egzamin na kartę rowerową
Co roku uczniowie naszej szkoły mają możliwość przygotowania się merytorycznie i zdobycia w praktyce karty rowerowej. W tym roku szkolnym do egzaminów na karę rowerową przystąpiło razem 45 uczniów z klasy IV a i IV b. W dniu 23 i 24 oraz 25 maja br. odbyły się egzaminy, które były podzielony na dwa etapy. W pierwszej części kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test.
Druga część to był sprawdzian umiejętności praktycznych. Uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor w miasteczku rowerowym i sygnalizować wykonywane manewry pamiętając o obowiązujących przepisach. Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwał zaproszony pan policjant - asp. szt. Krzysztof Tomaszewski oraz nauczyciel techniki Roman Krysztofiak.
Gratulujemy uczniom, którzy pozytywnie pokonali przeszkody i tym samym stali się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i otrzymali swoje pierwsze „prawo jazdy".
Bezpiecznej jazdy!!!

Tekst: R. Krysztofiak

Data: 25.05.2018
Pielgrzymka na Świętą Górę
23 maja dzieci pierwszokomunijne wzięły udział w Pielgrzymce na Świętą Górę w Gostyniu. Wyjazd był okazją, aby podziękować Matce Bożej za przyjęcie Pana Jezusa i poprosić o Jej matczyną opiekę i wstawiennictwo.

Tekst: V. Jankowska
Foto: I. Pawlak

Data: 25.05.2018
Warszaty rękodzieła - bransoletki
Na czwartkowych warsztatach „Zakręcone" nawlekały na cienką gumkę kolorowe koraliki. Po zawiązaniu końców węzłem marynarskim, powstały piękne, kolorowe bransoletki. Powstały one dzięki naszemu sponsorowi, pani Grażynce, która dostarczyła potrzebne materiały. Dziękujemy!

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 23.05.2018
Igrzyska Szkół Wiejskich – Czwórbój lekkoatletyczny
W ramach Igrzysk Szkół Wiejskich kolejne spotkanie za nami – Czwórbój lekkoatletyczny – wygraliśmy nie dając szans uczniom z innych szkół:
1 miejsce Nochowo – 605pkt.
2 miejsce Dąbrowa – 468pkt.
3 miejsce Zbrudzewo – 455pkt.
4 miejsce Bodzyniewo
5 miejsce Pysząca
6 miejsce Krzyżanowo
Najwięcej punktów zdobyli: Aleksandra Janowska 4b wygrała bieg na 60m – 8,83 sek, skok w dal – 4.14 m, rzut piłeczką palantową – 28m i zajęła 2 miejsce w biegu na 400m. Adrian Dutkiewicz 6a wygrał bieg na 60m – 8,51 sek, biegn a 400m, skok w dal – 4.42 m, a w rzucie piłeczką palantową zajął 7 miejsce – 39m. Jakub Ratajczak 7a wygrał bieg na 60m – 7,90 sek, bieg na 400m, skok w dal – 5.00 m, a w rzucie piłeczką palantową zajął 2 miejsce – 59m. Faustyna Szłapka 4b wygrała bieg na 400m, Oskar Pawlisiak 5a wygrał skok w dal – 3.95 m, Wojtek Kwapich 7a wygrał rzut piłeczka palantową – 62.5m.
Gratulacje!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 23.05.2018
XXIV Memoriał Michała Stryczyńskiego
XXIV Memoriał Michała Stryczyńskiego w Dolsku za nami - Gratulacje!
1 miejsce Tymoteusz Szłapka, Faustyna Szłapka,
2 miejsce Olga Rożek,
3 miejsce Jan Walkiewicz,
Piotr Rożek biegał 10km - Dolska Dycha zaliczona!

Tekst i foto: A. Golak

Data: 23.05.2018
Warsztaty rękodzieła
10 maja, miało miejsce kolejne spotkanie „Zakręconych" z panią Grażynką. Tym razem robiłyśmy kartki na Dzień Matki. Spośród różnorodnych materiałów i ozdóbek, dziewczęta wyczarowały piękne kartki pokazując, że mają wielką wyobraźnię. Sporo dodatków podarowała nam prowadząca warsztaty, pani Grażynka, której bardzo dziękujemy.

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 23.05.2018
Listy dla Ziemi - głosowanie
Wiemy już, które listy powalczą o tytuł Najpiękniejszego listu dla Ziemi 2018. Do finału trafiło 50 prac napisanych przez uczniów z całej Polski.
Wśród nich znalazł się również list autorstwa Marty Morawiec, uczennicy Szkoły Podstawowej im. hrabiego Zamoyskiego w Nochowie.
Na fanpage'u Fundacji Ekologicznej ARKA na portalu Facebook do 4 czerwca przeprowadzane jest głosowanie internautów, którzy wybiorą najpiękniejszy list. Na listy można głosować zostawiając przy nim lajka. Serdecznie zapraszamy do głosowania!!!!

LIST MARTY

Tekst: Małgorzata Borowska
(Pion Gospodarowania Przestrzenią i Środowiskiem
Zespół Ochrony Środowiska)
Data: 22.05.2018
Konkurs "Palić - nie palić"
Dnia 10 maja 2018 r. o godz. 10.00 w Klubie „Relax" przy ul. Chłapowskiego 1 w Śremie odbyła się impreza podsumowująca powiatowy konkurs „Palić, nie palić - oto jest pytanie". Naszą szkołę reprezentowała gra planszowa wykonana przez uczennicę klasy Va – Hannę Hoffa. Podczas imprezy wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, mieli również możliwość obejrzeć prace, które brały udział w etapie powiatowym konkursu.
Praca Hanny Hoffa zajęła I miejsce i będzie reprezentowała nasz powiat na etapie wojewódzkim konkursu. 29 maja 2018 r. o godz. 1000 w Multikinie ul. Królowej Jadwigi 51 w Poznaniu poznamy wyniki . Trzymamy kciuki za Hanię i gratulujemy.

Tekst i foto: E. Mazur

Data: 16.05.2018
Wycieczka do Chalina
8 maja ośmioro uczniów naszej szkoły, uczestników zajęć przyrodniczych organizowanych w szkole w ramach projektu „Rewolucja edukacyjna w SP" wyjechało na zajęcia terenowe do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. Uczniowie pod okiem przewodnika zgłębiali tajniki lasu, uczyli się interpretacji zdjęć lotniczych oraz zwiedzili Muzeum Przyrodnicze gdzie między innymi poznawali głosy zwierząt, znaczenie pszczelarstwa, dowiedzieli się o CITES. Zajęcia były bardzo ciekawe, pogoda i humory dopisały.

Tekst i foto: E. Mazur

Data: 16.05.2018
Dzieci z Afryki dziękują!
Otrzymaliśmy informację z Kamerunu, która sprawiła nam wielką radość. Zebrane przez nas pieniążki umożliwiły rodzeństwu: Matidzie, Simonowi i Sophie pójść do szkoły. Możemy być dumni z naszego przedsięwzięcia, bo cóż może być piękniejszego niż dzielić się tym, co się posiada.

Tekst i foto: V. Jankowska

Data: 16.05.2018
Internetowy Teatr dla Szkół - "Piotruś Pan"
Uczniowie kl. IVa obejrzeli spektakl emitowany w ramach Internetowego Teatru dla Szkół. Tym razem był to spektakl muzyczny pt: "Piotruś Pan" z elementami tańca stworzony i wyreżyserowany przez Annę Nowicką w Teatrze "Maska" w Rzeszowie.

Data: 15.05.2018
Magiczny pokaz
Piotr Malanowski uczeń Szkoły Ekonomicznej w piątek przed uczniami naszej szkoły opowiedział o swojej przygodzie z magią, którą rozpoczął w 2015. Wówczas to, jak mówił, przeglądając kanał YouTube natknął się na pokazy jednego z bardziej znanych iluzjonistów o pseudonimie Y. "Pokazy tego magika, zwróciły moją uwagę i zacząłem się tym zagadnieniem bardziej interesować" - wspomina Piotr - "nauczyłem się wtedy kilku prostszych sztuczek z kartami" - dodaje.
Jednak nie od razu dał się zaprosić do świata iluzji. Dopiero na początku kolejnego roku, magia pochłonęła go na dobre. "Pewnego wieczoru w czasie ferii, grając razem z moją młodszą siostrą w karty, kiedy gra już nam się trochę zaczęła nudzić, przypomniałem sobie i postanowiłem pokazać jeden z wcześniej opanowanych efektów karcianych" - wspomina młody entuzjasta iluzji. Reakcja siostry była bardzo pozytywna. Piotr od jakiegoś czasu poszukiwał ciekawego zajęcia, którym mógłby się na poważnie zająć jak choćby sporty, koszykówka, czy taekwondo, a nawet warsztaty ze śpiewania. Nic jednak nie potrafiło przykuć jego uwagi i zainteresowania na dłużej. Dopiero magia sprawiła, że młody śremianin mógł śmiało powiedzieć: "to jest, co chcę robić!". Obecnie cały czas poszerza swoją wiedzę i umiejętności magii i coraz poważniej myśli o tym, jako sposobie na swoje życie. "Bardzo bym chciał, żeby magia funkcjonowała w moim życiu jak najdłużej i jak najmocniej i będę robił wszystko żeby tak było" - przyznaje szesnastolatek. Młody entuzjasta iluzji bardzo chętnie prezentuje swoje umiejętności. Jak przyznaje jest otwarty na pokazy dla szerszej publiczności i już prowadzi w tym kierunku rozmowy, tak by większa grupa śremian mogła zobaczyć, co potrafi. Piotr ma także specjalne konto na Facebooku - Iluzjonista Piotr Malanowski, gdzie można na bieżąco śledzić jego magiczne poczynania, ale także skontaktować się z nim np. w sprawie pokazu.
Uczniowie byli zachwyceni pokazami Piotra.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 14.05.2018
Konkurs plastyczny - "Dzieci Brzechwie"
Biblioteka Publiczna w Śremie ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci pt. "Dzieci Brzechwie" w którym uczniowie mieli przestawić ilustrację dowolnego utworu Jana Brzechwy. Do konkursu przystąpiło ok. 80 uczniów. Zobaczymy, która z prac zostanie wyróżniona przez jury.

Tekst: A. Ziętek
Foto: B. Wietrzyńska - Szałek, A. Ziętek

Data: 14.05.2018
Dni Turystyki - kl II gim
Uczniowie klas drugich gimnazjum wybrali się na trzydniową wycieczkę. Obejrzeli ciekawą projekcję o Koperniku w Toruńskim Planetarium. Spacerowali po pięknym Gdańsku słuchając historii miasta. W praktyczny sposób odmierzali czas i poznawali zjawiska fizyczne w Centrum Hewelianum. Sprawdzali swoje siły w Parku Linowym oraz kibicowali piłkarzom podczas meczu z Senegalem. A w ostatnim dniu, brali udział w grze z zagadkami historii, podczas zwiedzania zamku krzyżackiego w Malborku. Wycieczka się udała, a pogoda dopisała.

Tekst: E. Lachendro
Foto: H. Borowczyk

Data: 22.06.2018
Warsztaty rękodzieła
Tym razem na czwartkowych warsztatach rękodzieła, pani Grażynka pokazała dziewczętom, jak przeplatać kolorowe sznureczki, aby powstały piękne bransoletki. Nie było łatwo, ale się udało. To były ostatnie zajęcia w tym roku szkolnym. „Zakręcone" podziękowały prowadzącej pomysłowym, własnoręcznie wykonanym upominkiem.

Tekst i foto: E. Lachendro

Data: 22.06.2018
Pożegnanie kl. III gimnazjum
21. czerwca w gościńcu "Niezapominajka" uczniowie kl. III z rodzicami i wychowawcami zorganizowali pożegnalne przyjęcie, podczas którego podziękowali za wspólnie spędzone lata, za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Podczas Gali wybrani uczniowie odebrali nagrody różnych kategoriach oraz wyróżnienia za szczególną działalność i osiągnięcia.

Data: 21.06.2018
Igrzyska Szkół Wiejskich - podsumowanie
Data: 21.06.2018
Odwiedziny w schronisku w Gaju
Podczas kolejnych dni turystyki klasy nauczania początkowego odwiedziły schronisko dla zwierząt w Gaju. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy dotyczących opieki nad zwierzętami i funkcjonowania schroniska.
Ostatni dzień szkoły dzieci spędziły na boisku bawiąc się, grając w piłkę lub gry planszowe. W tym dniu odwiedziła nas znajoma młodzież - Migacze ze śremskiego Klubu Aktywności Rozmaitych Karnet, która przybliżyła idee języka migowego. Nasi uczniowie nauczyli się kilku zwrotów i słów „na migi".
Cieszymy się, że minione dni minęły ciekawie, wesoło, a przede wszystkim bezpiecznie.

Tekst i foto: I. Pawlak

Data: 21.06.2018
Wycieczka do Rosnówka
18 czerwca klasy I-III i oddział przedszkolny pojechały do Rosnówka, do Deli Parku. Dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych – piekły chruściki, a także zwiedziły z przewodnikiem park miniaturowych budowli, odkryły świat gigantycznych owadów i zobaczyły jak wyglądały prehistoryczne zwierzęta. Był też czas na szaleństwa na placu zabaw i w eko wiosce.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni i z uśmiechami na twarzy wrócili do domu.

Tekst i foto: I. Pawlak


Data: 20.06.2018
Dni Turystyki
Tegoroczne Dni Turystyki w naszej szkole przypadły w dniach od 18 do 20 czerwca. Jak zwykle nie zabrakło ciekawych wycieczek - do Kotliny Kłodzkiej, Trójmiasta, Biskupina, Rosnówka, atrakcjami był też pobyt w schronisku w Gaju czy sens filmowy w Cinema City.

Data: 20.06.2018
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Dnia 15 czerwca w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019. Kandydowało 31 uczniów. Oto nazwiska osób, które zdobyły największą ilość głosów, a tym samym weszły w skład Rady SU:
EWA CIEŚLAK
ALEKSANDRA DŁUŻAK
ANNA DŁUŻAK
ANTONINA FLET
ZUZANNA GRZEŚKOWIAK
HANNA HOFFA
ALEKSANDRA JANKOWSKA
JULIA KŁAK
JULIA LUBOJAŃSKA
WOJCIECH LUBOJAŃSKI
OLIWIA MAJCHRZAK
ALEKSANDRA MIKOŁAJCZAK
MARTA MORAWIEC
WOJCIECH PORCZAK
JAKUB RATAJCZAK
JULIA RZEPKA
ROKSANA SÓJKA
JAN STRAJBEL
ZOFIA TOMASZEWSKA
OLIWIA WERWIŃSKA
W tym samym dniu przeprowadzono również wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Została nim pani Violetta Jankowska.

Tekst i foto: V. Jankowska

Data: 15.06.2018
VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Bezpiecznie na wsi"- ROZSTRZYGNIĘTY
W styczniu br., decyzją Prezesa KRUS Adama Wojciecha Sekścińskiego, uruchomiono ósmą edycję konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych, który co roku przyciąga ponad 30 tysięcy dzieci zainteresowanych tematem bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Tradycyjnie już honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a wsparcia organizacyjnego udziela Państwowa Inspekcja Pracy.
Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzacja wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy", które miało zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania najczęściej występującym w gospodarstwach rolnych wypadkom – upadkom osób.
W naszej szkole konkurs został przeprowadzony w klasach I-III i IV-VII. Wśród wszystkich prac na konkurs wysłano sześć, z każdej grupy wiekowej po trzy. Zarówno z pierwszej i drugiej grupy uczniowie otrzymali wyróżnienia : Mikołaj Hetmanowski klasa II i Roksana Śójka klasa VII . GRATULUJEMY.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 15.06.2018
Warsztaty z robotyki i programowania
W poniedziałek 11 czerwca 2018 r. 8 uczniów z klasy Va wzięło udział w wycieczce do Poznania w ramach projektu „Edukacyjna rewolucja". Grupa uczestniczyła w warsztatach z robotyki i programowania wykorzystując innowacyjną grę „Scottie Go". w Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym. Po ciekawych zajęciach uczniowie mieli jeszcze możliwość zwiedzenia poznańskiego ZOO.

Tekst i foto: H. Borowczyk

Data: 14.06.2018
Mundial 2018
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej rozpoczęte! Piłkarskie szaleństwo ogarnęło także naszą szkołę - czekamy na pierwszy mecz polskiej reprezentacji, który odbędzie się 19 VI o godz. 17.00.

Data: 14.06.2018
Zajęcia terenowe w Blociszewie
11 czerwca uczniowie klas czwartych wybrali się na przyrodnicze zajęcia terenowe do lasu w Błociszewie. Tu podręcznikowe kartki ożyły - las pachniał, ziewał, dotykał chłodnym cieniem.
Podczas zajęć prowadzonych przez nauczyciela przyrody uczniowie mogli w praktyce sprawdzić swoje umiejętności orientowania się w terenie, pomiaru składników pogody, rozpoznawania gatunków drzew i krzewów. Odbyli spacer z leśniczym panem Wojciechem Fabisiakiem, podczas którego poznali kulisy pracy leśniczego. Pan Wojciech dzielił się swoim doświadczeniem i ogromną wiedzą, burzył mity o lesie. Na koniec było i coś dla ciała. Czyż może być coś smaczniejszego niż własnoręcznie upieczona kiełbaska po długiej wędrówce?

Tekst: E. Mazur
Foto: A. Kalisz, E. Mazur

Data: 13.06.2018
Wycieczka do ZGO
12 czerwca uczniowie klas gimnazjalnych - IIA oraz IIB wyjechali do Zakładu Gospodarki Odpadami w Jarocinie na nietypową lekcję biologii. Być może gdzie indziej są miejsca piękniejsze... ale.... Może właśnie taki wyjazd sprawi, że nie zamienimy naszej planety w wysypisko śmieci?
Uczniowie dowiedzieli się, że bezużyteczne śmieci to tylko niewielki procent produkowanych w naszych domach odpadów.
Jak zamienić śmieci w surowce wtórne? Jak wyprodukować z nich prąd i energię? Ile śmieci wytwarza statystyczny Polak w ciągu roku? Dlaczego tak ważne jest segregowanie śmieci w domach? Zapytajcie gimnazjalistów z klas drugich.

Tekst i foto: E. Mazur

Data: 13.06.2018
Pierwszoklasiści u stomatologa
W poniedziałek 11. czerwca uczniowie kl. 1a odwiedzili gabinet stomatologiczny w Śremie. Dzięki uprzejmości p. Jolanty Kowalskiej uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby oraz mieli okazję zobaczyć nowocześnie wyposażone gabinety. Bardzo dziękujemy za piękną lekcję pokazową. Tego samego dnia Rodzice nagrodzili dzieci za cały rok trudnej, szkolnej pracy i zorganizowali im smaczny poczęstunek. Dziękujemy! Klasa 1a z wychowawczynią

Tekst i foto: M. Brewka

Data: 12.06.2018
Wizyta kl. I - III w Teatrze Muzycznym
28 maja uczniowie kl. I - III wzięli udział w przedstawieniu pt.: "Śpiąca królewna" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

Tekst i foto: M. Brewka

Data: 12.06.2018
Olimpiada Przedszkolaka
Data: 08.06.2018
"Jak nie czytam, jak czytam"
Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji bicia rekordu w jednoczesnym czytaniu - czy pobijemy rekord z poprzedniego roku, który wynosił 459 409 osób, okaże się pod koniec wakacji.
Nasza szkolna akcja poprzedzona była zabawą czytelniczą, podczas której wszystkie klasy zdobywały punkty, pokonując wyznaczoną trasę i rozwiązując, przygotowane przez kl. IIIB, zadania. Oprócz tego każda z klas przygotowała plakaty lub inne dzieła związane tematycznie z czytaniem, książką.

Data: 08.06.2018
Wyniki Powiatowego konkursu plastycznego
Biblioteka Publiczna w Śremie ogłosiła wyniki konkursu "Dzieci Brzechwie", laureaci z naszej szkoły to: Mikołaj Hetmanowski, Kinga Grygier, Martyna Buchert, Anna Mostowska, Zofia Bartkowiak, Bartosz Buchert, Marta Morawiec oraz Krystian Michalak. Wręczenie nagród nastąpi 18. czerwca o godz. 17.00 w siedzibie Biblioteki przy ul. Grunwaldzkiej 10.
GRATULUJEMY!
Data: 08.06.2018
WYGRALIŚMY!
Ostatnie zawody - ostatniej IX edycji - Igrzysk Młodzieży Wiejskiej Szkół Gimnazjalnych pod patronatem Burmistrza Śremu.
W Trójboju lekkoatletycznym nie daliśmy szans rywalom innych szkół, zwyciężając zarówno wśród dziewczyn jak i chłopców. Każdy biegł na 60m, skakał w dal oraz pchał kulą.
Reprezentanci Nochowa: Mateusz Rosik, Piotr Nowicki, Daria Adamczak, Julia Ogrodowska, Martyna Nawrocka, Julia Józefowicz, Adam Chudziński, Stanisław Szczepaniak
Gratulacje!

Tekst i foto: A Golak

Data: 06.06.2018
Śladami gen. Józefa Wybickiego po regionie śremskim
We wtorek 5 czerwca, cała klasa 5a wraz z nauczycielami: p. Karoliną Borowską i p. Beatą Piotrowską, uczestniczyła w warsztatach pt. „Śladami gen. Józefa Wybickiego po regionie śremskim", które zostały zorganizowane przez: Stowarzyszenie Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego, Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości oraz Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego.
Nasze warsztaty rozpoczęliśmy od Muzeum Śremskiego, gdzie widzieliśmy stałą ekspozycję „Wideoklip do Hymnu". Następnie pojechaliśmy do Manieczek, gdzie zobaczyliśmy min. kaplicę (rotundę) zbudowaną przez Józefa Wybickiego i kolumny Kołaczkowskiego. Po przyjeździe do Brodnicy zobaczyliśmy nagrobek Wybickich. Pan Jerzy Mańkowski ugościł nas w pałacu i opowiedział ciekawe historie. Obejrzeliśmy animację dotyczącą polskich symboli narodowych, następnie zjedliśmy poczęstunek i każdy z nas mógł pogłaskać Ramzesa – uroczego pupila pana Jerzego. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali imienne zaświadczenia o uczestnictwie w warsztatach.

Tekst: Zuzanna Walkiewicz, klasa 5a
Foto: K.Borowska

Data: 06.06.2018
„Piszę Książkę"
Już po raz siódmy biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Śremie ogłosiła Gminny Konkurs Literacki „Piszę książkę", którego celem było m.in. zachęcenie uczniów do podejmowania prób samodzielnej twórczości literackiej, ilustratorskiej i edytorskiej. W tym roku udział wzięło 25 uczniów. Naszą szkołę reprezentowały książki pt. „Wspomnienie miłości" autorstwa Adama Górczyńskiego z klasy IVb oraz „O wyjątkowej Martynce, Jasiu – kreciku i wróżce, która spełnia marzenia!" autorstwa Marty Morawiec z klasy Va. Serdecznie gratulujemy Marcie, która zajęła I miejsce w kategorii kl. IV-V oraz życzymy dalszych sukcesów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku więcej osób spróbuje swoich sił i być może odkryje swój talent pisarski.

Tekst i foto:A. Kalisz

Data: 03.06.2018
1 września - rocznica wybuchu II wojny
W sobotę, 1 września przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wraz z licznymi delegacjami oddali hołd tym, którzy w niej polegli.

Tekst i foto: V. Jankowska

Data: 02.09.2018
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
Nareszcie wakacje! W pełni zasłużony czas odpoczynku i relaksu - wcześniej na uroczystych apelach odebraliśmy wyróżnienia i nagrody, pożegnaliśmy też trzecioklasistów oraz nauczycieli -p. Halinę Sikę i p. Iwonę Pawlak. P. Sice życzymy odpoczynku na emeryturze a p. Iwonie powodzenia w nowym miejscu pracy.
Najokazalszą nagrodę zdobył Łukasz Pilc, który uzyskał najwyższy wynik z egzaminów gimnazjalnych - gratulujemy.
Wszystkim życzymy BEZPIECZNYCH WAKACJI - do zobaczenia 3. września.


Data: 24.06.2018
Biwak - Nowy Dębiec
Trzecioklasiści z gimnazjum po raz ostatni wyjechali na wypoczynek do ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Sportfan położonego nad Jeziorem Wonieskim w Nowym Dębcu. Atrakcyjne miejsce dla każdego, kto chce odpocząć, wspaniały mikroklimat zapewnił wszystkim bardzo dobre samopoczucie. Poprzez wyjazd upowszechniamy aktywny, zdrowy tryb życia, budujemy wrażliwości na piękno otaczającej przyrody i szacunku dla jej zasobów, rozwijamy poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne, a co najważniejsze integrujemy zespół i zacieśniamy więzi, które przez trzy lata rozwinęły się w obu klasach i na pewno będą trwały jeszcze przez długi czas.

Tekst i foto: A. Ziętek

Data: 22.06.2018