Zakończenie roku szkolnego
Zakończenie roku szkolnego to jak zwykle czas podsumowań, podziękowań, nagród... tak było i tym razem. Z łezką w oku pożegnaliśmy ósmoklasistów.
Życzymy wszystkim miłych i bezpiecznych wakacji.
Pokaż zdjęcia
Data: 24.06.2022
Poczet sztandarowy na uroczystości Zawierzenia Śremu NSJ
Pokaż zdjęcia
Transmisja z wydarzenia
Data: 23.06.2022
Nagroda dla Najlepszych Sportowców
W nagrodę za godne reprezentowanie szkoły na zawodach 💪 nasi uczniowie pojechali na Ślężę. 💛💙 Niestety najlepszym sportowcom nie udało się zdobyć szczytu - pogoda pokrzyżowała nam plany i ze względu na burzę musieliśmy zrezygnować z wejścia 🙁 Wyjazd do powtórki - czekamy na "okno pogodowe" w przyszłym roku 🙂
Tekst: A. Golak
Pokaż zdjęcia
Data: 23.06.2022
"Poznaj Polskę" - wycieczka do Warszawy
W dniach 21, 22 czerwca uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę szkolną do Warszawy, dofinansowaną w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Celem programu było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego, poprzez umożliwienie poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Uczniowie zwiedzili Centrum Nauki Kopernik, eksperymentując przy ponad 200 eksponatach tworzących 19 grup tematycznych poświęconych człowiekowi i przyrodzie. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które w nowoczesny, niekonwencjonalny sposób przedstawia historię Polski XX wieku oraz wpływu Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na losy Polski. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, biorąc udział w warsztatach podczas których poznaliśmy dzieje polskich Żydów - od średniowiecza do współczesności. Ostatnim miejscem, które uczniowie poznali to historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem czyli najstarsze, zabytkowe fragmenty Warszawy, które uznane zostały za pomnik historii w 1994 roku. Wycieczka pozwoliła urozmaicić, utrwalić i w praktyczny sposób odkryć ślady historii, a eksperymentowaniu w centrach nauki stworzyło warunki do zdobycia nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
Tekst: A. Ziętek
Foto: A. Ziętek i uczestnicy wycieczki
Pokaż zdjęcia
Data: 23.06.2022
Spotkanie z pisarzem
W poniedziałkowe przedpołudnie klasa VI odbyła spacer do Biblioteki Publicznej w Śremie, by wziąć udział w spotkaniu autorskim z panem Łukaszem Wierzbickim. Gospodarz to znany pisarz książek dla dzieci, m.in " Afryka Kazika", " Dziadek i niedźwiadek", "Drzewo. Mity Słowian", " Machiną przez Chiny". Autor zapoznał uczniów ze swym warsztatem, tłumaczył, skąd bierze pomysły na swe książki oraz opowiedział, od czego wszystko się zaczęło. Spotkanie był bardzo wesołe i obfitowało w niecodzienne zwroty akcji. Najwięcej miejsca poświęcono ostatniej książce o Aleksandrze Dobie- kajakarzu, który trzykrotnie przepłynął Atlantyk i udowodnił, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń. Na koniec można było kupić książkę i poprosić o autograf autora.
Tekst: A. Genderka
Foto: B. Tomaszewska
Pokaż zdjęcia
Data: 21.06.2022
Bal zakończeniowy ósmoklasistów
14 czerwca nadszedł czas na ostatnią wspólną zabawę w gronie koleżanek i kolegów ze szkoły podstawowej. To była wspaniała impreza. DZIĘKUJEMY
Pokaż zdjęcia
Data: 15.06.2022
Lekcja przyrody w WPN
13 czerwca 2022 roku klasa 4a wraz z wychowawcą panią Weroniką Stasińską i nauczycielem przyrody panią Elżbietą Mazur odwiedziła Wielkopolski Park Narodowy. W programie wycieczki było aktywne zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego, zajęcia terenowe w lesie, a na koniec spotkanie integracyjne przy ognisku. To była wspaniała lekcja przyrody. :)
Tekst i foto: E. Mazur
Pokaż zdjęcia
Data: 14.06.2022
Konkurs "Mistrz Kaligrafii" dla kl. 1-3
Dziś uczniowie z kl. 1-3, którzy wygrali eliminacje klasowe, zmierzyli się w kolejnym etapie konkursu "Mistrz Kaligrafii" - ich zadaniem było piękne i bezbłędne przepisanie wskazanego tekstu w określonym czasie. Po wnikliwej analizie prac wyłoniono Szkolną Mistrzynię Kaligrafii - Amelię Urbańską, drugie miejsce zajęła Antonina Borowska, a trzecie Anna Wypłata. Gratulujemy!
Pokaż zdjęcia
Data: 10.06.2022
Egzamin na kartę rowerową
Dnia 10 czerwca uczniowie klasy 4, w obecności przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Śremie, prezentowali swoje umiejętności jazdy na rowerze i znajomość zasad ruchu drogowego, by uzyskać kartę rowerową.
Pokaż zdjęcia
Data: 10.06.2022
3a i 3b w Parku Trampolin Jump Speace

Foto: M. Klaczyk
Pokaż zdjęcia
Data: 10.06.2022
Wycieczka kl. 5a i 6a

Foto: E. Mazur
Pokaż zdjęcia
Data: 09.06.2022
Dzień Dziecka w kl. 1 - 3
1 czerwca uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej i oddziału przedszkolnego brali udział w zorganizowanym z okazji ich święta pikniku na świeżym powietrzu, podczas którego na dzieci czekało sporo atrakcji. Imprezę rozpoczęło przedstawienie pt. „Rzepka” przygotowane przez uczniów klasy 3a. Dalsza część zabawy obfitowała w pokazy najróżniejszych talentów sportowych, tanecznych i plastycznych. Można było zbadać swą szybkość biegnąc w worku, poznać swą siłę przeciągając linę, zagrać emocjonujący mecz w piłkę nożną, nauczyć się nowych kroków tanecznych, stworzyć kolorowe esy floresy kredą na kostce czy piękne malowidła farbami na folii spożywczej. Nie brakowało też słodkich przekąsek i oczywiście uwielbianych przez wszystkie smyki lodów 😊 Wszyscy bawili się znakomicie, czego dowodem były zadowolone, uśmiechnięte dziecięce buzie.
Tekst i foto: M. Klaczyk
Pokaż zdjęcia
Data: 02.06.2022
Dzień Dziecka kl. 4 - 8cz. 2 - Dzień Języków Obcych
Równie atrakcyjnie minęła druga część Dnia Dziecka, podczas której uczniowie odbyli wirtualną podróż po świecie uczestnicząc w grze interaktywnej sprawdzającej wiedzę o innych krajach. Na zakończenie każda klasa zaprezentowała wybraną piosenkę w języku angielskim
Pokaż zdjęcia
Data: 01.06.2022
Dzień Dziecka kl. 4 - 8 - cz. 1 - Dzień Języka Ojczystego
Z okazji Dnia Dziecka w szkole odbył się w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego. Klasy kilka tygodni wcześniej losowały przysłowia, które miały zilustrować scenkami. Dodatkowo reprezentanci klas rozwiązywali zadania związane ze znajomością frazeologizmów, szeroko pojętą wiedzą polonistyczną, rozwiązywaniem kalamburów, rozpoznawaniem muzyki ze znanych polskich filmów i seriali oraz prezentacją książek w konkursie krasomówczym i transparentów o tematyce związanej z czytelnictwem i językiem polskim. Nad poprawnym przebiegiem czuwała komisja pod kierownictwem pani dyrektor Katarzyny Sadzikowskiej. Wszyscy bawili się znakomicie, publiczność dopingowała występujących i mogła wziąć udział w niektórych dodatkowych konkurencjach. Wszystkie aktywności były nagradzane. Na zakończenie powspominaliśmy dawne lata, oglądając prezentację na temat projektów czytelniczych od 2013 roku. Niektórzy twierdzą, że "frazeologia polska umiera w tempie galopujących suchot", ale nie dotyczy to uczniów naszej szkoły, którzy wykazali się dziś dużą wiedzą i znakomicie się bawili.
Tekst: A. Genderka
Pokaż zdjęcia
Data: 01.06.2022
Dzień Piżamy
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego dzisiejszy piątek został ogłoszony jako Dzień Piżamy - nawet pogoda dostosowała się do tego ogłoszenia.
Pokaż zdjęcia
Data: 27.05.2022
W świecie książek Astrid Lindgren
Z okazji 115. rocznicy urodzin i 20. rocznicy śmierci znanej i cenionej na całym świecie szwedzkiej pisarki książek dla dzieci i młodzieży Biblioteka Publiczna w Śremie zaprosiła uczniów szkół podstawowych do udziału w powiatowym konkursie plastycznym" W świecie książek Astrid Lindgren". Wszyscy znamy stworzonych przez tę autorkę bohaterów: Pipi, dzieci z Bullerbyn, Emila, braci Lwie Serce, Ronję i wielu innych. Nic więc dziwnego, że konkurs cieszył się sporym powodzeniem. Wpłynęło 315 prac, wśród nich także uczniów naszej szkoły. Miło nam ogłosić, że kilkoro zostało nagrodzonych lub wyróżnionych:
Kategoria 9-latki: wyróżnienie Marcelina Płonka
Kategoria 10-latki: I nagroda Joanna Skrzypczak kl. IV
Kategoria 11-latki: II nagroda Maria Klaczyk kl. IV
Kategoria 13-latki: II nagroda Cecylia Kozicka kl. VII a Podsumowanie konkursu odbędzie się 9 czerwca 2022r. o godz. 17. 00 w siedzibie biblioteki przy ulicy Grunwaldzkiej10. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
tekst: A. Genderka
foto: M. Klaczyk
WYNIKI KONKURSU

WRĘCZENIE NAGRÓD
Data: 27.05.2022
Finał Wielkopolskich Czwartków LA, Puszczykowo 24.05.2022 r.
Foto: A. Golak
Pokaż zdjęcia
Data: 24.05.2022
Wycieczka do Wrocławia -kl. 4 i 5
Foto: E. Mazur
Pokaż zdjęcia
Data: 18.05.2022
XIV Festiwal Biegowy Ekonoma - 14.05.2022 r.
Sztafeta 4x300 m I miejsce: Szkoła Podstawowa Nochowo Skład Sztafety: Aleksandra Jankowska kl. 8b, Kacper Reca kl. 6a, Maja Lanatowicz kl. 8a, Jan Strajbel kl. 8b II miejsce: Hot Tigers III miejsce: Pogromcy Wiatrów Bieg Uczniów Szkół Podstawowych roczniki 2014-2013 na dystansie około 100 m Klasyfikacja chłopców III miejsce: Stanisław Strajbel kl. 2b Klasyfikacja dziewczynek I miejsce: Tola Skrzypczak kl. 1a II miejsce: Urszula Haremza kl. 1a Bieg Uczniów Szkół Podstawowych roczniki 2012-2010 na dystansie około 300 m Klasyfikacja chłopców III miejsce: Nikodem Kozicki kl. 5a Klasyfikacja dziewczynek I miejsce: Michalina Kaczmarek kl. 6a II miejsce: Joanna Skrzypczak kl. 4a Bieg Uczniów Szkół Podstawowych roczniki 2009-2007 na dystansie około 1 km Klasyfikacja chłopców II miejsce: Michał Grygier kl. 8a Klasyfikacja dziewczynek I miejsce: Antonina Flet kl. 8a III miejsce: Ola Mikołajczak kl. 8a Gratulujemy!
TekstA. Golak
Foto: A. Golak, P. Wawrzyniak, T. Barylski
Pokaż zdjęcia
Data: 14.05.2022
Konkurs "Mistrz Pięknego Zeszytu"
Dnia 13 maja 2022 r. wręczono nagrody i wyróżnienia uczniom najmłodszych klas naszej szkoły za udział w konkursie „Mistrz Pięknego Zeszytu”. Z każdej klasy zostały wyłonione po trzy osoby, które mogą pochwalić się pięknie prowadzonym zeszytem. Komisja miała nie lada problem, by wyłonić zwycięzców. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst i foto: M. Klaczyk
Pokaż zdjęcia
Data: 13.05.2022
"Lew, czarownica i stara szafa"
Dnia 12 maja 2022r. uczniowie klas trzecich oraz piątej i szóstej mieli okazję obejrzeć transmisję spektaklu „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”.
Tekst i foto: M. Klaczyk, B. Wietrzyńska-Szałek
Pokaż zdjęcia
Data: 13.05.2022
Wycieczka do Rogowa
Dnia 10 maja 2022r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Rodzinnego Parku Rozrywki Zaurolandia w Rogowie, by poszerzać swą wiedzę o prehistorycznych stworzeniach zamieszkujących naszą planetę. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji, niewątpliwie największą z nich był jednak spacer ścieżką dinozaurów, na której czekały na nas i te największe i te najbardziej niebezpieczne stworzenia.
Tekst i foto: M. Klaczyk
Pokaż zdjęcia
Data: 13.05.2022
Historia Polski - żywe obrazy

Pokaż zdjęcia
Data: 06.05.2022
WIZYTA W PASIECE W DALEWIE - 2a,b
W czwartek 28 kwietnia, klasy 2A i 2B wybrały się do pasieki w Dalewie. Uczniowie dowiedzieli się wszystkiego o produkcji miodu, budowie ula i życiu pszczół. Tajniki pracy pszczelarza w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił pan Bartosz Ustasiak. Nie obyło się także bez małej, słodkiej degustacji miodów własnej produkcji. Serdecznie dziękujemy panu Sołtysowi za zaproszenie i ugoszczenie.
Tekst i foto: K. Borowska
Pokaż zdjęcia
Data: 05.05.2022
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dziś podczas uroczystego apelu upamiętniliśmy ofiary zbrodni katyńskiej, wspominając wstrząsające wydarzenia z wiosny 1940 roku.
Pokaż zdjęcia
Data: 29.04.2022
„Palić- nie palić, oto jest pytanie”.
Uczniowie klasy 5a brali udział w konkursie „Palić- nie palić, oto jest pytanie”. Zadanie polegało na wykonaniu zdjęcia zachęcającego do życia bez papierosów i e- papierosów. W etapie szkolnym pierwsze miejsce zajęła Marianna Styperek, drugie miejsce Barbara Śmigielska, trzecie miejsce - Lena Łakomiak. Praca Marianny Styperek otrzymała wyróżnienie w etapie powiatowym konkursu.
Tekst i foto: E. Mazur
Pokaż zdjęcia
Data: 29.04.2022
Konkurs ortograficzny klas trzecich
27 kwietnia odbył się konkurs ortograficzny, w którym wzięli udział zwycięzcy etapów klasowych. Uczestnicy napisali dyktando oraz rozwiązywali urozmaicone zadania ortograficzne. Najlepiej poradził sobie z nimi Antoni Wawrzyniak zostając mistrzem ortografii klas trzecich. Na drugim miejscu uplasowała się Maria Kurek, na trzecim Michał Cassandro.
Pokaż zdjęcia
Data: 27.04.2022
Prace naszych uczniów prezentowane podczas Międzynarodowego Dnia Kreatywności i Innowacji
Uczniowie klas IV-VII podczas ferii zimowych, przeprowadzili ze swoimi dziadkami i babciami wywiad o ciekawych historiach lat młodzieńczych. Okazało się, że dziadkowie bardzo wczuli się w zadanie, a z jego wynikami można zapoznać się w Śremskim Kinie podczas wystawy związanej z Międzynarodowym Dniem Kreatywności i Innowacji.
zobacz relację Śok-u

Projekt "Poznaj moją babcie/mojego dziadka" - tak bardzo spodobał się oglądającym, że w Kinoteatrze Słonko pojawili się przedstawiciele śremskich gazet. Co napisali przeczytajcie sami.
srem.naszemiasto.pl

Tekst: A. Ziętek
Data: 26.04.2022
Dzień Ziemi
Już 21 kwietnia rozpoczęliśmy obchody Dnia Ziemi. Podczas wspólnego spotkania zostały podsumowane projekty i konkursy ekologiczne a klasy 4-8 zaprezentowały piosenki związane z ochroną środowiska. Wiele emocji wzbudziła też gra, podczas której uczestnicy - przedstawiciele kl. 5-8 - musieli wykazać się wiedzą z zakresu ekologii. Dopełnieniem tych obchodów będzie klasowe "Sprzątanie świata".
Pokaż zdjęcia
Data: 21.04.2022
Wielkanoc w szkole
Już od początku kwietnia w naszej szkole odczuwało się atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznawały zwyczaje i tradycje świąteczne: malowały pisanki, robiły zajączki, koszyczki, palmy, stroiki na stół wielkanocny. W klasach zrobiło się wiosennie, kolorowo i pachniało świętami. Dnia 13 kwietnia klasa VIIb zorganizowała świąteczne spotkanie z poczęstunkiem oraz słodkimi upominkami. Uczniowie składali sobie świąteczne życzenia i opowiadali jakie zwyczaje panują w ich domach. Był to wspaniały, pełen wrażeń czas.
Tekst i foto: A. Ziętek
Pokaż zdjęcia
Data: 20.04.2022
Konkurs na Palmę Wielkanocną
Palmy wielkanocne to nieodzowny atrybut Wielkanocy. Muzeum Śremskie zaprosiło mieszkańców Śremu i okolic do wspólnej zabawy i udziału w Konkursie Palm Wielkanocnych. W tegorocznej edycji Konkursu udział wzięło w sumie blisko 400 osób, które przygotowały ponad 40 palm! Nasza szkoła nie zdobyła żadnej nagrody, ale klasy, które przystąpiły do konkursu, otrzymały podziękowania.
Tekst: A. Ziętek
Zobacz relację z Muzeum
Data: 20.04.2022
Idziemy za Jezusem Drogą Krzyżową
W ostatni dzień przed świąteczną przerwą uczniowie klasy II b zaprosili młodszych kolegów na przedstawienie kukiełkowe opowiadające o wydarzeniach Wielkiego Piątku. Było ono podsumowaniem projektu klasowego, który trwał od początku Wielkiego Postu. Dziękuję dzieciom za wielkie zaangażowanie!
Tekst i foto: V. Jankowska
Pokaż zdjęcia
Data: 13.04.2022
Wycieczka do Warszawy - kl. 8a,b
W dniach 7-8 kwietnia ósmoklasiści odwiedzili Warszawę, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Pierwszego dnia oglądali miasto z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki oraz wzięli udział w rozmaitościach oferowanych przez Centrum Nauki "Kopernik". W kolejnym dniu zwiedzili Muzeum Historii Żydów "Polin" oraz odbyli długi spacer z przewodnikiem od Starówki do placu z Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie odwiedzili Łazienki Królewskie.
Tekst i foto: B. Wietrzyńska-Szałek
Pokaż zdjęcia
Data: 11.04.2022
Spotkanie z geodetą - kl. 2a,b
8 kwietnia klasy 2a i 2b wzięli udział w spotkaniu z geodetą p. Lidią Wyrzykiewicz. W czasie tych zajęć dowiedzieli się na czym polega praca geodety. Mogli zobaczyć przyrządy potrzebne w tej pracy i poznali ich trudne nazwy - niwelator optyczny, pion, szpilki, węgielnica, podziałka. Wszyscy słuchali z dużym zainteresowaniem. Dziękujemy p. Lidii za ciekawą lekcję i poświęcony czas.
Tekst i foto: M. Brewka
Pokaż zdjęcia
Data: 11.04.2022
Dzień Książki dla Dzieci
Trzecioklasiści odwiedzili bibliotekę szkolną, by uczcić święto książki dla dzieci ustanowione w dzień urodzin słynnego baśniopisarza - Hansa Christiana Andersena. Podczas spotkania m.in. wysłuchali baśni "Księżniczka na ziarnku grochu", odczytanej im przez starsze uczennice w ramach szkolnej akcji "Cała Polska czyta Dzieciom" oraz wzięli udział w tematycznym miniquzie. Na zakończenie otrzymali elektroniczne karty czytelnika, które umożliwiły im szybkie wypożyczenie nowości książkowych.
Pokaż zdjęcia
Data: 06.04.2022
Wielkanocne zajęcia w Muzeum Śremskim
Czwartego kwietnia, klasa 2a i 2b odwiedziły Muzeum w Śremie. Klasy wzięły udział w wielkanocnych zajęciach “W poszukiwaniu zaginionego jajka”. Uczestnicy po ciekawym wprowadzeniu w tradycje wielkanocne, wyruszyli w podróż po ogrodzie muzealnym, w poszukiwaniu zaginionego jajka wielkanocnego. Uczniowie zmagali się zarówno z zadaniami sportowymi jak i wiedzowymi. Na zakończenie zajęć dzieci pomysłowo ozdobiły olbrzymie jaja. Jedno z nich zostawiły w muzeum, będzie można je podziwiać na wielkanocnej wystawie.
Tekst i foto: K. Borowska
Pokaż zdjęcia
Data: 05.04.2022
Zajęcia kształtujące kreatywność
Lekcje rozwijające kreatywność są wyjątkową okazją do poznania swoich zainteresowań i umiejętności. Na jednej z nich uczniowie klasy VII zaproponowali zajęcia kulinarne, podczas których sami przygotowali swoje dania. Wspólna degustacja pokazała możliwości drzemiące w uczniach.
Tekst i foto: A. Ziętek
Pokaż zdjęcia
Data: 04.04.2022
Turniej Pierwszej Pomocy
1 kwietnia odbył się Turniej Pierwszej Pomocy zorganizowany przez Zespół Szkół Technicznych. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Aleksandra Jankowska, Zuzanna Grześkowiak i Adam Gawiński, po zaciętej rywalizacji między dwunastoma zespołami szkół z naszego powiatu zdobyła 3. miejsce. GRATULUJEMY!
Foto: V. Jankowska
Pokaż zdjęcia
Data: 01.04.2022
Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną
W tym roku zamiast seniorów do KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ, organizowanego przez Muzeum Śremskie, przystąpili uczniowie klas IV - VII. Pięknie wykonane prace zostały przeniesione przez uczniów klasy VIIa do muzeum. Serdecznie dziękujemy klasom i czekamy na rozstrzygnięcie konkursu, który nastąpi w dniu 10.04.2022 r. o godz.12 w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego, podczas Niedzieli Palmowej w Muzeum. Wszyscy uczniowie są zaproszeni . Czekamy na Was.
Tekst i foto: A. Ziętek
Pokaż zdjęcia
Data: 31.03.2022
Internetowy Teatr dla Szkół - "Zaginiony świat"
W piątek, 25 marca 2022r. uczniowie najmłodszych klas miały okazję obejrzeć spektakl na motywach powieści sir Arthura Conana Doyle’a pt. „Zaginiony świat”. Przedstawienie Teatru Maska w Rzeszowie pokazało i przypomniało dzieciom, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach.
Tekst i foto: M. Klaczyk
Pokaż zdjęcia
Data: 28.03.2022
Zespołowy Konkurs Matematyczno- Przyrodniczy
Dnia 23.03.2022 roku, w godz. 8.20-14.00, nasi uczniowie z klas 8a i 8b, wzięli udział w Zespołowym Konkursie Matematyczno- Przyrodniczym, etap powiatowy. Konkurs obejmował materiał z zakresu matematyki, chemii, fizyki, geografii, biologii, wzięli udział uczniowie, którzy wygrali eliminacje szkolne: z klasy VIIIa - Wojciech Porczak, Artur Lubinski, Michał Grygier, z klasy VIIIb - Faustyna Szłapka. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Tekst i foto: M. Kamińska-Kuśnierek
Pokaż zdjęcia
Data: 24.03.2022
Marzec miesiącem matematyki
14.03.2022roku w ramach Światowego Dnia Liczby Pi , uczniowie z klas IV-VIII podczas lekcji matematyki, poprzez zabawę poznali co to jest liczba Pi. W ramach miesiąca matematyki organizowane są rozgrywki między klasami - szkolny konkurs matematyczny. Ponadto 24 marca uczniowie wzięli udział w Olimpiadzie Antysmogowej.
Tekst i foto: M. Kamińska-Kuśnierek
Pokaż zdjęcia
Data: 24.03.2022
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca to dzień w którym rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Z tej okazji dzieci z oddziału przedszkolnego „0a” oraz uczniowie klas Ia, IIIa i IIIb brali udział w wiosennym quizie sprawdzającym ogólną wiedzę na temat nowej pory roku oraz wykonali pracę plastyczną przedstawiającą Panią Wiosnę. Następnie rywalizowali w „Wiosennych potyczkach sportowych” na boisku szkolnym. Na zakończenie obchodów, każda z klas otrzymała dyplom oraz upominek dla całej grupy. Nie zabrakło dobrych humorów oraz wspaniałej zabawy. Zapraszamy do galerii.
Tekst i foto: M. Moszka
Pokaż zdjęcia
Data: 22.03.2022
Dzień bez plecaka
Dużą inwencją wykazali się uczniowie podczas organizowanego przez Samorząd Uczniowski Dnia bez plecaka - mimo, iż tego dnia nie mogli skorzystać z plecaków, spakowali swe podręczniki i przybory na bardzo pomysłowe sposoby.
Pokaż zdjęcia
Data: 18.03.2022
Dzień Kobiet
8 marca w zespołach klasowych świętowaliśmy Dzień Kobiet. Było mnóstwo życzeń, upominków a przede wszystkim pozytywnej energii.
Pokaż zdjęcia

Pokaż zdjęcia - 7b
Data: 09.03.2022
Pomagamy Ukrainie
W związku z wojną w Ukrainie od początku czujemy potrzebę okazania wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim. W szkole zebraliśmy dary, które trafiły do oddziału we Lwowie, Centrum Polskiej Kultury Odra-Niemen-Dniestr, gdzie zostały rozdysponowane potrzebującym mieszkańcom Ukrainy w regionie.
Pokaż zdjęcia
Data: 02.03.2022
Klasa IV zaprasza na baśniowe wyspy
Podsumowaniem lekcji na temat niesamowitych wysp były projekty baśniowej krainy, którą uczennice i uczniowie klasy IV wykonali w grupach. Efekty ich prac można podziwiać w łączniku szkoły.
Tekst: A. Genderka
Pokaż zdjęcia
Data: 25.02.2022
Karnawał

Pokaż zdjęcia - kl. 2a
Data: 25.02.2022
Warto przeczytać
Podczas zdalnego nauczania każdy z uczniów klasy czwartej otrzymał zadanie, by przeczytać dowolną lekturę i przygotować jej ustną prezentację. Wysłuchaliśmy podczas lekcji szeregu propozycji książek detektywistycznych, z tajemnicą i dreszczykiem, przygodowych, humorystycznych, takich, które przenosiły nas w inne czasy, np. w PRL albo zdecydowanie odleglejsze, wysłuchaliśmy nawet życiorysów najbardziej znanych piłkarzy. Propozycje możemy potraktować jako podpowiedź, po jaką książkę sięgnąć podczas nadchodzących ferii. Plakaty, projekty okładek można podziwiać w łączniku.
Tekst: A. Genderka
Pokaż zdjęcia
Data: 14.01.2022
Grudzień w 2b
Ostatnie tygodnie minęły drugoklasistom pod hasłem przygotowań do świąt. Uczniowie między innymi wzięli udział w mikołajkowej loterii fantowej, piekli i ozdabiali pierniczki, poznawali tradycje bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie, śpiewali i grali Jingle bells na Kolor Piano, nauczyli się mnóstwa świątecznych określeń w języku angielskim, wykonali aniołki i szopki bożonarodzeniowe, przeczytali jak obchodzą święta ich rówieśnicy z Bullerbyn, zorganizowali klasowe spotkanie świąteczne, na którym wdrożyli w życie poznane zasady dobrego wychowania i zachowania przy stole.
Teks i fotot: K. Borowska
Pokaż zdjęcia
Data: 21.12.2021
Konkurs "Matematyczna Bomka"
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na "Matematyczną Bombkę", który zorganizowali nauczyciele matematyki. Piękne prace uczniowskie mogliśmy podziwiać na świątecznej choince, która przystroiła korytarz szkolny. Wszystkie bombki były pomysłowe i nowatorskie. Mogliśmy jednak nagrodzić tylko kilkoro uczniów. Nagrodzeni uczniowie: I miejsce zajęła Joanna Skrzypczak z klasy IV, II miejsce zajęła Julia Małecka z klasy VIII b, III miejsce zajęły: Weronika Taciak z klasy VII a i Karina Szymendera z klasy VIII a. Wyróżnienia otrzymali: Cezary Szymendera z klasy VIII a i Marta Pawlak z klasy VII b Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst: K. Konwerski
Pokaż zdjęcia
Data: 20.12.2021
Święta w szkole
Ze względu na planowane przejście na tryb zdalny nauki od 20XII-9I poszczególne klasy już wcześniej uczciły zbilżające się święta Bożego Narodzenia. Świąteczne spotkania odbyły się w oddziałach klasowych urozmaicone wspólnym kolędowaniem, symbolicznym poczęstunkiem i prezentami, ale przede wszystkim były okazją do czerpania radości ze wspólnie spędzonego czasu.
Pokaż zdjęcia - 4a
Pokaż zdjęcia - 3b
Pokaż zdjęcia - 2a
Pokaż zdjęcia - 2b
Pokaż zdjęcia - 7b
Data: 20.12.2021
XV Gala Wolontariatu
XV Gala Wolontariatu organizowana przez Fundację na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem za nami. Podobnie jak w ubiegłym roku gala odbyła się w ograniczonym gronie Przyznano tytuł Wolontariusza Roku . Grudniową tradycją jest już od przeszło 25 lat docenianie przez Fundację na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem wolontariuszy, którzy działają na terenie powiatu śremskiego. Przez lata lista nagrodzonych znacznie urosła, a teraz do grona Wolontariuszy Roku dołączyła kolejna osoba. Decyzją kapituły XV Gali Wolontariatu spośród zgłoszonych kandydatur Wolontariuszem Roku wybrana została Oliwia Werwińska - była uczennica naszej szkoły. To już czwarta osoba w przeciągu 11 lat istnienia wolontariatu jaka otrzymuje nagrodę WOLONTARIUSZA ROKU – GRATULUJEMY i życzymy dalszych pomysłów na wolontarystyczne działanie.
Tekst: A. Ziętek
Pokaż zdjęcia
Data: 17.12.2021
Przygotowania do Świąt 2a
Uczniowie klasy 2a dobrze przygotowali się do świąt Bożego Narodzenia. Upiekli pierniki, samodzielnie ozdobili bombki, wykonywali kartki świąteczne i przygotowali z pomocą rodziców klasową wigilię. Na zakończenie odbyli spotkanie ze św. Mikołajem. Wszystkim życzą Wesołych Świąt.
Tekst i foto: M. Brewka
Pokaż zdjęcia
Data: 17.12.2021
Święta w świetlicy
Do Świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej dlatego też dzieci ze świetlicy szkolnej postanowiły przygotować małe stroiki na stół świąteczny. W dobrych nastrojach z kolędami w tle miło spędziliśmy czas.
Tekst i foto: M. Moszka
Pokaż zdjęcia
Data: 17.12.2021
"Czytanie w ligach" - finał
Finał projektu "Czytanie w ligach" realizowanego w kl. 2a odbył się w bibliotece szkolnej. Uczniowie, którzy dotarli do ekstraligi wzięli udział w konkursie pięknego czytania - pierwsze miejsce zajął Maks Leciej, drugie - Amelia Urbańska, trzecie - Szymon Duszczak GRATULACJE!. Dziękujemy wszystkim za udział i zachęcamy do dalszego "szlifowania" umiejętności czytania.
Pokaż zdjęcia
Data: 16.12.2021
Książka jest dobra na wszystko
Nadchodzi czas świąteczny, czas, w którym wszyscy znajdziemy chwilę na dobrą lekturę. Uczniowie klas V i VI zaprezentowali koleżankom i kolegom swoje wybory czytelnicze. Był humor, przygody, a nawet zagadki detektywistyczne. Mamy nadzieję, że pod choinką znajdziemy też tę najlepszą z przyjaciółek. Miłej lektury!
Tekst:: A. Genderka
Foto: K. Skrzypczak
Pokaż zdjęcia
Data: 15.12.2021
Świąteczne czapeczki i kartki
Fundacja na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem – Koło Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „SMOKI” wyszła z propozycją, aby uczniowie naszej szkoły pomogli w zrobieniu świątecznych czapeczek oraz kartek, które zostaną podarowane przez uczestników koła wszystkim dobroczyńcom, którzy przez cały czas wspierają fundację. Uczniowie na zajęciach plastyki ochoczo przystąpili do wykonania czapeczek oraz kartek. Wszystkie prace zostały przekazane fundacji.
Tekst i foto: A. Ziętek
Pokaż zdjęcia
Data: 13.12.2021
Spotkanie z weterynarzem
9XII2021 uczniowie klas 2a i 2b wzięli udział w spotkaniu z lekarzem weterynarii. W ramach zajęć "Poznajemy zawody" mogli zadawać pytania(których było bardzo dużo), zrobić opatrunek, założyć chroniące ubranko dla zwierząt oraz posłuchać o pracy w przychodni weterynaryjnej. Dużo emocji wzbudziło zakładanie wenflonu. Spotkanie uznajemy za bardzo udane, a p. Emilii dziękujemy.
Tekst i foto: M. Brewka
Pokaż zdjęcia
Data: 10.12.2021
Mikołajki w 2a

Foto: M. Brewka
Pokaż zdjęcia
Data: 07.12.2021
Motyle dla HOSPICJUM PALIUM.
Dziękujemy za liczny udział w zbiórce pierników dla HOSPICJUM PALIUM. Nasze pierniki będą rozdawane 11 grudnia w trakcie Poznańskiego Betlejem na Placu Wolności w Poznaniu, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc i wsparcie dla Hospicjum. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc!!!
Otrzymaliśmy podziękowanie oraz pięknego motyla jako wyraz wdzięczności.
Tekst i foto: K. Konwerski
Pokaż zdjęcia
Data: 03.12.2021
Spotkanie z przedstawicielkami ZST w Śremie
Dziś uczniowie klas ósmych gościli przedstawicielki Zespołu Szkół Technicznych, które przedstawiły ofertę szkoły w zakresie organizowanych kierunków kształcenia dla absolwentów szkół podstawowych. Było to jedno z pierwszych spotkań mających na celu pomóc ósmoklasistom w podjęciu decyzji o dalszej nauce.
Pokaż zdjęcia
Data: 26.11.2021
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji nasi najmłodsi uczniowie oraz dzieci z oddziału przedszkolnego tego dnia przyszły do szkoły ze swoimi ukochanymi misiami. Wspólne zajęcia rozpoczęliśmy od gimnastyki z pluszowymi ulubieńcami, następnie zapoznaliśmy się z historią powstania pierwszego pluszowego misia. Nie zabrakło także zagadek obrazkowych dotyczących najbardziej znanych misiów z bajek. Wiele radości sprawiło nam „karmienie” oraz kompletowanie misia z zasłoniętymi oczami. Na koniec spotkania każda z grup ozdobiła misia techniką dowolną.
Tekst: M. Moszka
Foto: M. Moszka, B. Wietrzyńska-Szałek
Pokaż zdjęcia
Data: 26.11.2021
Zwariowane patyki
Co tydzień w naszej świetlicy realizujemy zadania z projektu „Zakamarek - ekotriki na kąciki”. Tym razem uczniowie z klasy pierwszej stworzyli kukiełki z patyków i wełny. Na twarzach dzieci było widać pełne zaangażowanie i zadowolenie z wykonanej pracy.
Tekst i foto: M. Moszka
Pokaż zdjęcia
Data: 23.11.2021
Dzień Patrona
Dziś ze szkoły ponownie nadawała stacja SPN - tym razem, by zaprezentować wywiad z Patronem szkoły - hrabią Władysławem Zamoyskim. Uczniowie przypomnieli sobie zasługi naszego Patrona dla Polski i przenieśli się wirtualnie do kórnickiego zamku gdzie podziwiali rodzinne pamiątki Zamoyskich.

Pokaż zdjęcia
Data: 22.11.2021
Spotkanie z poezją
Klasa szósta przeniosła się dziś wraz ze swym gościem - Olgą Romaszewską - w świat poezji - " Bergamotki", " Czubajki kani"... Poetka pokazała uczniom klimatyczne filmy, w których występuje i recytuje swe utwory. Czytała i interpretowała ulubione utwory swoje i autorów, których ceni. Olga jest absolwentką naszego gimnazjum i ZST w Śremie, ma 21 lat. Pisze i drukuje swe wiersze w sieci i tomikach. Poetka wspominała pobyt w naszej szkole, dzieliła się przeżyciami, refleksjami, dawała też wskazówki młodszym koleżankom i kolegom dotyczące poezji i jej tworzenia. Uczniowie klasy VI i VII a mieli także okazję zadać gościowi nurtujące ich pytania. To na pewno nie jest ostatnie spotkanie naszych uczniów z Romaszką.
Tekst i foto: A. Genderka
Pokaż zdjęcia
Data: 19.11.2021
„Szkoła do hymnu”
W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami przystąpili do odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy się do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Data: 10.11.2021
Rogale marcińskie w 7b
Rogal świętomarciński – rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina (11 listopada). Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu. W Poznaniu tradycja wypieku rogali świętomarcińskich na 11 listopada istniała już w 1860 roku. Uczniowie klasy VII b w zeszłym roku będąc na nauczaniu zdalnym, pochwalili się swoimi wypiekami rogali, w tym roku zajadali się tradycyjnymi poznańskimi rogalami świętomarcińskimi. Były pyszne!!!
Tekst i foto: A. Ziętek
Pokaż zdjęcia
Data: 10.11.2021
Spotkanie z podróżnikiem
Uczniowie mieli możliwość wysłuchania prelekcji naszego absolwenta, który podróżuje po świecie autostopem i opowiedział o swoich przygodach w Turcji.
Pokaż zdjęcia
Data: 09.11.2021
Śniadanie daje moc
8 listopada tradycyjnie klasy edukacji wczesnoszkolnej wzięły udział w ogólnopolskiej akcji prozdrowotnej "Śniadanie daje moc". W pierwszej części uczniowie rozmawiali na temat zdrowego odżywiania się w oparciu o piramidę żywieniową i ogólne zasady zdrowego trybu życia, po czym przystąpili do przygotowywania zdrowego, pożywnego śniadania, będącego najważniejszym posiłkiem dnia.
Tekst i foto: M. Klaczyk
Pokaż zdjęcia
Data: 08.11.2021
Święto Niepodległości
Podczas uroczystego apelu zostały zaprezentowane najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 r., towarzyszyły temu śpiewy patriotycznych pieśni i tańce narodowe, w pamięci pozostanie piękna prezentacja ukazująca piękno naszego kraju.
Pokaż zdjęcia
Data: 05.11.2021
Wycieczka do Kluczewa
W środę 27 października uczniowie z oddziałów 0a, 1a, 3a i 3b wzięli udział w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego "Stara Chata u Kowola" w Kluczewie. W programie czekało wiele atrakcji, między innymi przejazd traktorem, zabawa zabawkami z dawnych lat, opiekowanie się małymi zwierzątkami, ognisko z kiełbaskami. Dzieci mogły nauczyć się ubijać masło, wykuwać podkowę i doić krowę. Dobry humor nie opuszczał nas przez cały pobyt, wszyscy genialnie się bawiliśmy i z ogromną przyjemnością jeszcze tam kiedyś wrócimy.
Tekst i foto: M. Klaczyk
Pokaż zdjęcia
Data: 03.11.2021
Sprzątanie grobów
Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Pomocna Dłoń w Śremie, za wspólną akcję sprzątania grobów. Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. hr. Władysława Zamoyskiego w Nochowie przybyli na Cmentarz Parafialny w Śremie i wraz z organizatorami przedsięwzięcia posprzątali najbardziej zaniedbane groby, w których pochowani są Powstańcy Wielkopolscy. Julia Pilc, Jan Strajbel, Jagoda Tomczyk, Julia Przybylska, Aleksandra Jankowska, Zuzanna Grześkowiak, Wojciech Dutkiewicz, Wojciech Lubojański, Stanisława Walczak, Karol Mrug, Zuzanna Skrzyp, Weronika Twardowska,
Tekst i foto: A. Ziętek
Pokaż zdjęcia
Data: 01.11.2021
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - podsumowanie
W ostatni październikowy piątek zakończyliśmy świętowanie Miesiąca Bibliotek - tego dnia wybraliśmy osoby, które zaprezentowały najlepsze przebrania z baśni lub legendy - w kategorii kl. 1-3 wygrały: Oliwia Orłowska i Marysia Jędroszkowiak, w kategorii kl. IV-VI: Kamila Skrzypczak, VII - VIII: Kinga Skrzypczak. Uczniowie klas ósmych przygotowali dla młodszych niespodziankę w postaci przepięknych przedstawień: VIIIa wystawiła "Kota w butach", natomiast VIIIb "Kopciuszka".
Nagrodzono osoby, które podjęły się dodatkowego zadania - napisania listu do baśniowego bohatera.
Pokaż zdjęcia
Data: 29.10.2021
Pasowanie na czytelnika
Uczniowie klasy pierwszej zostali czytelnikami biblioteki szkolnej, wcześniej poznali zasady obowiązujące w bibliotece, odpowiedzieli na liczne zagadki i złożyli przyrzeczenie czytelnika. Spotkanie było okazją do wręczenia uczniom wyprawek czytelniczych "Pierwsze abecadło", które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.
Pokaż zdjęcia
Data: 28.10.2021
Internetowy Teatr - "Tymoteusz wśród ptaków"
Uczniowie kl. Vi obejrzeli spektakl emitowany na żywo z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
Pokaż zdjęcia
Data: 28.10.2021
Wizyta w Rehau
W ramach "doradztwa zawodowego" uczniowie klas ósmych udali się do firmy Rehau, gdzie poznali ofertę pracy zakładu zajmującego się produkcją profili okiennych.
Pokaż zdjęcia
Data: 25.10.2021
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - 22X
W kolejny październikowy piątek ponownie bawiliśmy się z baśnią i legendą - chętni uczniowie paradowali w strojach tematycznych a podczas przerwy przystąpiliśmy do akcji "Przerwa na czytanie" - mamy nadzieję, że tym razem pomożemy w ustanowieniu rekordu.
Foto: A. Golak, B. Wietrzyńska-Szałek
Pokaż zdjęcia

Data: 22.10.2021
Baśnie i legendy w świetlicy
Październik to miesiąc w którym zapoznajemy się w świetlicy ze znanymi legendami i baśniami. Codziennie gościmy u nas uczniów starszych klas, którzy przybliżają ich treść. Następnie wykonujemy różnorodne zadania: rozwiązujemy quizy, tworzymy gry oraz prace plastyczne.
Tekst i foto: M. Moszka
Pokaż zdjęcia

Data: 21.10.2021
Obchody Dni Papieskich
W ramach obchodów Dni Papieskich uczniowie kl. VI-VIII pojechali do kina na film pt.:"Fatima", po filmie udali się przed Katedrę Poznańską, by złożyć znicz przy pomniku Jana Pawła II i zaśpiewać ulubioną papieską pieśń "Barka". Ukoronowaniem naszych obchodów była czwartkowa biesiada przy "wadowickiej" kremówce.
Foto: A. Golak, B. Wietrzyńska-Szałek
Pokaż zdjęcia

Data: 20.10.2021
Świetliczaki na tropie... zagadek
W tym roku nasza szkolna świetlica bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Świetliczaki na tropie… zagadek”, organizowanego przez dwumiesięcznik „Świetlica w Szkole”. Przez cały rok szkolny będziemy realizować rozmaite zadania. Za nami pierwsze z nich, odpowiedź na pytanie: „Kim jest Biała Dama?”. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z legendą, a następnie obejrzeli prezentację o zamku w Kórniku. Kolejnym krokiem było wykonanie prac plastycznych oraz próba zbudowania własnego zamku z puzzli piankowych.
Tekst i foto: M. Moszka
Pokaż zdjęcia

Data: 20.10.2021
Obchody 82. rocznicy rozstrzelania Synów Ziemi Śremskiej - Jesteśmy, pamiętamy...
Śremianie pamiętają o historii swojego miasta. 20 Października, jak co roku uczcili pamięć osób, które w 1939 roku zostały rozstrzelane na rynku w Śremie oraz w Zbrudzewie. Wśród uczestników uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły. Poczet sztandarowy godnie reprezentował nas podczas Mszy świętej w śremskiej Farze oraz w czasie uroczystości na rynku. Poeta i filozof Gerge Santayana powiedział „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”, zatem jesteśmy, pamiętamy…
Tekst: K. Sadzikowska
Foto: B. Porczak, K. Sadzikowska
Pokaż zdjęcia

Zobacz też: Relacja z uroczystości

Data: 20.10.2021
Święto Edukacji Narodowej
Dziś program Dzień Dobry SPN nadawany był na żywo i w całości poświęcony obchodom Święta Edukacji. Na początku redaktorzy poprosili panią historyk o wyjaśnienie pochodzenia Święta, następnie uczniowie wypowiedzieli się co lubią w szkole a czego nie lubią. W trakcie wywiadu pani Dyrektor wręczyła nagrody i podziękowania pracownikom szkoły i uczniom. Spotkanie było uświetnione występami wokalnymi uczniów, nie zabrakło życzeń i upominków.
Pokaż zdjęcia

Data: 13.10.2021
„Zakamarek-Ekotriki na kąciki”- zajęcia świetlicowe
„Zakamarek-Ekotriki na kąciki” to projekt z zakresu edukacji przyrodniczo-ekologicznej mający na celu rozbudzanie wyobraźni oraz stymulowanie dzieci do samodzielnej eksploatacji świata. Nasi uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej z zaangażowaniem wykonali zadanie, które polegało na stworzeniu „cudaków” z darów jesieni.
Tekst i foto: M. Moszka
Pokaż zdjęcia

Data: 13.10.2021
Internetowy Teatr - "Rutka"
11 października uczniowie kl. 8 i 7b w ramach Internetowego Teatru dla Szkół obejrzeli spektakl pt. "Rutka" transmitowany z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Przedstawienie to jest oparte na książce łodzianki Joanny Fabickiej. Powieść obsypana została wieloma nagrodami – w poetycki, surrealny i nie pozbawiony poczucia humoru sposób przybliża dziecięcemu czytelnikowi obraz życia w łódzkim getcie.
Pokaż zdjęcia

Data: 11.10.2021
Wieczór filmowy 0 - III
W piątkowe popołudnie, 8 października 2021, uczniowie z oddziałów 0 - 3 spotkali się w szkole na wieczorze filmowym. Poza projekcją filmu, na dzieci czekało wiele atrakcji. Było słodko (od waty cukrowej) i biało (od popcornu).Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Dziękujemy wszystkim sponsorom!
Tekst i foto: M. Klaczyk
Pokaż zdjęcia

Data: 11.10.2021
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
1 października zaingurowaliśmy obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w tym roku przebiegają one pod hasłem "Baśnie i legendy z całego świata". W ramach obchodów szkoła kontynuuje akcję "Cała Polska Czyta Dzieciom" - każdego dnia ósmoklasiści czytają dzieciom w świetlicy wybrane baśnie i legendy, następnie dzieci wykonują prace plastyczne ilustrujące czytany utwór lub oglądają adaptację filmową czy bawią się w teatrzyk. W październikowe piątki przyłączamy się do Ogólnopolskiego bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie", dodatkową atrakcją będzie prezentacja strojów z baśni i legend oraz quizy tematyczne. Zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy i aktywności czytelniczej.
Tekst: B. Wietrzyńska-Szałek
Foto: A. Kalisz, M. Moszka, B. Wietrzyńska-Szałek, A. Ziętek

Pokaż zdjęcia - zajęcia świetlicowe


Pokaż zdjęcia - "Przerwa na czytanie"

Data: 06.10.2021
"Lekturki spod chmurki" w 2b
Klasa 2B przystąpiła do międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa o nazwie "Czytam z klasą lekturki spod chmurki". Tegoroczna - III edycja projektu - przebiegać będzie pod hasłem "Poznajemy zawody". Projekt składa się z trzech modułów pełnych ciekawych zadań związanych z czytanymi lekturami. Pierwsze z nich już za nami. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.
Tekst i foto: K. Borowska

Pokaż zdjęcia

Data: 05.10.2021
Dzień Chłopca w 2a
30 września klasa 2a bawiła się z okazji Dnia Chłopca. Były życzenia i upominki dla chłopaków, słodki poczęstunek dla wszystkich, wspólne zabawy i wiele radości.
Tekst i foto: M. Brewka

Pokaż zdjęcia

Data: 04.10.2021
Dzień tabliczki mnożenia w 3b
1 października w kl. 3b odbył się klasowy konkurs na Mistrza Tabliczki Mnożenia, wyniki: 1miejsce Antek, 2 Oliwka, 3 Igor, podczas zajęć uczniowie grali w planszówki z tabliczką mnożenia.

Pokaż zdjęcia

Data: 01.10.2021
Dzień Chłopca w szkole
Podczas spotkania z okazji Dnia Chłopca wręczono nagrody dla SUPER MISTERÓW, wybranych przez dziewczyny w szkolnym głosowaniu. Misterem w kl. IV-VI został Jan Jankowiak a w kl.VII-VIII - Jan Strajbel - GRATULUJEMY. Po spotkaniu każda klasa świętowała w swoim gronie.

Pokaż zdjęcia

Data: 01.10.2021
Dzień Chłopca w 7b
Chłopcy i dorośli panowie mają w roku aż dwie okazje do świętowania. Pierwsza przypada niedługo po Dniu Kobiet - 10 marca - kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mężczyzn. Druga okazja to Dzień Chłopaka, którą obchodzimy 30 września. To idealna chwila, by przypomnieć naszym ukochanym facetom oraz innym mężczyznom w domu, szkole jakimi świetnymi chłopakami są! Dziewczynki z VII b już od samego rana zaskoczyły swoich chłopaków, zapraszając ich do altanki znajdującej się na przyszkolnym terenie placu zabawa. Były życzenia, słodki poczęstunek i pamiątkowe zdjęcia. Super niespodzianka.
Tekst i foto: A. Ziętek

Pokaż zdjęcia

Data: 01.10.2021
Spektakl teatralny "Kreon"
W czwartek, 30 września klasy VII a i VIII obejrzały w Auli Jana Pawła II w Śremie przedstawienie teatralne zrealizowane na podstawie greckiej tragedii Sofoklesa. Twórcami byli uczniowie szkoły katolickiej pod kierunkiem Andrzeja Tomaszewskiego. Widzom szczególnie spodobały się popisy wokalne i muzyka na żywo. Po raz któryś okazało się, że dramaty antyczne są uniwersalne w swej wymowie i ciągle aktualne. Pogoda dopisała i spacer powrotny okazał się prawdziwą przyjemnością. Uczniowie wymieniali się swymi wrażeniami, próbowali recenzować obejrzane dzieło.
Tekst: A. Genderka

Pokaż zdjęcia

Data: 01.10.2021
Zajęcia taneczne
Rytm i taniec towarzyszył człowiekowi od poczęcia, dlatego cieszymy się, że możemy kontynuować taniec w naszej szkole. Głównym celem powstania zajęć tanecznych jest myśl o uczniach, którym szczególną radość sprawiają „taneczne przerwy„ prowadzone przez uczennice, biorące udział w tych zajęciach.
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów na zajęcia taneczne w każdy poniedziałek, godz. 13:55-14:40.
Tekst i Foto: A. Ziętek

Pokaż zdjęcia

Data: 30.09.2021
W Deli Parku - 2a i 2b
W poniedziałek 27 września, klasy drugie udały się na wycieczkę do Deli Parku w Rosnówku koło Stęszewa. Na uczniów czekało wiele atrakcji i piękna pogoda. Swój pobyt w parku dzieci rozpoczęły od warsztatów kulinarnych Wielkopolskie pieczenie. Najpierw poznały regionalne wypieki, a następnie własnoręcznie wykonały tradycyjne chruściki. Warsztaty zakończyły się degustacją gotowych słodkości. Nadmiar kalorii dzieci spaliły na licznych placach zabaw, dmuchańcach, w małpim gaju i parku linowym. Dużą atrakcją była wizyta w PAPUGARNI. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się tym egzotycznym ptakom, pogłaskać je, a nawet potrzymać na ramieniu. W trakcie spaceru po parku drugoklasiści obejrzeli zwierzęta w mini zoo, miniatury budowli świata, owady w powiększeniu, modele prehistorycznych zwierząt oraz podniebną eko-wioskę zawieszoną wśród drzew 7 metrów nad ziemią. Wszyscy jednogłośnie uznali wyjazd za udany.
Tekst: K. Borowska
Foto: M. Brewka, K. Borowska

Pokaż zdjęcia

Data: 29.09.2021
Wycieczka do Palmiarni - 7a i 7b
22 września uczniowie klasy 7a i 7b wyjechali na nietypową lekcję geografii do Palmiarni Poznańskiej. Przypomnieli sobie wiadomości na temat stref klimatycznych i krajobrazowych. Pod okiem przewodników poznawali przystosowania roślin do życia w różnych strefach krajobrazowych. Wszyscy zgodnie przyznali, że możliwość zobaczenia roślin w Palmiarni , dotknięcia ich, powąchania, poczucia kropel wody spadających na nos w szklarni lasów równikowych jest o wiele ciekawsza niż lekcje w szkole, a tym bardziej podczas zdalnego nauczania. Wycieczka była okazją do radości z powodu bycia razem. Co by to było gdybyśmy mogli np. pojechać na prawdziwą sawannę? Zawsze możemy pomarzyć…..
Tekst i foto: E. Mazur

Pokaż zdjęcia

Data: 28.09.2021
Nochowo zdrowo
26 września w Szkole odbył się festyn „Nochowo- Sportowo”. Tradycyjnie głównym punktem programu był bieg „Memoriał Piotra Taczaka” . Imprezie towarzyszyły działania pro zdrowotne pod wspólnym hasłem „Nochowo – Zdrowo”. W ramach tego można było zbadać sobie ciśnienie krwi, poznać analizę składu ciała, spalić kalorie skacząc na skakance oraz zjeść zdrowe owoce lub kawałek dobrego ciasta. Dla maluchów atrakcją było malowanie twarzy i balony. Taka impreza to dobry sposób na miłe niedzielne przedpołudnie.
Dziękujemy za współpracę i pomoc: RR przy szkole w Nochowie, sołtysowi Nochowa - Bartoszowi Skrzypczak, Wisławowi Musiałowi, Pawłowi Wawrzyniakowi, KSA, AliSport, fotografom oraz OSP Wyrzeka. Do zobaczenia w przyszłym roku!
Tekst i foto: E. Mazur, A. Golak

Pokaż zdjęcia

Data: 27.09.2021
Wizyta policjantów w kl. 0 - III
22 września naszych uczniów klas 0-III odwiedzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Śremie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca policjanta, z jakich elementów składa się strój oraz w jakie środki przymusu bezpośredniego są wyposażeni. Nasi goście przedstawili ważne wskazówki jak postępować w sytuacjach gdy nasze bezpieczeństwo jest zagrożone, szczególnie gdy spędzamy czas poza szkołą. Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem zaproszonych gości. Na twarzach malowało się zaciekawienie i zaangażowanie w poruszaną tematykę.
Tekst i foto: M. Moszka

Pokaż zdjęcia

Data: 22.09.2021
Budżet Obywatelski - zbieramy glosy
Po wymuszonej przerwie spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wracają konsultacje społeczne dotyczące Budżetu Obywatelskiego. Zachęcamy mieszkańców do aktywnego włączenia się w tę inicjatywę, wpływając bezpośrednio na nasze najbliższe otoczenie. Wolontariusze naszej szkoły już działają. W sobotę zawitali wraz z nauczycielami na śremskim targowisku i festynie w Zbrudzewie. Mimo deszczowej pogody do głosowania przystąpiła duża grupa mieszkańców, za co serdecznie WOLONTARIUSZOM dziękujemy. W każdej z kategorii zrealizowane zostaną przynajmniej dwa projekty, które uzyskają największe poparcie lokalnej społeczności. Głosowanie nad projektami trwa od piątku17 września do niedzieli - 26 września. Od naszego zaangażowania zależy czy będziemy mieć Kompleks lekkoatletyczno-siatkarski (stadion lekkoatletyczny 200 m wraz z boiskiem do piłki siatkowej plażowej) stanie się uzupełnieniem Nochowskiego Centrum Rekreacyjno – Sportowego „Coś dla dziatek i dziadków”. Wraz z istniejącą siłownią zewnętrzną, placem zabaw dla dzieci, altanką rekreacyjną, boiskiem wielofunkcyjnym oraz miasteczkiem rowerowym stworzy swoisty kompleks sportowo-rekreacyjny służący zarówno mieszkańcom wsi, jak i pobliskich miejscowości – głównie Śremu.
Tekst i foto: A. Ziętek

Pokaż zdjęcia

Data: 20.09.2021
Pieczona Pyra kl. 0 - 3
Dnia 16 września 2021r. uczniowie z oddziałów 0-3 wyruszyli na rajd „Pieczona Pyra”. Na trasie każda grupa zmierzyła się z trzema zadaniami. Uczniowie wykazywali się między innymi wiedzą na temat potraw przyrządzanych z ziemniaków a także mogli pochwalić się swoją znajomością gwary poznańskiej. Po powrocie śpiewaliśmy piosenkę o ziemniaku, wykonywaliśmy ziemniaczane jeże i smakowaliśmy pyszne poznańskie pyry z gziką. Nie brakowało śmiechu i dobrej zabawy, a przygotowane jeże można podziwiać na wystawie przy drzwiach wyjściowych na boisko.
Tekst i foto: M. Klaczyk

Pokaż zdjęcia

Data: 17.09.2021
"O mniejszych braciszkach św. Franciszka" - Internetowy Teatr dla Szkół
Pierwszą transmisją iTeatru w nowym roku szkolnym był spektakl pt. "O mniejszych braciszkach św. Franciszka" z desek Teatru Maska w Rzeszowie. Uczniowie klas 1 - 3 obejrzeli uroczą opowieść o przygodach Franciszka z Asyżu, historię niezwykłych podróży i spotkań z "braćmi mniejszymi", czyli zwierzętami.
Tekst: A. Kalisz

Pokaż zdjęcia

Data: 14.09.2021
Narodowe Czytanie
Uczniowie klas ósmych oraz 7b wzięli udział w X, jubileuszowej odsłonie ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie" pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. W tym roku wybrano utwór Gabrieli Zapolskiej pt. "Moralność pani Dulskiej". W piątek 3 września poznaliśmy historię rodziny Dulskich, obejrzeliśmy telewizyjną inscenizację dzieła w reż. Marcina Wrony, czytaliśmy fragmenty dramatu, rozmawialiśmy o dorastaniu. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy stempel okolicznościowej pieczęci. Pan Prezydent zapowiedział także kolejną lekturę "Narodowego Czytania" - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
Tekst: A. Kalisz
Data: 13.09.2021
1 września na Rynku
1 września 2021 roku. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej z Nochowa wzięli udział w uroczystym apelu na śremski Rynku. O godzinie 12 uczcili historyczne wydarzenie - wybuch II wojny światowej, składając okolicznościową wiązankę.
Tekst i foto: W. Stasińska

Pokaż zdjęcia

Data: 05.09.2021
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
1 września powitaliśmy nowy rok szkolny. Podczas uroczystego apelu wspominaliśmy, że ta ważna data wiąże nie tylko z rozpoczęciem szkoły, ale też z wybuchem II wojny światowej - minutą ciszy uczciliśmy jej ofiary.
Powitaliśmy też w naszym gronie nowych uczniów i nauczycieli. Wszystkim życzymy owocnej i satysfakcjonującej pracy.

Pokaż zdjęcia

Data: 01.09.2021
Ostatnie pożegnanie Śp. Marii Mąderek
Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Śp. Marii Mąderek, wieloletniej nauczycielki przyrody i geografii w naszej szkole, pogodnej i oddanej wychowawczyni, osoby bardzo cenionej i ciepło wspominanej zarówno przez współpracowników jak i uczniów.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 28 lipca 2021 r. (środa) o godzinie 12.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych w Kórniku.

"Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania. Tak jakbyś nie chciała, swym odejściem smucić… tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania, że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić.” Ks. Jan Twardowski
Droga Marysiu, za Twoją obecność wśród nas, za wszelkie dobro, troskę, miłość i przyjaźń – dziękujemy. Z przekonaniem, że życie nie kończy się tu na Ziemi, bo Bóg jest Miłością – wierzymy, że będziesz żyć z Nim w Niebie. Nie mówimy … żegnaj Marysiu, lecz … do zobaczenia …. Spoczywaj w pokoju.